Trnava

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Trnava
Nagyszombat
Rijeka Trnava (Međimurje, Croatia) - tabla.jpg
poloha
kontinent: Eurázia
štát: ZSSR
(Zväz Slovenských Socialistických Republík)
región: Felvidék
World map.jpg
rozloha a obyvateľstvo
rozloha: 72 km² (10 337 ha)
počet obyvateľov: 66 000
hustota osídlenia: 920 obyv./km²
správa mesta
starosta: Peter Bročka
sekretárka: áno aj...

Trnava (Nagyszombat) je jediné krajské mesto Slovenska v ktorom je väčšie množstvo univerzít a vysokých škôl na jedného obyvateľa ako hypermarketov.

Reč (Trnafčina)[upraviť]

Trnavčania sa vzájomne dorozumievajú unikátnym orálnym spôsobom, odborne nazývaným aj Trnafčina. Jedná sa o najlepšie dochovanú prvotnú formu reči ľuďov, ktorá pochádza z čias keď ľuďovia neboli zmäkčení a žili tvrdým a drsným životom (tjst. chlapi ešte nenosili kabelky a ženy nenosili nohavice).

Prvá písomná zmienka o Trnafčine pochádza z prvého storočia P.V.T. ešte z Evanjelia podľa Jána: "Tvrdá je to reč! Kto to môže počúvať?!" (Jn 6,6) Trnafčinou teda rozprával už sám Ježiš, ktorý sa jej naučil od samotného Boha čím sa dokazuje jej popredné miesto medzi všetkými orálnymi prejavmi ľuďov. Zároveň je to nesporný dôkaz, že Trnafčina je reč božská.

Kvality Trnafčiny docenil aj rodnou Oravou zmäkčený Anton Bernolák, ktorý keď zistil kde je sever (juho-západne od severnej Oravy– v Trnave) tak emigroval do Trnavy a kodifikoval Trnafčinu ako pravú a jedinú reč šeckých ozajstných slovenských ľudov. Žiaľ zmäkčilé luteránske živly bez gulí sabotovali úspech dať ľudu tvrdú reč, poťažmo sebavedomie a silu vzoprieť sa nadvláde. Do reči ľudov slovenských začali konšpiračne vnášať mäkčene a iné slabosti, čím definitívne zoslabili vôľu ľudu, ktorý sa ochotne podriadil národom okolitým aj okupačným. Čože vám pomôže makké Ľ a Ô ľud slovenský proti sovietskym tankom? Môžete ľeda ťak na ňeho pľuť!

Tvrdá Trnafčina našla široké uplatnenie medzi židovskými brúsičmi diamantov. Tvrdým rečiam podľahne aj najsilnejší nerast.

Vodné (pa)toky[upraviť]

Európskym unikátom Trnavy je kanalizačný systém, resp. mestská stoka, ktorú ako jedinú svojho druhu možno nájsť na mape Slovenskej republiky a to konkrétne pod názvom Trnávka. Existujú domnienky, že v období paleolitu dnešná stoka tvorila potok prírodného pôvodu, okolo ktorého v neskoršej dobe vznikla osada z ktorej sa vyvinulo stredoveké mesto.

Trnávka je charakteristická sýto zelenou farbou, hladinou nepresahujúcou členky po väčšiu časť roka a mimoriadne prenikavým pachom, ktorý obšťastňuje obyvateľov mesta najmä v letných mesiacoch. Po väčšinu roka je Trnávka viacmenej stojatá voda (v skutočnosti viac, ako menej).

Hlavnými prítokmi Trnávky sú TAVOS a.s. (Trnavské Vodárne a Kanalizácie) a miestne priemyselné podniky.

Práve na Trnávke kotví Slovenská flotila drevených modelov lodí, v nedávnej dobe posilnená o lietadlovú loď SKK Bernolák s takmer naozajstnými lietadlami.

Topológia[upraviť]

Trnava je centrálnym bodom rozsiahleho horského masívu – Trnavskej pahorkatiny. Tá patrí medzi významné svetové veľhory nepresahujúce výšku 180 m nad morom. Akurát to more už neni v Trnave vidno, asi už medzitým vyschlo, ale vedci tak tvrdia, tak to bude pravda.

Najvyšší vrch na území mesta je svetovo unikátny kopec v jame. Táto geologická anomália je predmetom neutíchajúcich sporov v geologickej komunite. Kopec v jame je obľúbeným miestom pre vyznávačov fantómovej turistiky. Po výstupe na kopec sa totiž (napriek zjavnému šlapaniu do vrchu) ocitnete v rovnakej nadmorskej výške ako okolitá krajina. Je to podobný efekt ako beh na bežiacom páse, ktorý človeka unaví hoci nikam nezájde.

