Zimné olympijské hry 2014

Z Necyklopedia
Prejsť na: navigácia, hľadanie
ZOH 2014
Soci logo.jpg
Logo ZOH v Soči

Zimné olympijské hry 2014 boli vrcholné športové podujatie, konajúce sa od 7. do 23. februára 2014. Boli v poradí už 22. a konali sa v ruskom meste Soči. Motto olympiády bolo Horúce. Coolové. Tvoje.

Aj Vysočina mala pripravené logo ZOH

Hlasovanie[upraviť]

Výsledky hlasovania o miesto konania XXII. ZOH
Miesto Štát Body
Soči Flag of Russia.png Rusko 34
Vysočina Flag Czech republic.jpg Česká republika 0

Ako vidno z tabuľky, o konanie ZOH sa uchádzalo ruské Soči a česká Vysočina. Hlasovanie dopadlo jednoznačne.

Olympijská pochodeň[upraviť]

Olympijská štafeta merala až 65 000 kilometrov a počas toho oheň zhasol 44-krát. Na ceremoniále vznikol olympijský požiar - pochodeň zapálil nejaký tretiak. Nie je známe z ktorej školy, ale poriadne tým zamestnal hasičov.

Účasť[upraviť]

Hier sa zúčastnilo 88 miestnych národných výborov. Z Afriky sa zúčastnili len tri krajiny. Reprezentácia Indie nemala finančné prostriedky na štátnu vlajku, a tak budú súťažiť pod olympijskou vlajkou.

Usporiadatelia zabezpečili aj rozptýlenie pre mužských účastníkov olympiády - delegácie z Britských a Amerických Panenských ostrovoch.

Ubytovanie, infraštruktúra a služby[upraviť]

Ubytovanie[upraviť]

Vybavenie ubytovní je nadštandardné. Nechýba obrázok Putina, elektrická zástrčka priamo v posteli, prístup na wi-fi, rozloženie nábytku v štýle feng shui a olympijský bazén.

Toalety[upraviť]

Organizátori hier sa snažili zaujať najmä záchodmi, ktoré nie sú oddelené, ale dva spolu, aby „zbližovali športovcov“.

Strava[upraviť]

Medzi špeciality miestnej reštaurácie patrí zmrzlina v zadku, koláče v zadku a limonáda v zadku. Športovcom ponúkajú včelí med aj s včelami (pre zlepšenie športového výkonu) a špeciálnu vodu. Priamo pre športovcov tiež pripravili aj tekvicové jadierka.

Pozor, do reštaurácie je zákaz vstupu na sánkach.

Maskoti[upraviť]

Maskotmi týchto olympijských hier sa stali (po výbere verejnosťou) Pat a Mat, čo má poukázať na zručnosť ruských majstrov, ktorí vybudovali infraštruktúru v Soči.

Priebeh olympiády[upraviť]

Otvárací ceremoniál[upraviť]

Pred ceremoniálom boli obavy, že sa tam odpáli nejaký blázon, čo sa ale našťastie nestalo. Až na olympijský požiar, ktorý zapríčinil už vyššie spomínaný tretiak, sa žiadne vážnejšie incidenty neodohrali. Chybička nastala pri predvádzaní olympijských kruhov, z ktorých jeden bol odcudzený a preto diváci videli iba štyri kruhy.

Súťaže[upraviť]

Netradičné stupne víťazov na olympiáde v Soči

Alpské lyžovanie[upraviť]

V zjazde mužov, ktorý sa uskutočnil 9. februára, skončil slovenský reprezentant Martin Bendík na treťom mieste. Od konca.

Po Super-G mužov museli organizátori vyrobiť o jednu bronzovú medailu viac.

V superkombinácii nás reprezentovali viacerí športovci - Adam Žampa, Martin Bendík a Matej Falát. Posledný z menovaných okomentoval svoju jazdu slovami: "Neviem ty kokso, ty kokso, bola tam proste ako to mám povedať taká vlna, kde ma to proste vystrelilo hore a vlastne neviem ako, viem že či mi vlastne no zrejme mi vlastne ako ušla spodná lyža a vlastne vystrelilo ma akože k tomu snehu a tam bola tá vlna, tak som, neviem vôbec..."

