Veverka

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veverka
Veverka
niektoré veveričky sú veľmi inteligentné a napodobňujú správanie ľudí

Veverka je cicavec žijúci na stromoch

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

Veverka (latin. Veverus ryšochlpus, sloven. stromokocúr) je cicavec žijúci na stromoch. Vyskytuje sa v Severnej Amerike, Európe a Afrike.

Opis[upraviť]

Veverka je asimetrická, čiže je asi 1 meter dlhá, meter vysoká a meter široká. V matematike existuje aj vzorec na výpočet veverice:

a•a•a = veverka na tretiu
ve•ve = veve-rka

Poddruhy[upraviť]

Veverka sa delí na niekoľko poddruhov:

  • veverka hrdzavá (veverus ferumus) - jej názov je odvodený od toho, že žije na šrotoviskách v Írsku
  • veverka hnedá (veverus fekalus) - žije v blízkosti kanálov, preto sa jej hovorí aj veverka osratá
  • veverka čierna (veverus černochus) - žije v uhoľných šachtách
  • veverka africká (veverus africanus) - žije v afrických pralesoch. Vydáva charakteristický rev, ktorý sa dá ľahko pomýliť s revom

leva alebo leoparda

  • veverka bloňďavá (veverus blonďochlpus)

Potrava[upraviť]

"Ta to skače po stromóch a ta ľuska orechy, mrcha jedna!"

- Nora Mojsejová

Medzi ľudmi je rozšírená domienka, že veverky sa živia orieškami. Je to však len populárny blud. Veverka je od prírody mäsožravec. Živí sa vtákmi, ich mláďatami a vlastne všetkými tvormi, ktoré žijú na stromoch. Africký poddruh žerie aj opice, čím takmer zabránil našej evolúcii z opice na praľuda. Často sa stáva, že veverka zožerie všetko na svojom strome a nemá čo jesť. V tom prípade zlieza na zem a žerie rôzne hlodavce, mačky, psy, srnce, jelene, niekedy aj vlky a medvede. V Afrike a Indii dokonca obviňujú rôzne mačkovité šelmy zo zmiznutia ľudí, hoci nevedia, že v skutočnosti za tým boli veverky.

Ako bojovať s veverkami[upraviť]

Z vyššie uvedených riadkov o potrave veveriek vyplýva, že veverky sú nebezpečné aj pre človeka. V niektorých oblastiach kvôli nim platí pravidlo, že bez zbrane do lesa ani na krok. V tom prípade, ak stretnete vevericu, je potrebné strieľať už z diaľky skôr, ako si ona všimne vás. Pomôže aj jazdiť do lesa na medveďovi.

V prípade boja telo-na-telo je však potrebné kopnúť do hlavy a rozkroku podľa toho, v akej sa nachádza polohe, napr. 69, 87, 23... Tieto polohy sa však určujú len u veveríc s krvnou skupinou A pozitív. V prípade pohryznutia alebo poškrabania je nutné okamžite vyhľadať pomoc lekára. Veverice totiž prenášajú rôzne nákazlivé choroby, napr. AIDS, tuberkulózu, vtáčiu chrípku, prasaciu chrípku, HIV atď. Niektoré prenášajú aj žltačku typu D ( sú známe aj prípady kedy človeka nakazili aj kvapavkou, syfilisom či dokonca nymfomániou).

Veverica[upraviť]

Pre úplnosť treba dodať, že veverica je čosi celkom iné ako veverka, je to v podstate starší slovenský názvov pre to, čo dnes nazývame bobor.

Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDelfínDikobrazDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHrochHyenaChameleónJóžin z bážinJežkoKomárKopytníkKrokodílKrtkoKruté jablkoLabuťLevĽudoMačkaMliečny tvorOtravník obyčajnýMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMravceMyšMuchaOpicaOsaPavúkPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesSarančatáSlonSomárŠakalŠkrečokŠvábTchorTigerTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVošVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

Petrmnam.png

Jedlé
BaranBizónyDiviakJeleňJelenček africkýChobotnicaKačicaKamzíkKôňKorytnicaKozaKravaOvcaPotkanPrasaPrasopesRybaRakSarančatáSliepkaSlimák záhadnýŠmolkoviaTuleňÚhorVtákZajac

Húpací koník.jpg