Sobota

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Po Ut St
Týždeň Št
Ne So Pi
víkend


"Sobota je deň, kedy sa kúpu muži, ktorí milujú svoje ženy. Ak sa kúpe muž v inom dni, tak si ženy dajte pozor!"

- Česká pranostika

Sobota (rusky суббота) je šiesty deň týždňa, ktorý je z pohľadu celého ľudstva práve dňom s veľkým „D“. Už samotné číslo šesť naznačuje, že ide o deň, ktorý je určený na to, aby sa v človeku mohli uvoľniť všetky temné sily. Podškrtuje to aj staroveké a židovské označenie „Sabat“, o termíne Black Sabbath, ktorý význam soboty vystihuje lepšie už ani nediskutujeme.

V sobotu sa z ľudov stávajú satanisti, ktorí sa v rámci svojich možností hýria, zabávajú a zabúdajú na všetko, čím ich minulý týždeň trápil a čo na nich ten budúci týždeň chystá. Mnohí lekári na tento deň doporučujú pre viacej stresovaných jedincov absolvovať totálny alkoholický reštart. Podľa tejto logiky patria medzi najviac stresovaných študenti rôznych úrovní školského systému.

Ak ľudovia v sobotu nevypínajú, celé nasledujúce obdobie do budúcej soboty sú nevyrovnaní a nervózni. Ľudov, ktorí si tento štýl sobotňajšieho života nedoprajú sústavne poznáme podľa toho, že sú nevyrovnaní a protivní. Diagnóza sa v zmiernenej verzii označuje ako „workoholizmus“. Je to zrejme krycí názov, zástierka pre druh spoločenskej impotencie. Zo žien s takýmto vzorom správania sa zaručene stávajú staré dievky. Zaujímavosťou pohlavného dimorfizmu ľudov je, že starí mládenci nemusia zákonite trpieť na ignoranciu sabatov. Veľmi často to môže byť aj naopak.

Podľa vedeckých výskumov je zistený fakt, že neexistuje tak škaredý tvor (teda ani žena), ktorý by sa svojou špatnosťou vyrovnal pracovnej sobote. Ak je v sobotu niečo zlé, teda aj počasie, vydrží to takto celý nasledujúci týždeň. V sobotu majú aj vzduch, či týždeň nevypraté ponožky celkom inú vôňu. Sobota je plná plánov bez rozpočtov. Jediný rozpočtom je hĺbka vrecka. Ľudia sa naplno venujú nerestiam. Míňajú azda najviac z celého týždňa. Sobota je dokonca tak významný deň, že práve tento deň je stanovený ako ideál pre zorganizovanie sobášov. Ľudovia sú teda natoľko pominutí, stratení v chápaní súvislostí, že urobia akúkoľvek hlúposť.

Podľa teórie v knihe kníh, ktorá sa nazýva Genezis v tento deň sa Boh rozhodol medzi iným urobiť niečo vraj podľa svojho obrazu... a stvoril Adama a Evu... sú rôzne dezinterpretácie, ktorý z týchto dvoch bol podľa toho obrazu. No keď sa nad tým všetkým zamyslíme, potom pochopíme, že aj Genezis určil sobotu ako ten najdôležitejší deň.

K sobote sa vzťahujú niektoré povery, ktoré treba vedieť (čiastočne prevzaté a objektivizované z českej Wikipédie):

 • Podľa povier je dobré v sobotu (ne)robiť:
  • Nežrať pred východom slnka!
  • Pretože je to deň, kedy Boh dokončil stvorenie sveta, je dobré dokončiť začaté práce, ale nezačínať nič iné!
  • Ak v sobotný večer donesiete domov vodu, musíte ju pred pitím trikrát kvapnúť do ohňa! Ak nemáte oheň, tak si vodou nešpiňte črevá.
  • V sobotu si umývajte vlasy, pretože v sobotu voda odplavuje choroby!
  • V tento deň sa má údajne spomínať na niečo mŕtve... asi na pracovné nadšenie.
 • Čo nie je dobré robiť?
  • Šiť šaty, pracovať a priveľmi cestovať, pretože v tento deň vstávajú aj mŕtvi a preto iba umrlci sa vydávajú na cestu!
  • V sobotu nie je dobré ochorieť, pretože sa vám môže priťažiť - v tento deň všetko speje ku koncu, preto aj váš život môže skončiť.