Doprava[upraviť]

Doprava v Trnave(ilustračné foto)

Doprava v Trnave má svoje klady aj zápory, t.j. plusy aj mínusy:

 • Medzi klady patrí, že akonáhle stúpite na prechod, každý vám zastane. (VAROVANIE: toto v inom meste neskúšajte)
 • Medzi zápory patrí najmä MHD, ktorá sa riadi podľa Murphyho zákonov. Z toho vyplýva, že keď sa potrebujete niekam dostať, autobus tam buď nejazdí alebo jazdí v čase, ktorý vám absolútne nevyhovuje. Ak sa vám však podarí na nejaký ten autobus dostať (pravdepodobnosť je to veľmi malá a netreba sa na to spoliehať), znova zaúradujú Murphyho zákony a autobus je narvaný k prasknutiu.

Trnafské metro[upraviť]

Podľa jednej teórie je v Trnave tajné metro, ktoré využívajú jen domáci. Teória je založená na hláške: „Nie je predsa možné, aby sa tu nedalo nikam dostať“. Táto teória je zahrnutá v teórii Trnafského experimentu, ktorá tvrdí, že Trnava je mesto pod kupolou (prípadne kopuláciou) a je to veľký sociálny experiment, zahŕňajúci aj už spomínanú nefunkčnú MHD. Vzhľadom na rozlohu mesta je však ťažko uvažovať o existencii metra. V Trnave môže byť nanajvýš tak centimetro, alebo dokonca len milimetro.

Trnafskí cyklofašisti[upraviť]

Keďže mestkej radnici vládnu cyklofašisti, mesto sa hrdí rozsiahlou sieťou cyklotrás. Avšak vzhľadom na veľkosť (teda malosť) mesta ich nik nevyužíva, pretože presun chôdzou je optimálnejší. Preto neprekáža že táto sieť cyklochodníkov nemá koncepciu, respektíve má antikoncepciu. Jednotlivé trasy na seba nenadväzujú a nekorešpondujú s najfrekventovanejšími pešími ťahmi. Cyklodiktatúra vo vedení mesta preto v poslednej dobe zvolila stratégiu vytláčania priestoru pre ostatné formy dopravy v prospech neprítomných cyklistov. V prvej fáze cyklotrasy bezbreho križujú chodníky chodcov aby ich viac ohrozovali. V druhej fáze priamo preklasifikovávajú chodníky na cyklochodníky, aby tam náhodou žiadny chodci nemohli. Aktuálne prebieha tretia fáza, kedy sa cyklochodníky kreslia na frekventované viacpruhové cesty. Táto fáza zásadným spôsobom „prispieva k bezpečnosti“ všetkých účastníkov cestnej premávky.

Klíma[upraviť]

Charakteristickou vlastnosťou trnavského počasia je jeho nepredpovedateľnosť. Vo všeobecnosti platí, že si môžete hodiť kockou a dostanete pravdepodobnejšiu predpoveď ako by sprostredkovalo SHMU (Slovenský naHovno Merací Ústav). Ohľadne predpovede počasia v Trnave sa odporúča kontaktovať Slovenský zväz jasnovidcov sídliaci v PKO s naleštenými guľami.

Trnafské vetry[upraviť]

Z pohľadu poveternostných podmienok by bolo možné Trnavu chápať ako typické miesto v miernom pásme. Túto predstavu narúša svetovo unikátny meteorologický jav nazývaný „trnafský veter“. Jav sprevádzajú prudké nárazy vetrov trvajúce od niekoľkých minút po celé týždne. Jav sa vyskytuje náhodne v ktorúkoľvek dennú či ročnú dobu. Na beaufortovej stupnici sily vetra sa nachádza na samom konci, pričom prekonáva rýchlosť orkánu (125 km/h). Zjednodušené vyjadrenie sily trnafského vetra: bezvetrie < vánok < vietor < víchrica < orkán < trnafský veter.

Trnafský veter môže byť aj len lokálneho charakteru. Časté miesta jeho výskytu sú napríklad:

 • Tzv. „Most“ (nadchod na Starohájskej ulici) v časti nad križovatkou Hlboká–Starohájska
 • Námestie sv. Mikuláša v časti medzi „hrubým kostolom“ hradbami a starým biskupským palácom
 • V okolí 13-poschodového paneláku na ulici Andreja Kubinu (16-19)
 • Cieľová rovina verejného korčuliarsko-bežeckého okruhu v športovom areáli AŠK Slávia
 • Ulica Divadelná, kde každodenne prefúkne minimálne päť miestnych babiek. Nazývaná tiež trnavský trachtár.
 • Ulice Veterná a Sibírska – tamojší severo-výchdoný veter indukovaný betónom celkom "bezpečne" zaliatymi blokmi odstavenej časti Bohunickej elektrárne je známi bohatým množstvom produktov rádioaktývneho rozpadu.

Trnafský sňah[upraviť]

Čo sa iných meteorologických javov týka, neprekvapí, že v Trnave sa zvykne občas objaviť sňahová nádielka. Je z nej pokrývka ktorej výška je dokonca merateľná v centimetroch. Narozdiel od neďalekej Bratislavy, nezvykne vytvárať neprekonateľnú prekážku pre miestnych motoristov a chodcov. Sňah sa môže vyskytnúť takmer v ktorejkoľvek časti roka (snáď okrem leta), pričom pamätníci spomínajú na neobvykle veľkú nádielku na Veľký piatok 29. marca 2013, ktorá sa udržala počas celej Veľkej noci.

