Pištol

Zo stránky Necyklopedia
(Presmerované z Pištoľ)
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Done.png


Pištol
Revolwery.jpg
Párik pištolov
v polohe známej ako 69, alebo aj „Jin Jang“

"Toto je článok ako za korunu pištoľ."

- Pišta Toliar - chváli článok a odporúča jeho prečítanie

Pištol je strelná zbraň, ktorej pomenovanie vychádza z mena svojho vynálezcu. Jeho meno bolo Pišta Toliar.

Pištol bola odjakživa považovaná za diablovo dielo, lebo pôvodne dávala šancu zabiť a to diablovým číslom, ktoré je šesť (po nemecky sex, preto sa hovorí Sex Pistols). Je to práve šesť nábojov/ šancí dať dole želaný cieľ. Ale je to len päť šancí v ruskej rulete, čo nemôže byť náhoda.

História[upraviť]

Pišta Toliar pištoľ vymyslel skoro v stredoveku, tesne predtým, možno aj počas, či potom, ako dostal šíf kartu do nového sveta za morom. Počas dlhokánskej plavby si stružlikal svoje myšlienky z dreva a vyrobil pri tom taký drevený valec so šiestimi dierami. Vlastne so siedmimi, lebo jednu spravil aj do stredu valca. Do tých šiestich dier okolo mu akurát zapasovali náboje kalibru číslo deväť, ktoré mal náhodou vo vrecku, a nápad bol na svete!

Pišta Toliar skúsil otočiť dreveným valčekom okolo strednej diery a klepnúť kladivkom po zasunutom náboji... prvýkrát to nedopadlo dobre. Nábojnica, ktorá spätným nárazom z valčeka vyletela mu síce jeho čelo minula, no guľka si našla svoj cieľ v jeho pravej topánke. Po tomto incidente zostal Pišta čaptavý hendikepovaný. V hlave mu ale skrsla myšlienka ako dotiahnuť nedostatky budúcej pištole.

Za morom si Pišta chcel dať svoj nápad patentovať. Áno, iba chcel, lebo mu jeho patent ukradol istý týpek, desperádo a felčiar, menom Samuel Colt. Na druhej strane, Samo bol lepší obchodník a je nesporné, že aj on mal veľký význam v tom, ako pokročil od pôvodnej drevenej zbrane do dokonalosti súčasných verzií týchto krátkych strelných zbraní.

Význam pištole[upraviť]

"Ej! Ale som si dneska parádne pištol!"

- Pištolník

Pištoľ sa stala veľmi praktickou záležitosťou, lebo potom, ako sa vymyslela poistka proti neplánovanému výstrelu, tak sa dala nosiť v púzdre na opasku. Sú borci, čo to riskli a nosili pištoľ vzadu za opaskom a nohavicami medzi polkami riti, no keď si občas nepremysleli postup a boli príliš horliví v odisťovaní, stalo sa, že sa umelo zaradili medzi jedincov, ktorých riť nemala dve polky. Teda aspoň nie dokonalé.

Taká puška sa veľmi ťažko nosila na opasku. Bolo to nepraktické. Prvé pokusy, keď sa začala nosiť podobne ako mušketiersky kord, boli niekedy s tragickým koncom. No, skôr začiatkom, lebo hneď tasenie pušky z púzdra na kord bolo najkritickejšie. Nehovoriac o tasení pušiek opakovačiek. Koniec koncov puška na opasku nebola vôbec praktická a nenápadná, no a pokusy so strčením dozadu za opasok a nohavice výrazne znižovali mobilitu a schopnosť jazdenia na koni. Po pokusnej jazde na koni chlapov vraj aj vajcia od toho boleli. Na druhej strane, dlhá hlaveň v gatiach výrazne zvyšovala ich sebavedomie.

Pištol a Divoký zápach[upraviť]

Význam pištole podtrhlo obdobie kolonizácie USA bledými tvárami. Bolo to preto, lebo cesty z mesta do mesta boli vtedy dlhé a spravodlivosť bola odliata do tvaru olovenej guľky. Prístroj na jej expedovanie musel byť zo železa a bol ťažký[1].

Aby všetko nebolo v hádankách: ak si chcel niekto na Divokom zápachu udržať pocit bezpečnosti, musel mať neustále pri sebe strelnú zbraň. S puškou sa zle narábalo. Už len do takej latríny ju so sebou zobrať... no a pištoľ bola preto tá správna voľba. Pre zvýšenie efektu bolo bežné, že sa pištole nosili po bokoch v puzdrách a boli preto dve. To už bol slušný arzenál.


Poznámky[upraviť]

  1. Napr. o armádnej pištoli vz. 52 sa hovorilo, že viac škody napácha, ak ju strelec hodí, než keď sa pokúša trafiť.
Zbrane
Child02.jpg Atómový bimboAtómbordelBazukaBombarďákyBomboniéraBudzogáňGlockGumipuškaJadrová hlavicaHlavodrťKalašnikovMačkopalNapalmPAUKPäsťPištolPuškaSamopalSamove zásobníkySexbombaStealthTankVáľok GAR15.jpg