Planéta

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Original snímka družice Vojager 3 z okraja Slnečnej sústavy.

Planéta zo staroslovänsčíny Planá = pokazená a éta/hentá = naša ( z pravidla geooblioid) s výnimkou Zeme, pretože zem je predsa plochá takže zem je Neplanéta.

Planéta je definovaná 4 charakteristickými definíciami, v prípade že spĺňa všetky 4 tak je planétou a to keď planéta:

 1. Nie je Slnko
 2. Nie je Mesiac
 3. Nie je asteroid
 4. Je planéta

Charakteristika planét[upraviť]

Planéty tak ako každé iné objekty vo vesmíre prirodzene tvoria gravitáciu. Čím je objekt masívnejší (objem/hustota) tým je gravitácia silnejšia, s výnimkou zeme lebo tá je plochá takže nemôže mať gravitáciu.

Zem aj keď je Neplanéta tak je zatiaľ jediná na ktorej je život (o ktorom sa vie) na forme uhlíka a derivátov uhľovodíka, škoda že sa ešte nevyvinul do inteligentnej formy života ako na iných planétach vzdialených viac ako 3 parseky.

Planéty zväčša obiehajú svoju hviezdu ako napríklad Mars obieha Slnko. S výnimkou Zeme lebo Slnko sa nachádza niekoľko stoviek kilometrov nad Zemou, ktorú obieha, ale tak, aby sa nepotopilo do mora a nezhaslo. Sú však aj planéty ktoré neobiehajú hviezdu ale boli vyvrhnuté zo svojej sústavy po zániku hviezdy a túlajú vesmírom a čakajú na spasenie.

Planéty keďže nie sú mesiace tak sami môžu mesiace mať (takzvané prírodné satelity) niektoré síce žiadne mesiace nemajú ako napríklad Saturn alebo Jupiter iné majú dokonca až 12 ako napríklad Neplanéta Zem.

Planéty mimo Slnečnej sústavy sa nazývajú exotplanéty.

Mesiace Neplanéty Zem[upraviť]

 1. Január
 2. Február
 3. Marec
 4. 1.Apríl
 5. Máj
 6. Jún
 7. Júl
 8. August
 9. September
 10. Október
 11. November
 12. December (z poľa ber)

Ďalšie zaujímavosti o Neplanéte Zem[upraviť]