Pán zemiakov

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Done.png


Pán zemiakov
Saruman i moc zemiaku.jpg
Legendárna filmová trilógia
Produkcia filmu
Pôvod Slovensko
Žáner(-re) Filmová epopej
Rok vzniku 2000
Filmová spoločnosť Slovenskočeský štátny film
Scenár: J. R. R. Lakatoš
Hlavné postavy:
Dežo, Ganzdalf, Pipík, Srandista, Arnold, Gloch...
Vedľajšie postavy
všetci ostatní: Dzari, Boboris, Eňo, Hardrock, Samo... na striedačku.
Režisér:
Ján Tankista

Pán zemiakov (ale aj Pán krumplí, či aj Toten pan grulí) je filmová trilógia. Bola natočená na motívy rovnomennej knižnej trilógie, ktorú napísal známy rómsky spisovateľ a popredná osobnosť multikultúry slovenského národa J. R. R. Lakatoš (Ján Robocop Róbert Lakatoš).

Filmová verzia bola natočená Slovenskočeským štátnym filmom a režisérom je on , ten Ján, Tankistom prezývaný.

Príbeh[upraviť]

Varovanie:  Článok alebo jeho časť prezrádza zápletku, pointu alebo rozuzlenie diela!

Upozorňujeme, že príbeh je dosť kontroverzný a podobnosť s trilógiou Pán prsteňov je čiste náhodná. Vlastne je to úplne iný príbeh.

J. R. R. Lakatoš totiž čerpal námäty zo svojho osobného života a snažil sa byť autentický. Prisahá, že „...nijakého Tolkiena, či čo to je v živote nestretol“. Dej príbehov je z väčšej časti situovaný do rázovitého prostredia predmestia rôznych podhorských obcí, t.j. reálne obývaných a iba pre západných turistov udržiavaných skanzenov, ktoré poznáme pod názvom rómske osady.

Pán zemiakov: Spoločenstvo Zemiaku[upraviť]

Prvá časť trilógie nekompromisne vniká do jadra celého kolobehu udalostí. Má radostný úvod. Začína oslavou vyplatenia sociálnych dávok a invalidných dôchodkov. Dežo, synovec vajdu Braňa sa dozvie, že jeho strýko vlastní čarovný zemiak z roľníckeho družstva Mordor (Moravské Družstvo Oráčske), vzdialeného asi päť (prvočíslo!) km od osady. Keďže už veľa rázy stadiaľ ukradli úrodu, Dežo sa rozhodne, že so svojimi druhmi navštívi predsedu družstva Jura Surana a na znak zmierenia mu odovzdá ten zemiak.

Spolu s kúzelníkom Ganzdalfom a kamarátmi: Pipíkom, Samom a Srandistom sa vyberú do krčmy U Skapatého poníka. Tam stretnú Arnolda (otec mu dal meno po Arnoldovi Schwarzenneggerovi) a pútnici sa spolu vydajú ďalej.

Cesta prebieha cez deň hladko (potom obratko) až kým ich v noci ich nenapadnú zákerní hajz-ëlovia, nebezpeční temní cyklisti. Ostatní ujdú, avšak Deža porania. Zachráni ho Araňa, ktorá s ním ujde na ukradnutom bicigli. Keď sa Dežo preberie, zistí, že je v osade pri Vodovode. Stretne svojich kamarátov a spozná aj dákych nových: napríklad povedomého trpaslíka Dzariho, StNikolasa, Boborisa a vajdu Vodovodu Eňa.

Z Vodovodu sa vydajú cez kopce, kde ich začnú naháňať besné psy. Keď im psy ujdú, im (vyhladnutým) nezostane (respektíve zostane) im nič iné, ako pokračovať cez kanály. Pri prechode ich napadnú skíni. Začnú s nimi bojovať, ale skínov je čoraz viac až priveľa. Boj skončí nakoniec tak, že zostanú hrdinami vďaka tomu, že sa dajú na útek. Sú síce celí dosratí, ale zato živí... majú o čom (selektívne) rozprávať na staré kolená svojím vnúčatám. Ale nepredbiehajme.

