Osa

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Done.png


"Os je taký pruhovaný muh."

- Arpád Csóka - žiak ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským v Komárne
Osa
Osie hniezdo.jpg
Základňa aj s teroristom
Osia rit.jpg
Zbraň osy
Osi ksicht.jpg
Drzý (online) osí pohľad!
hmyz rodu teroristických

Toto je Necyklopedický živočích

Osa teroristická (maď. nemszeremed) je hmyz rodu teroristických - medzi ktoré patria napríklad včely, muchy, komáre, somáre, sršne a iné.

Vzhľad[upraviť]

Osa má na tele má žlto-čierne pásiky, ktoré upozorňujú ľudí, že na nich ide spáchať atentát. Dizajn osy je tak inšpiratívny, že sa požíva na vyznačenie rohov a stĺpov, t.j. miest, kde si človek môže naraziť hubu. Dizajn osy zneužívajú aj muchy, piliarky a iné potvory, ktoré nemajú žihadlo. Preto ak chcete po niečom jebnúť, stačí sa dobre pozrieť a môžete.. Ale aj tak vám to bude na piču, pretože v škole vás nenaučia, čo si pri tom pozeraní máte všímať. Takto súvisí vzhľad osy s kvalitou nášho školstva.

Správanie[upraviť]

Osa teroristická je jednoducho lietajúci terorista. Tento hmyz napriek tomu, že nie je nijaký obor má drzý zvyk pred útokom vzlietnuť na úroveň hlavy a drzo uprene hľadieť do očí. Aj pre mierumilovnejších Slovákov patrí práve takýto spôsob správania medzi výzvy k radikálnemu riešeniu.

Postup atentátu osy[upraviť]

 • Osa najprv začne ľudí otravovať, lietať pri uchu alebo pri tvári, niekedy si dokonca dovolí na človeka sadnúť a akokeby nič sa začne zaoberať tykadlami.
 • Človek sa následne pravdepodobne začne oháňať, alebo inak brániť pred útokmi osy. Spolieha sa najmä na svoj účinný „pravý hák“.
 • Osa nato začne byť ešte agresívnejšia, a tasí žihadlo.
 • Potom osa bodne žihadlom človeka.
 • Niekedy urobí predchádzajúci ťah dvakrát.
 • Potom odletí
 • Človek bohuje a zháňa niečo studené, neskôr mu stará mama poradí ocot.

Útok do domu[upraviť]

Osy podnikajú invázie do domov ľudí. Na toto je účinná jedine sieťka proti hmyzu.

Samovražedné útoky[upraviť]

Osa niekedy sadne na zem a keď na ňu človek stupne (bosou nohou), uštipne ho, ale sama pri tom zdochne.

Žihadlo[upraviť]

Žihadlo osy má viacej nábojov a preto vás môže uštipnúť tá istá osa viacej krát.

Čo nerobiť pri atentáte osy teroristickej[upraviť]

 • Neutekať pred ňou (začne vás naháňať)
 • Neoháňať sa (začne byť ešte agresívnejšia)

Ako zabiť osu[upraviť]

Na vraždu osy existujú rôzne metódy:

