Pravda

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

"Ak chceš povedať ľuďom pravdu, musíš ich rozosmiať. Inak ťa zabijú."

- Oscar Wilde

"Človek občas zakopne o pravdu, ale väčšinou sa pozbiera a pokračuje akoby sa nič nestalo"

- Churchillov komentár o človeku

"Nikdy nevieš, kto má pravdu, ale vždy vieš, kto je šéf."

- 2. Dawsonov zákon nadradenosti podriadenosti

Pravda je to, čo hovorí šéf, mama, nepríčetné idnivíduum s pištoľou v ruke a (napríklad aj) veľký potetovaný chuj s holou hlavou, kanadami a bejzbolkou v krčme.

Pravda je aj novinový plátok, ktorý v svojich najlepších časoch bol vzhľadom na formát dobrou prikrývkou počas poobedňajšej pracovnej siesty. Na pracujúceho vtedy vďaka Pravde nesrali muchy. Súčasná, demokratická Pravda stojí za hovno, lebo píše o tom istom ako ďalšie plátky, ktoré nie sú teraz riadené štátostranou, ale tou istou finančnou skupinou a (hlavne) má tuctový formát.

Zastaralý názor hovorí, že pravda je informácia, ktorá je v súlade s realitou. Modernejšie definície hovoria, že pravda na čom sa ľudia dohodnú, pričom termín dohodnúť sa môže nadobúdať veľmi zaujímavé významy (pozri tretí citát odvrchu), alebo pravda je to, čo je užitočné.

Podľa Wikipedie je pravda 25 román T. Pratcheta, album skupiny Def Leppard, album Jeffa Becka a p. Ako teda vidíme, Wikipedia si nie je istá, čo to tá pravda je, a teda ju, na rozdiel od Necyklopédie, nemôže ponúknuť.

Štiepanie pravdy[upraviť]

"Nezáleží, čo ti hovoria, nikdy ti nehovoria celú pravdu"

- Toddov 1. zákon politiky

Podľa zastaralej definície je pravda nedeliteľná. Ak máme teóriu pozostávajúcu z desiatich fundamentálnych tvrdení, a čo len jedno z nich nepravdivé, teória ako celok je nepravdivá. Tento názor je nepraktický a nikam by sme sa s ním nedostali. Podľa novších názorov je pravdou čokoľvek, takže sa s odsudzovaním rôznych poloprávd nemusíme príliš vzrušovať.

Polopravdy sú spravidla praktickejšie a príťažlivejšie ako úplné nezmysly, preto na nich stojí moderná spoločnosť. Sú výhodné, pretože aspoň niečo podľa nich vyjde.

Druhy pravdy[upraviť]

Malá každodenná obyčajná pravda[upraviť]

V prípade obyčajných maličkých vecí naozaj existuje jednoduchá pravda, často dokonca overiteľná. Ak poviem, že som bol v obchode, buď som tam bol, alebo nebol. A dôkazom môže byť blok z pokladni, svedkovia a p. Ak poviem, že som videl UFO, tak som tiež niečo videl alebo nevidel, a teda neklamem alebo klamem. Akurát, že, na rozdiel od toho obchodu, neviem , čo som videl. Pokiaľ mi stačí hovoriť, že neidentifikovateľný lietajúci objekt, tak vlastne neklamem. Pokiaľ budem prisahať, že som videl lietajúci tanier, tak možno klamem.

Malá pravda býva často nepríjemná.

Veľká zásadná Pravda[upraviť]

Za Pravdu s veľkým P sa označuje pravé poznanie, pravé pochopenie čohosi zložitého a významného. Pravda o vesmíre, pravda o výhodách pravicovej/ľavicovej politiky... Takáto pravda má jednu chybu: neexistuje. Alebo občas možno existuje, len je nepoznateľná.

Veľká pravda nemá byť prečo nepríjemná, v skutočnosti ju má každý z nás na háku. Napriek tomu sa nájde dosť ľudí ochotných sa za ňu biť a zomrieť.

Pravda a "neutralita"[upraviť]

Wikipédia sa snaží predstierať, že pravda = neutralita, že pokiaľ je článok neutrálny, „objektívny“, tak je aj pravdivý. V skutočnosti ak o čomsi existuje desať teórií, pravdivá môže byť „nanajvýš jedna“ z nich. Takže pripustenie všetkých možností čohosi nie je priblížením sa pravde, ale len konštatovaním, že pravdu nepoznáme, čo zas nie je až také prekvapivé. A samozrejme, „objektívne“ vymenovanie všetkých možností ešte stále ponecháva autorovi dosť priestoru na manipuláciu.

Ako zaobchádzať s pravdou[upraviť]

Je ťažké zaobchádzať s pravdou, pravdou je, že sa to ani nedá. Pravda v bežnom styku väčšinou zraňuje a preto by sa nemala hovoriť. Pokiaľ sa vysloveniu pravdy nedá vyhnúť, dodržiavajte nasledovné pravidlá:

  • vyhýbajte sa očnému kontaktu, inak vám obeť môže ukradnúť dušu,
  • držte sa čo najďalej od ostrých predmetov a strelných zbraní,
  • priveďte si doprovod, vždy sa zíde niekto, kto podrží obeť tak, aby na vás nedosiahla,
  • nebuďte menší - ak máte 160 cm (mimochodom je to výška aj Chucka Norrisa, ak neveríte, overte si to, toto je pravdivá informácia), nemôžete povedať dvojmetrovému kamarátovi, že ho frajerka podvádza, nedajbože s vami...
  • vždy sa hodí veci zaobaliť do nejakej tej "slovnej vaty".
  • Keď môžeš nehovor pravdu, a keď nemôžeš nehovor pravdu aj tak
Na tomto článku budeme pracovať, až kým nebude absolútne pravdivý.
Zatiaľ môžete rozmýšľať, čo znamená "kým nebude".
Necyk.png
NECYKLOPEDICKÉ zamyslenia
Thinker.gif

AnonymBludMnohoNekonečnoNezmyselSomarinaKtoNiektoNiktoNiečizmusNiečoNiečo inéNičČosiČokoľvekVšetkoVšadeMalé tudleVeľké tudleOmylKamarátNepriateľDebilHovädoSviňaZmrdMoralistaKokoti medzi namiCharakterKoniec svetaKoniec koncovDnesHmotaNonameSlovoVtipnoPozeraj ako čítašPočuj ako píšešSmrťSpasenieNirvanaParadoxVesmírZázrakŠťastieMatka prírodaFaktPravdaPravda o zániku dinosaurovEuklidove vetyRacionalizmusVetrológiaMurphyVŕtanie si do kolenaStúpanie do hovnaHlas úduZákon padajúceho hovnaPrečo je filozofia nahovnoLogika
Chlad slovenských žien a ich vplyv na globálne otepľovanie.Energetická efektivita pri balení slovenských žienMýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete

Thinker 2.gif