Spevák

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Spevák
Martina Šindlerová - 2011.jpg
Typická speváčka pri práci.

Spevák (v prípade, že má pipinu, tak speváčka, lat. Homosapiens Cantilenus) je evolučné štádium degenerovaného herca, ktoré sa nedokáže naučiť veľa textu a tak recituje krátke básničky v špeciálnej forme, ktorú nazývame pieseň.

Charakteristiky[upraviť]

Spôsob prednesu básne, respektíve piesne od speváka sa nazýva spev. Spevák je zároveň aj najzákladnejšou jednotkou, ktorá interpretuje pieseň tak, aby mal šancu porozumieť jej aj úplný debil. Dlhoročná prax ale čiste letmo naznačuje, že text a melódia piesne bývajú koncipované, v tomto prípade komponované tak, že im nerozumie nielen debil, ale zdá sa, že ani spevák a ani poslucháč. Zaujímavým fenoménom je to, že napriek tomu, že vo väčšine prípadov spevu ako poslucháči nerozumieme, máme piesne radi a vo väčšine prípadov je príčinou našej lásky práve osobnosť speváka, ale aj speváčky.

Spevák na to aby interpretoval, alebo dokonca aj spieval pieseň, oficiálne nepotrebuje iný nástroj iba svoj hlas. Hudobní teoretici a iní naivní ľudovia z hudobnej brandže si myslia, že by spevák mohol poznať aj noty a mať hudobný sluch. Prax ale dokázala, že aj spevák bez hlasu, sluchu a bez poznania čo sú to tie „noty“, čičo, môže byť bez problémov hviezdou minimálne populárnej hudobnej scény. Populárny spevák nepotrebuje poznať ani tóny, môže byť aj takmer hluchým recitátorom, ktorý pieseň tzv. „odrapuje“. Moderná technika a kamoš s počítačom, na ktorom má nainštalovaný cracknutý program na moduláciu zvuku dokáže urobiť spev z hocičoho trebárs aj zo psieho zavýjania a brechotu, či vŕzgania susedových záchodových dverí.

Celebritná definícia[upraviť]

Modernejšia definícia teda znie, že „spevák je celebrita, či hocijaká iná nula, ktorú väčšina ohlúpených ľudov a médií považujú za speváka“.

Logicky by sme teda mohli definovať speváka ako osobnosť, ktorá v prenesenom význame slúži ako obal, ktorý predáva pieseň. Vedeckým výskumom muzikológov sa zistilo, že práve spevákov prejav a jeho atraktivita rozhoduje o úspechu piesne. Iba minimálne ide o hodnotenie kvality. Obal vždy predáva.

Niekedy pieseň imponuje preto, lebo ju spieva niekto známy, či my osobne, niekedy nám pieseň pomáha uvoľniť isté vnútorné napätie, inokedy je pieseň kultúrnou vložkou užívania chlastu, či iných psychotropných látok. Veľmi dôležitou zložkou interpretácie spevákov je ich sexepíl (či dokonca sexapeal). Úspech speváka je podobne ako u ostatných profesií podmienený sympatiami jeho poslucháčov.

Rozdelenie spevákov[upraviť]

Spevákov segregujeme podľa rôznych kritérií. Mohli by sa rozdeľovať podľa hlasov. Napríklad sa pozrime na vec nasledovne:

 • ženské hlasy:
  • alt - najnižši ženský hlas
  • mezzosoprán - stredný ženský hlas
  • soprán - najvyšší ženský hlas
 • mužské hlasy:
  • bas - najnižši mužský hlas
  • barytón - stredný mužský hlas
  • tenor - najvyšší mužský hlas
 • hlas kastrátov - podobný ako ženský soprán a mezzosoprán, no podobá sa hlasu chlapcov v puberte tesne pred ich mutáciou.
  Kastráti (tur. Eunuchovia) najčastejšie spievali v kostoloch, lebo dievčatá v kostolných zboroch spievať nesmeli.
  Oficiálne bola kastrácia zakázaná, no kastráti spievali aj pápežovi v jeho speváckom zbore. Údajne posledný oficiálny kastrát tam spieval v roku 1922.
 • raperi - Áno aj tí sa (sami seba) považujú za spevákov aj keď v podstate hlas, ktorý by súvisel so spevom nemajú. O reperoch si prečítajte v hlavnom článku s názvom rap.
Profesie.png Remeslá

AutobusárCelebritaDoktorGeológHajzelHasičHerecInfluencerKamionistaKuriérManažérNovinárPolicajtPolitikPosranecPrezidentProfesorProstitútkaPápežPodnikatelRedaktorRevízorSpevákSpisovateľStarostaŠoférVedecVekslákVojakZlatokopkaZolotechnik