 • Keď vám vletí do domu na okno, zoberte knihu a rozmliaždite ju:
  • Nepoužívajte ale príliš razantný úder knihou.
  • Dajte si pozor na ovládanie svojej karmy, aby ste nepodľahli emóciám a nepoužili príliš veľkú kadenciu série úderov kniha/ osa, kniha/ osa... aby ste nerozmlátili okno aj so sklom.
 • Dobrá finta je aj rozstrihnúť ju na okne nožnicami.
  • Potom pozor na odstrihnutú riť - je schopná uštipnúť aj hodinu po smrti (tzv. „zombieriť“).
  • Odborníci veľmi neodporúčajú strihanie riti na záclone. Skúsenosti vravia, že pri menšej nehode so záclonou zvykne mať hlavne ženské osadenstvo obydlia blbé pripomienky.
 • Väčší problém je zbaviť sa osieho hniezda v dome. Pokiaľ je na voľnejšom priestranstve, odporúča sa adrenalínová metóda:
  1. prísť k hniezdu po tme s baterkou,
  2. navliecť naň igelitové vrece
  3. hniezdo doň odrezať nejakou mačetou.
  • Hniezdo sa dá aj zapáliť, ale možno pri tom prídete o dom.
  • Teoreticky môže pomôcť aj spray, ale musíte byť prekliato rýchly alebo mať kvalitný skafander. Stačí dobre obstriekať povrch hniezda, osy sa otrávia lezením po ňom.
 • V menšom priestore pomôžu chemické zbrane - stačia tie sajrajty proti moliam:
  1. Za tmy ich do skrine vhodíme,
  2. dvere pribuchneme
  3. potom už len s diabolským úškľabkom počúvame bzukot. Ale pozor, tie kurvy občas nocujú aj vonku a poniektoré sa budú vracať ešte pár dní.
 • Pokiaľ je to hniezdo na veľmi ošemetnom mieste, je ešte jedna nádej. Osy neprezimujú, len ich kráľovné. Takže môžeme počkať na neskorú jeseň, hniezdo odpratať a priestor zabezpečiť pred jarným osídlením. Alebo volať odborníka, ktorý však bude chcieť peniaze, čo je nemilé.
 • Ostrieľaní lovci a zabijáci ôs využívajú to, že tieto pačmagy podobne ako aj iný hmyz sú tzv. „studenokrvné“, t.j. k svojej aktivite potrebujú teplo, ktoré rozprúdi obeh ich hemolymfy. Táto metóda je zvlášť vypočítavá a brutálna a slabším povahám ju neradíme čítať. Ich postup je vyslovene taktický:
  1. počkajú si na predpoveď počasia, ktorá veští chladnejšie (pozor nie tropické) noci
  2. musia vstať skoro ráno pred brieždením a zaujmú pozíciu niekde pri hniezde
  3. osy sú ráno v chlade mierne letargické a nemajú patričné reflexy. Ešte skôr ako ich obliznú prvé lúče slnka treba hniezdo zraziť na zem
  4. silnejšie nátury s mierne sadistickými sklonmi poskáču po hniezde a detailne s prehľadom ho rozšliapu.
  5. ... je porobené no treba predsízne odstrániť všetky zbytky hniezda.
  6. počas ranného chládku sa dá aplikovať aj chemický postrek kontaktným jedom, určeným na hubenie hmyzu. V tomto prípade sa tento jed dostane aj na jedincov, ktorí sa pred zotmením flákali natoľko, že sa domov nedostali...

Ako sa chrániť pred osou[upraviť]

 • Vonku choďte jedine v skafandri alebo v zime, kedy nie sú osy aktívne
 • Neotvárajte okná ani dvere, keď to nie je nutné (platí len ak nemáte sieťky na oknách)

Aktivita[upraviť]

Osy sú aktívne iba na jar, v lete a v jeseni, takže v zime sa ničoho nemusíte báť a môžete chodiť bez skafandra a okrem toho môžte mať aj rozchlámené okná.

Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDelfínDikobrazDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHrochHyenaChameleónJóžin z bážinJežkoKomárKopytníkKrokodílKrtkoKruté jablkoLabuťLevĽudoMačkaMliečny tvorOtravník obyčajnýMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMravceMyšMuchaOpicaOsaPavúkPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesSarančatáSlonSomárŠakalŠkrečokŠvábTchorTigerTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVošVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

Petrmnam.png

Jedlé
BaranBizónyDiviakJeleňJelenček africkýChobotnicaKačicaKamzíkKôňKorytnicaKozaKravaOvcaPotkanPrasaPrasopesRybaRakSarančatáSliepkaSlimák záhadnýŠmolkoviaTuleňÚhorVtákZajac

Húpací koník.jpg