- Matej Falát

V slalome žien sa slovenská reprezentantka úspešne dokĺzala do cieľa, ale medzi klasifikované pretekárky sa nezaradila.

Beh na lyžiach[upraviť]

250px

Trápenie Antona Gafarova

V pretekoch cross-country chudák Rus Anton Gafarov prišiel po veľkom trápení do cieľa s takmer 3-minútovým odstupom. Po prvom páde si zlomil lyžu, chvíľu ležal otrasený, ale zachoval sa ako správny geroj a pokračoval v pretekoch. O chvíľu na to prišiel ďalší pád, pri ktorom si lyžu už doriadil úplne. Aj tak sa ale snažil pokračovať ďalej, keď ho po chvíli zastavil kanadský tréner a lyžu mu vymenil.

Snowboarding[upraviť]

Pretekov sa zúčastnila Češka Šárka Pančochová, ktorá začínala v pohorí Morava Píčo. V prvom kole to vyzeralo nádejne, ale v druhom sa zdrbala a bolo z toho iba 5. miesto.

Jedna snowboardistka predčasne odštartovala a snažila sa vydriapať naspäť na štartovací kopček. To sa jej nepodarilo a musela sa naň vrátiť obkľukou.

Biatlon[upraviť]

Na pretekoch v biatlone sa odohrala tragédia. Zúčastnil sa ich totiž aj slovenský prezident Ivan Gašparovič a po jeho streleckom výkone skončilo na zemi 5 zastrelených biatlonistov. Organizačný výbor sa snažil celú udalosť dobre ututlať, ale nám sa to podarilo zistiť.

Hokej[upraviť]

Slovensko v prvom zápase neuveriteľným výkonom prehralo hladko s USA. Slová kapitána Zdena Cháru:
Redaktor:Zdeno čo sa stalo v tej druhej tretine, keď ste dostali 6 gólov?
Zdeno:Hmm to by som aj ja rád vedel“.

Po tom, ako sa slovenský hokejový výber rozhodol spraviť hrubú čiaru za zápasom s mužstvom USA si v nedopatrení časového posunu uvedomili, že 14. februára zabudli poslať valentínske prianie tímu, ktorý reprezentuje Slovinsko, tak im ako ospravedlnenie aspoň darovali výhru 3:1. Tomáš Kopecký sa na to už nemohol ďalej len tak nečinne pozerať, tak sa radšej hodil na maródku.

V treťom zápase s Rusmi tréner Vůjtek urobil zmeny a do bránky postavil Jána Laca. Ten si počas riadneho hracieho času držal čisté konto a okrem toho aj uštedril „riťák“ ruskému hráčovi Tereščenkovi. V samostatných nájazdoch ale inkasoval 2 góly, čím Slovensko prehralo 0 : 1, ale získali sme aspoň bod a čo je pozitívne, sme jediným posledným tímom zo základných skupín, ktorému sa podarilo získať bod.

V zápase si ale zachytal aj brankár Jaro Halák, napriek tomu, že do zápasu nenastúpil a bol len na striedačke. Pripísal si úspešný zákrok po tom, čo puk vystrelený ruským hráčom zamieril na slovenskú striedačku. Halák ho pohotovo chytil do lapačky a zachránil pritom aj nášho maséra.

Ďalší zápas sme hrali s Čechmi, Slovensko vyhralo, ale iba tretiu tretinu, čo na postup do štvrťfinále nestačilo.

Nič to chlapci, nič to za to, že nám o chlp ušlo zlato. O tri mesiace v Minsku poďme na to.


Finálový zápas odohralo mužstvo Kanady a ich troch rozhodcov proti tímu Švédska. Keďže Kanada bola vo výhode, podpísalo sa to aj na výsledku 3:0.

Galéria[upraviť]

Šport
Mario-sonic-olympic-games.jpg

BicykelBojové umeniaBunjijumpingCurlingFitnessFormula 1FutbalGolfHokejKorčuľovanieKrvavý kúpeľPoweriserRiťolezectvoStacionárny bicykelŠachTukosenieVolejbal

Me sfz.jpg

Hlášky slovenských komentátorovKorupciaIvan NiňajNiňajove hláškyOlympijské hryZimné olympijské hry 2014Púnske vojny