Avšak Ganzdalfovi, ktorý pred výpravou fetoval toluén, sa zjaví démon Hardrock. Ganzdalf sa šmykne a spadne do hlbokej stoky. Ostatní si myslia, že umrel. Preto radšej nelezú za ním do stoky a aj preto, lebo Dežo našiel jedny čerstvo vyboxované topánky, ktoré mu sadli. Potom sa dostanú do ďalšej osady pri lese, kde je vládkyňou Gertrúda. Človek by aj očakával nejakú romanticko-erotickú dejovú vsuvku, ale ani tá im nedá im nič a ešte ich aj okradnú. A tak pokračujú ďalej.

PO krátkom putovaní ale znova stretnú Gertrúdu ktorá im ponúkne ich ukradnuté veci po podmienkou že sa všetci vyspia s Ruženou s Topolčian. Všetci naoko súhlasia, dokonca dostanú od nej rôzne dary. Napríklad trpaslík Miki si odnáša v zuboch tri chlpy čierne ako noc. Niekto z nich má aj filcky a po niekoľkých dňoch ich majú všetci. Po ceste ich však znova prepadnú skíni. Boris umiera, Srandistu a Pipíka skini unesú, Dežo a Samo pokračujú do Mordoru. Arnold, Miki a Nikolas idú nevedno kam.

Zapadajúce Slnko ohraničuje siluety našich preživších hrdinov. Jedno oko v kine (na pančuškách) nezostane suché. Hlavy divákov trápi otázka: „Čo ďalej... ako sa to všetko skončí..?“ Zo záveru tejto časti je absolútne jasné, že takýto čistý a otvorený koniec vo filme nemohol nechať nejaký americký Hollywood.

Pán zemiakov: Dve osady[upraviť]

V druhej časti trilógie si príde divák na svoje... vlastne ten zasvätený z prvej časti nadviaže na to, kde prvý diel skončil.

Deža a Sama na ceste do Mordoru prenasleduje Gloch. Je to bývalý majiteľ Zemiaku, ktorý je na ňom závislý a chce ho získať späť („späť“ nie je prvočíslo, tým je číslo „päť“). Srandistu a Pipíka skíni nesú ďalej, až ich zatknú policajti, respektíve policajná jazdecká hliadka.

Srandista s Pipíkom ujdú do lesa. Keďže sú pod vplyvom alkoholu a drog (respektíve drôg), zdá sa im, že sa s nimi rozprávajú stromy, ktoré ich nabádajú k tomu, aby vylúpili železiarstvo , ktoré podniká pod obchodnou značkou Železný Pás. Arnold, Miki a Nikolas stretnú Ganzdalfa, živého a zdravého. Porozpráva im o tom, ako spadol do stoky a vo svojich myšlienkach porazil démona Hardrocka a démona drog. Spomína aj nejakú bielu zver: biele myši, biele vrany a bielych slonov... a biele plášte.

Spolu sa vyberú do osady (už asi piatej), kde vládne chorý vajda. Ganzdalf ho pomocou zaklínadiel, ranného panenského moču, Ibubrofenu a slovenských nemocenských dávok vylieči. Spoločne začnú pripravovať osadu Hajzlov žľab na obranu proti policajnej razii. Medzitým Srandista a Pipík podporovaní imaginárnymi stromami vyrabujú železiarstvo a tiež idú do Hajzlovho žľabu. Potom, keď prídu policajti, obyvatelia sa vďaka Ganzdalfovmu kúzlu tvária akoby nič. Policajti im to zožerú a odídu.