Environmentalistika[upraviť]

Mesto Trnava možno právom radiť medzi najzelenšie osídlenia v republike. Na vykurovanie Trnavských sídlisk sa používa horúca voda pochádzajúca z terciálnych okruhov reaktorov Jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Vďaka tomuto unikátnemu konceptu radiátory miestnych domácností nielen príjemne hrejú, ale v zimných mesiacoch aj „svietia“, čím sa dosahuje ďaľšia úspora energií. Touto vysoko efektívnou distribúciou rádioaktívnych prvkov do Trnavských domácností možno vysvetľovať mnohé miestne zvláštnosti, najmä (de)mentálneho charakteru.

Priemysel[upraviť]

Spartak trnava logo.png

Trnava je domovom automobilovej legendy – Škoda 1203. Tejto dodávke nezničiteľnej povahy právom prináleží titul Chuck Norris na štyroch kolesách. Auto sa môže napríklad pýšiť svojou pohotovou konštrukciou, ktorá umožňovala pri čelnej zrážke v rekordnom čase zabiť šoféra. Na úspešnú automobilovú tradíciu mesta sa neúspešne pokúša nadviazať kapitalistický koncern PSA výrobou druhotriednych vozidiel z dielne slimákožrutov (čítaj francúzskeho pôvodu). Výroba je dobre etablovaná, lebo vo Francúzsku nie je šanca nájsť tak pokorný a lacný automobilový montážny tím.

Bezvýznamné udalosti[upraviť]

 • 6. P.V.T. – v oblasti Trnavy sa pohybovali ľudovia, ale nič poriadne o tom nevieme.
 • 1024 – v živote stredovekých Trnavčanov bežný rok ako každý iný
 • 12. december 1212 – celkom zaujímavý dátum, pre inak úplne bezvýznamný deň úplne bezvýznamného roku.
 • 6. apríla 1673 – možno sa niečo zaujímavé odohralo, ale záznamy sa nedochovali.
 • 14. novembra 1771 – historicky zaujímavé sa stalo nič
 • 3. júl 1786 – ani v tento deň sa tu nič neodohralo.
 • 1792zomrel slávny Trnavský rodák ktorého si už dnes nepamätá ani Nikto
 • 1837 – dochované záznamy hovoria o mimoriadne dôležitej udalosti celkom bezvýznamných rozmerov.
 • 31. január 1901 – v meste sa údajne mohlo konať konšpiračné stretnutie utajenej spoločnosti. Udalosť to bola zrejme tak tajná, že o nej vieme (ako vždy) nič.
 • 25. august 1922 – nikto dôležitý sa v tento deň nenarodil.
 • 7. máj 1956 – aj v tento deň bolo v Trnave nejaké počasie.
 • 11. október 1999 – Trnava je bezvýznamným centrom svetového diania.
 • 30. február 2021 – v tento deň sa nič ani nemohlo stať.

Trnafskí velikáni[upraviť]

Každý Trnavčan je velikán už len preto, lebo je Slovák, respektíve ovčan Slovenska, len osud chcel, že niektorým sa ušlo privilégium, že ich pozná ešte viac ľudov. Medzi nich patria napríklad:

 
500px-Flag of Slovakia.png
Mestá, obce a iné diery Slovenska

Banskobystrický kraj:
Banská Bystrica, Brezno, Hronský Beňadik, Psiare, Klenovec, Las Walas, Nová Baňa, Predná Hora, Zvolen

Bratislavský kraj:
Bratislava, (Devín, Gajary, Pétržka, Dlhé diely..), Čataj, Senec

Poloha slovenska.jpg

Košický kraj:
Košice, Michalovce, Spišská Nová Ves

Nitriansky kraj:
Nitra, Nitrianska Blatnica, Nové Zámky, Štitáre, Šurany, Topoľčany, Žihárec

Prešovský kraj:
Prešov, Humenné, Kežmarok, Jakubova Voľa, Medzany, Mirkovce, Štrba, Sabinov, Nová Lesná

Trenčiansky kraj:
Brunovce, Dubnica nad Váhom, Horná Streda, Maríková, Myjava

Trnavský kraj:
Trnava, Hlohovec, Jaslovské Bohunice, Moravany nad Váhom, Piešťany, Pustá Ves

Žilinský kraj:
Žilina, Čadca, Dolný Kubín, Kláštor pod Znievom, Košťany nad Turcom, Košúty 2, Kysuce, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Majtánky, Martin, Trebostovo, Oščadnica, Ružomberok, Strečno, Terchová, Turzovka, Zákamenné

Slovenské legendy: Canada, Corgoň, Horná Dolná, Kerestúr, Kocúrkovo, Letapičinovce