Ratata: Mamnekonecnonabojov

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Necyk.png

Toto je seriózny článok Necyklopédie!!!
Tento článok bol označený komunitou za seriózny článok. Je natoľko kvalitný, absolútne seriózny a pravdivý, že sa mu dostalo cti byť na jej Hlavnej strane. O ďalších serióznych článkoch sa rozhoduje tu.

Gold piece.png


Ratata: Mamnekonecnonabojov
Spidertlustoch.jpg
akčný sci-fi triler
Produkcia filmu
Pôvod Slovensko
Žáner(-re) Filmová epopej
Rok vzniku 1997
Filmová spoločnosť Slovenskočeský štátny film
Scenár: J. R. R. Lakatoš
Hlavné postavy:
Matej Démon, Angelina Jolie a Obrus Výlis
Vedľajšie postavy
všetci ostatní: Michael Biehn, Windows, Spídermuž, Veštica... na striedačku.
Režisér:
Chuck Norris

Ratata: Mamnekonecnonabojov je akčný sci-fi triler z roku 1997, vydaný ako inak Slovenskočeským štátnym filmom. Režíroval ho Chuck Norris a v hlavných úlohách sa predstavili Matt Damon (vlastným menom Matej Démon), Angelina Jolie a Bruce Willis (vlastým menom Obrus Výlis). V roku 2006 bolo natočené pokračovanie nazývané Ratata 2: Ratatouille.

Príbeh[upraviť]

Varovanie:  Článok alebo jeho časť prezrádza zápletku, pointu alebo rozuzlenie diela!

Príbeh Ratata: Mamnekonecnonabojov sa odohráva v budúcnosti vo zvláštnom počítačovom programe nazývanom Windows. Hacker a počítačový závislák Eňo (Matt Damon) pracuje vo firme vyrábajúcej počítačové vírusy. Jedného dňa zaspí pri počítači a prisní sa mu zvláštny sen: sníva sa mu, že je vypočúvaný policajtom, terminátorom a ich šéfom agentom Semišom (Michael Biehn). Chcú po ňom, aby povedal všetko, čo vie, lebo inak mu do zadku strčia PC myš. Eňo zareaguje tak, že im ukáže známe gesto, nazývané fucker. Na to mu myš od počítača strčia do zadku.

Ráno sa Eňo prebudí. Príde za ním Blade Trinity (Angelina Jolie) a presvedčí ho, aby ju nasledoval. Nasadne s ňou do auta k jej kolegovi Morfiovi (Bruce Willis). Morfium mu zo zadku vytiahne PC myš a tým ho uistí, že jeho sen bol skutočný. V Morfiovom byte Eňovi ponúknu dve (prvočíslo!) možnosti: hašlerky a ibobrufen.

Ak si vezmeš hašlerku, môžeš ísť domov a veriť čomu chceš. Ak si vezmeš ibubrofen, zoberiem ťa do ríše zázrakov...”. Eňo si zoberie ibubrofen a zapije ho pivom...

Keď sa Eňo preberie, zistí, že je v nejakom zvláštnom priestore. Prídu k nemu zvláštni roboti a začnú z neho robiť terminátora. Eňo zase stratí vedomie...

Keď sa znova preberie, Morfium mu na Play-Station ukáže hru Tekken 3. Pomocou nej sa Eňo naučí bojové umenia.

Po výcviku sa Eňo so svojimi kamarátmi vyberie za vešticou, ktorá im má poradiť, ako zničiť Windows. Pri prechode jednou budovou si Eňo všimne, že z dverí vybehla veverička a o pár sekúnd druhá presne taká istá. Eňo tomu nevenuje pozornosť a zhodnotí to tým, ýže asi príliš často húli trávu. Ale kamaráti mu vysvetlia, že má takzvané „déja vu” (v slovenčine Dežo vie) a znamená to, že vo Windowse je chyba a niečo sa stane. Vzápätí ich napadne komando z Microsoftu. Po tuhom boji síce utečú, ale agent Semiš chytí Morfia a uväzní ho v mrakodrape.