V ďalšom obraze vajda našej filmovej epopeje usporiada vojnové ťaženie na družstvo Mordor, aby si vzali zemiaky na zimu. Medzitým už v tom ťažení Dežo, Samo a Gloch narazia na vlčiaka Opucha. Je to vlčiak, ktorý stráži Mordor, a získal svoje (meno pre svoju tučnotu. Pri vlčiakovej obrane družstva Gloch ujde, no Deža psisko uhryzne a to tak hrozne, že až upadne do bezvedomia. Samo začne s Opuchom bojovať. Zasvieti mu do očí s baterkou, ktorú dostal od Gertrúdy a bodne ho svojím vyskakovacím vreckovým nožom. Opuch skuvíňajúc oslepený a zranený ujde. Deža zatiaľ nájde SBS družstva a vezme ho k sebe do súkromného bezpečia.

Ani v druhej časti trilógie režisér nič nenechal na náhodu, lebo aj teraz dal deju otvorený koniec. Tento skvelý marketingový ťah nemôže nechať diváka ľahostajného natoľko aby si nechal ujsť záverečnú tretiu časť serie.

Pán zemiakov: Návrat vajdu[upraviť]

V (prekvapivo) tretej časti trilógie už vieme kto za koho kope a koho už aj zakopali. Nejasné je len rozuzlenie a či všetko dopadne. A kam!

Ganzdalf a jeho druhovia hneď v prvých záberoch kamier putujú rozpálenou krajinou spolu s celým ťažením do Mordoru. Po ceste bojujú so strážnymi psami a s SBS-kármi. Chrbty im bičujú dažde, uhýnajú sa lietajúcim guľkám... ich cieľ sa ale blíži aj keď stoja. Samo sa vkradne do družstva bez toho, aby ho videlo Suranovo Oko. To oko je dômyselná priemyselná kamera, ukrytá v kryštáľovej guli.

Samo obratne naučenými chmatmi džudžitsu a železným roksorom hravo zloží stráž a slobodí Deža. Spolu potom ďalej blúdia po družstve, aby našli Horu Hnoja. Je to práve tá hora, kde zemiak zničia, pretože sa rozhodli, že už sa so Suranom nebudú udobrovať. Medzitým sa celá výprava dostala k zemiakovým poliam družstva Mordor.

Predseda Suran v zúfalosti zoberie svoj Kalašnikov, ktorý kedysi nelegálne nadobudol od ruských vojakov výmenou za vodku. Začne strieľať, avšak netrafí nič, pretože stratil okuliare. Okuliare má preto, lebo mu všetky kontaktné šošovky vyzobali susedove holubi, ktoré si (sprosté) mysleli, že je to šošovica.

Neskôr Suranovi Ganzdalf zoberie spomínaný Kalašnikov v domnení, že je to saxofón. Samo a Dežo nakoniec Horu Hnoja nájdu a chystajú sa Zemiak hodiť do močovky. Vtedy sa však zjaví Gloch a začne bojovať s Dežom o Zemiak. Gloch Dežovi odtrhne prst, ale zrúti sa aj so zemiakom do močovky. Pred pádom do močovky sa zabudol nadýchnuť a tak sa nadýchol až po páde. Fuj! Odporná smrť to bola!

Druhá línia výpravy zatiaľ pôsobí priamo v poli. Šťastní obyvatelia osád si berú zemiaky na zimu a idú oslavovať. Na oslave sa všetci šťastne ožerú a Arnold sa zbíži s Araňou. Aj malý Arnold sa zblíži s malou Araňou... oslava (a aj celá trilógia) sa končí tragicky: ožratý Samo zoberie Suranov Kalašnikov a zavolá na Deža:

"Dežo, poď, ideme hrať! Ganzdalf nám dal saxofón! Ja budem fúkať a ty stláčať!"

