Veverička z Marsu

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Veverička z Marsu[1] je ex-člen kapely Hudba z Marsu. Ako už osamostatnený založil projekt a rovnomenný album Hrisavé Grešuri [2], v ktorom pôsobí najmä ako spevák, skladateľ, textár a muzikant.

Život[upraviť]

Veverička z Marsu sa narodil 1. mája 1980 v Rimavskej Sobote. Hoci sa považuje za rýdzeho Slováka, jeho mama pochádza z Filipín, otec má zase albánske korene. Veverička z Marsu, vlastným menom Patrik, vyštudoval Základnú školu v blízkej dedine Sobôtka. Absolvoval tiež Strednú priemyselnú školu poľnohospodársko-poľovnícku vo Fiľakove. Popri štúdiu na základnej i strednej škole ho dedo z otcovej strany učil hre na bicie a akordeón. S príchodom na strednú školu sa Veverička zapísal aj na Základnú umeleckú školu v Hrnčiarskych Zalužanoch, ktorú ukončil s vyznamenaním.

Práve tu sa stretol s pôvodným obsadením hudobnej kapely Hudba z Marsu, v ktorej napokon pôsobil ako vokalista a bubeník. Sigi, Štofo, Macho, Vešpík a Katka mali jasnú víziu: rozmútiť nudné vody slovenskej populárnej hudby, zakalenej Elánom a Tublatankou.

Písal sa rok 1996, kedy kapela začala písať svoje prvé texty a nahrávať prvé demá. O dva (prvočíslo!) roky na to kapele už vyšiel prvý album s názvom Supervýlet. V roku 2001 ho nasledovala doska s názvom Cosmodisc, o štyri roky nahrávka Trávnice (či Tvárnice?), no a napokon v roku pred dvoma rokmi záležitosť s názvom Idoli. Krátko po vydaní tretieho štúdiového albumu s názvom Trávnice začala v kapele vládnuť ponorková choroba.

Ako sám priznáva, Veverička z Marsu už dlho uvažoval o sólovej kariére a vlastnom albume. Keďže kapela hrá prevažne Pop, World music, Disco, Ska, Folklór, Balkánsku hudbu a Veveričkin obľúbený žáner je dánsky soul, po dlhoročnom pôsobení v Hudbe z Marsu sa napokon odhodlal k nahratiu vlastného albumu.

Veverička z Marsu sa prvýkrát zdôveril verejnosti so svojím snom v dávno minulých časoch: ešte v roku 2009. Na slávnostnom odovzdávaní prestížnych cien Kamarát awards 2010, vysielaných na Dvojke a moderovaných najlepšou slovenskou herečkou Zuzkou Tlučkovou svojim fanúšikom zvestoval, že sa album bude volať Hrisavé Grešuri po jeho obľúbenej rozprávkovej postavičke z detstva, ktorá bola populárna najmä v krajinách tretieho sveta. Názov albumu vyvolal v médiách, na sociálnych sieťach a všeobecne všade búrlivé diskusie, či Veverička z Marsu zostane verný dánskemu soulu alebo prejde na indický folk.

Na svoje tohtoročné narodeniny ohlásil na svojej exfanúšikovskej stránke, ktorú kvôli autorským právam nahradila tá aktuálna, že album vyjde 24. decembra 2011. Nový čas vtedy špekuloval, či chce takýmto zlým marketingovým rozhodnutím ohroziť predaj svojej sólovej prvotine. Pravdou však je, že na obľúbenom slovenskom predajnom portáli www.Opičička.sk sa v predpredaji vyšplhal album Hrisavé Grešuri na prvé miesto v predajnosti portálu za necelé tri minúty.

Turné Veverička z Marsu - Hrisavé Grešuri[upraviť]

Veverička z Marsu ohlásil turné [3] v septembri roku 2011, so začiatkom koncertov v Riders Clube v Košiciach 11. novembra 2011.

Veverička z Marsu - Hrisavé Grešuri - Tracklist[upraviť]

Album Veveričky z Marsu Hrisavé Grešuri pozostáva z týchto piesní:

  1. „Good bye“
  2. „Moja prvá“
  3. „Dobré ráno“
  4. „Farebná noc“
  5. „Očista“
  6. „Midnight promenade“
  7. BONUSTRACK: „Les mots de la nuit“

Texty k nim a aj ďaľšie info budú každodenne dopĺňané.[4]

Referencie[upraviť]


Popeblues.JPG Hudobné skupiny (nie Metalové)
Bodom from childrenBuran BuranBurzumČechomorDead KomunistsDeathly eyesDepressive DirectionsGrín DejH16JakačiJoy DivisionManic Street PreachersNazarethNemŕtvy či neživýOlympikPeking PensionPil PivoSuper Bomb TrioTublatankaVeverička z MarsuVidlán
Tí, čo spievajú
50 KorúnAmy WinehouseBritney SpearsLady GagaDávid HajzelhófMartin KittnerKukoNemŕtvy či neživýJožo GaRagueVkeli KlaksónElvis PresleyKarel GottMichael JacksonBranislav JobusRobo KazíkEva MázikováPeter StrašákJozef PáterovičRihannaHelena von Dráčková
*** Bonus ***