Ostatní sa vyberú k spomínanej veštici. Veštica Eňovi povie, že je jediný, kto môže zničiť Windows a podá mu papierik, na ktorom je napísané: Mamnekonecnonabojov.

Potom sa vyberú zachrániť Morfia. Keď prídu do budovy, zaútočia na strážnikov, ktorí zavolajú posily. Vzápätí ich napadne komando zložené z policajtov, pokemonov a terminátorov vyzbrojených PAUK-mi, Kalašnikovmi a inými zbraňami. Po dlhom boji sa dostanú k počítaču, kde zadajú kód (tzv. cheat): Mamnekonecnonabojov.

To vo Windowse spôsobí, že v Eňovom mačkopale prestanú dochádzať náboje a nemusí prebíjať. Bojujú s ešte viac protivníkmi, ale vďaka tomu kódu-cheatu ich ľahko porazia. Dostanú sa až ku Morfínovi, ktorého vyslobodia a dajú sa na útek pred agentom Semišom. Morfium a Blade Trinity ujdú, ale Eňo musí bojovať so Semišom. Nakoniec ho porazí a ujde...

Opis zápletky alebo rozuzlenia príbehu sa tu končí...

Po tejto scéne sa zjaví nápis, ktorý oznamuje, že film bude pokračovať.

Pokračovanie[upraviť]

Príbeh pokračuje druhým dielom Ratata 2: Ratatouille. V ňom sa Geňo v prestrojení za myš dostane do reštaurácie, kde by mal byť vchod k hlavnému počítaču Windowsu.

Paródia[upraviť]

Rovnako ako prvá časť bola parodovaná filmom Matrix, aj toto pokračovanie bolo sparodované, konkrétne filmom Ratatouille: „Dobrú chuť“!.

Kritika[upraviť]

Reakcie kritikov boli rozporuplné. Jedni film kritizovali pre jeho pomerne jednoduchý príbeh, iní vychvaľovali pre veľmi dobré akčné scény, réžiu Chucka Norrisa a zavedenie bullet-timeu. Zároveň kritizovali bratov Warchowských za Matrix, ich paródiu na tento film. U divákov zaznamenal veľký úspech a zaradil sa medzi takzvané kultové filmy.

Výroky o filme[upraviť]

Ako bolo spomenuté vyššie, film vyvolal rozporuplné reakcie. Tu sú výroky o ňom:

Kladné výroky[upraviť]

"Lepší film som asi nevidel. Len tam mohlo byť viac prestrelených kolien."

- Jack Bauer

"Dobré filmus."

- Hedviga Malinová

"Tomuto filmu nič nechýba."

- náhodný turista

"Toto je jednoducho geniálne dielo. ČOOOOOOOO? ŽE MATRIX JE LEPŠÍ? EŠte RAZ TO POVIEŠ A TAKÚ TI ******, ŽE SA NESPAMATÁŠ!"

- Vladimír Mečiar

Záporné výroky[upraviť]

"Tento film len zavádza, klame, ohlupuje, kradne a vymenil Matrix za vlastné kšefty!"

- Mikuláš Dzurinda

"Pika-PIKA!!!!!"

- Pokemon Pikachu

"Cheater jeden! Dávam Ti BAN!!! A už sa tu nikdy neukazuj, ty, ty, ty lama, ty noob, ty nikhaj, ty špina!!!"

- Only Who Knows the Way


Batman2.jpg Filmy Slovenskočeského štátneho filmu
AvatarBambuľkine dobrodružstváBurizon BreakDěfka na koštětiDünyayı Kurtaran AdamHarry PotterKarosa RiderMečiarnátor 3: Vzbura JureňuRatata: MamnekonecnonabojovMatrixMrázikOdviate vetramiOrdinácia v krvavom záhonePán prsteňovPán zemiakovRosamunde PičerováSlovácko sa nesúdiSouth parkStart RekHviezdne vojnyStar GateStare gateTisícročný MaďarTitanicUžovka 11Vesmírna HlodyseaWaywatch
Súvisiace témy: Science fictionJ. R. R. LakatošAnime