- Samo

Tu za ohlušujúcej streľby končí celá trilógia... dielo je dokonané tak, že sa nedá naň nijako nadviazať, lebo nažive zostal iba kameraman a režisér. Slovo „Koniec“ sa objavuje na pozadí po skle kamery stekajúcej krvi... nehrá hudba, nie je už nijaký zvuk. Niet nikoho, kto by ho vydal. Všade je iba srdce drásajúce ticho. Nepočuť ani prd a po plátne kina steká krv.

Opis zápletky alebo rozuzlenia príbehu sa tu končí...

Zákulisie natáčania[upraviť]

Film režíroval Jancsi v spolupráci s autorom knižnej predlohy J. R. R. Lakatošom. Hovorí sa, že národný hrdina pôvodne vôbec nechcel mať s filmom nič spoločné, ale keď sa dozvedel, že film má režírovať Béla Bugár, radšej prevzal réžiu on. Celá trilógia bola veľmi úspešná a získala si pozitívny ohlas divákov aj kritikov. Hlavne potom ako (konečne) skončila. Autorovi knihy to bolo každopádne jedno, hlavne, že mal dosť peňazí na alkohol.

Pri natáčaní mal štáb mnoho problémov. Mnohí (vlastne všetci) slovenskí herci odmietli hrať vo filme, ako napr. Soňa Norisová (vzdialená príbuzná Chucka Norrisa), Jozef Vajda, či jeho dablér Bruce Willis, aj Honzík Novotný, aj Angelina Jolie a Hedviga Malinová. Hedviga v tom čase natáčala v Budapešti iný film - psychologickú drámu o mladej žene, ktorej nikto neverí. Angelina dokonca neprejavila záujem o adopciu rómskych detí do svojej zbierky. Údajne mala vtedy všetky klietky plné.

Celé obsadenie nakoniec hrali obyvatelia osady, v ktorej sa natáčalo (údajne, aby všetko vyzeralo realisticky), ktorí sústavne rozkrádali kamery a iné vybavenie štábu. J. R. R. Lakatoš si zahral hlavného hrdinu a predsedu družstva Mordor hral starosta vedľajšej dediny. Problém bol napríklad aj s krvou do záverečnej scény, lebo niekto ju ukradol a použil na húrky „krvavničky“. Namiesto krvi použili kečup zo špagiet Jána Slotu. Jano musel jesť špagety s vajcom, lebo aj syr, ktorý mohol byť na omáčku mu niekto ukradol. Núkali mu aj bryndzu, ale sa pritom divne uškŕňali až Jančimu na ňu odišla chuť.

Starosta mal s obyvateľmi osady už dlhšiu dobu problémy a neskôr údajne vynadal rekvizitárom, pretože mu dali poplašníkové (slepé) náboje do AK-47 namiesto ostrých. Jano sa kvôli týmto problémom a ostatným skúsenostiam zaprisahal, že prestane s prácou režiséra a už nikdy nijaký film nenatočí.


Batman2.jpg Filmy Slovenskočeského štátneho filmu
AvatarBambuľkine dobrodružstváBurizon BreakDěfka na koštětiDünyayı Kurtaran AdamHarry PotterKarosa RiderMečiarnátor 3: Vzbura JureňuRatata: MamnekonecnonabojovMatrixMrázikOdviate vetramiOrdinácia v krvavom záhonePán prsteňovPán zemiakovRosamunde PičerováSlovácko sa nesúdiSouth parkStart RekHviezdne vojnyStar GateStare gateTisícročný MaďarTitanicUžovka 11Vesmírna HlodyseaWaywatch
Súvisiace témy: Science fictionJ. R. R. LakatošAnime


Wine-notepad.svg.png

Prehľad literatúry


Bořek StavitelDunaGenesisGenezisChobotJanko HráškoJožin z bažinKarel FoltýnMrázikO troch sadeniciach Kysuca HroznéhoOdchod Slovákov za slobodouPán zemiakovPokémonPreslovia a preriekadláRozprávka o troch prasiatkachRumcajsSlimákovmiliónŠmolinkaŠmolkoviaVesmírna Hlodysea

Feather.png