Old Shatterhand

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Old Shatterhand
Old Shatterhand

Naši paparazzi mu urobili súčasnú fotku: teraz ho viacej zaujímajú kurvy, chlast a fajčenie...
Narodenie predmetom skúmania
niekde v Nemecku
Známy vďaka tomu, že bol biely brat
Manžel Winnetou
Manželka Nšo... či?
Rodičia Karol Máj

Toto je ľudo, alebo aj nadľudo z Necyklopédie

Old Shatterhand, po slovensky Old Šetrhend (počúvaj Olčetrhent), lebo tiež Old Secondhand, po česky Olda Šetrnej, je najväčší hrdina árijskej rasy aký kedy chodil pod slnkom.

Chuckovi to nevadí, pretože sa utešuje, že Olčetrhent bol aj tak vymyslený nemeckým spisovateľom Karolom Májom. Údajne je Oldo iba fikcia. Potom ako Oldo odprevadil svojho bráchu do večných lovíšť začal pôsobiť na iných kontinentoch. Napríklad Arabom dával rozumy ako Kara ben Nemsí („Karol, syn Nemcov“) a pod týmto menom navštívil aj Divý Kurtizán, ale potom zistil, že tam žijú Kurdi a nie kurtizány..

Etymológia mena[upraviť]

Olčetrhent sa v skutočnosti volal Karol (aká náhoda!) a bol Nemec (opäť náhoda). Po príchode na Divoký Zápach mu však iní Nemci pridelili anglickú prezývku, pretože aj oni mali anglické prezývky. Nemec bez anglickej prezývky bol na Divokom Zápachu takmer nezačuchateľný. Najprv ho volali Greenhorn. Sú na to dva výklady. Buď narážali na nejakú skutočnosť a malo to znamenať „Zelený roh“, no vraví sa, že aj „zelenáč“ to mohlo znamenať.

Karol krátko po príchode predviedol svoju zručnosť v knokautovaní padúchov. A nielen to! Dochovali sa historické zábery, kedy Oldo jednou trefou pravým hákom pomohol barmanovi v Saloone upratať po dĺžke celý barový pult... dočista. Svojim chrbtom to zvládol padúch na profesionálnej úrovni a to tak, že najprv obetavo hlavou rozrazil prebytočné riady, potom nabehla jeho flanelová košeľa a nakoniec to doleštil koženými nohavicami... škoda len tých ostrôh na čižmách.

Netrvalo dlho a náš hrdina, barový čistič, vyfasoval prezývku „Old Shatterhand“, čo znamená Stará Drviť[1] Ruka. Určite to nebolo preto, že by Máj nevedel po anglicky, pretože zhodou okolností ovládal takmer všetky svetové jazyky, rovnako ako Olčetrhent (opäť aká náhoda!). Prívlastok starý dostal Karol preto, lebo bol mladý, ale skúsený, čo tvrdili viaceré indiánky. Prívlastok „starý“ odkukali zálesáci od slovenských prisťahovalcov, ktorí hovorievali: „Ja, starý kokot, sa na všetko môžem akurát tak vysrať...“, respektíve „Me, Old Kokot, on everything I can just fuck on all...“. Ten dôraz na skúsenosť sa osídlencom zapáčil a každému dávali pred prezývku to „Old“[2].

Vedecký prístup[upraviť]

"Pa-gu, hete-šá enuka? To znamenalo: Pa-gu, kde si?
Ai ve! Tu!
Bajte omi! Poď sem!
Šaj katu lel. Nemám čas."

- Old Šetrhend - ležiaci na bruchu simultánne tlmočí vedľa ležiacemu Old Wablovi z komančtiny

Keď ste sa pozreli Old Šetrhendovi do ksichtu a preskúmali polohu jeho obočia, či ten sústredený výraz nemohlo byť ničím nezvyčajným, že tento ľudo pristupoval ku všetkému prísne vedecky. Kým začal páchať nejaký hrdinský čin, vždy si naštudoval všetku dostupnú literatúru. A niekedy vyštudoval aj dva litre na jednu túru. Keďže vláčiť knižnicu po divočine vždy býval a je aj dodnes taká oštara, ako svokra na dva mesiace doma na návšteve, naštudoval si všetko preventívne už doma. Potom udivoval indiánov svojimi radami, ako si majú postaviť stana[3] alebo kovbojov, ukážkami ako sa krotia kone.

Pre vykonanie hrdinského činu zväčša vopred vypracoval podrobnú metodiku založenú na platných teóriách, čo robilo knihy dosť ukecanými. V porovnaní knihy a filmu o ňom, vo filme táto stránka Olčetrhentovej osobnosti dosť zaniká, pretože Lex Barker mal zlú pamäť a nebol schopný sa naučiť kompletné fizykálne, chemické a historické pozadie činu. Nesmrteľné sú najmä Šetrhendove prednášky o tom, ako rozoznať v tráve stopu obutého ľuda od stopy bosého podľa spôsobu stlačenia stebiel, alebo ako Indián jazdí na koni viac vpredu, takže sa predné kopytá otlačia hlbšie. Práve z nich čerpal syr Arthur Onan Doyle inšperáciu pre svojho Sherlocka Holmesa.

Podobný prístup aplikoval Šetrhend aj na štúdium anglického jazyka. Vďaka množstvu naštudovaných slovníkov používal slová (napr. nevermind), ktoré od živého Angličana či Američana nezačujete za celý život. Podobné kvality dnes dosahuje Kim Čong Un.

Zamestnanie[upraviť]

Jediným Oldovým zamestnaním bolo páchanie hrdinských činov. Medzi hrdinstvami sa len ponevieral po Zápachu, vždy vzorne upravený, šaty a výstroj fungl nové a ani nikto sa nepýtal, odkiaľ má na to peniaze. Obdivuhodná bola aj vlna jeho kštici, ktorá dobre držala, a odborníci to odhadujú, že bola asi spevnená zmesou medu s medveďou (druh Grizly) masťou. Popred ksicht sa mu toto pradeno vlasov mihlo akurát pri jeho povestnou drvivom rozmachu, kedy dával päsťou „kres papuľu“ zloduchovi najavo svoj nesúhlas.

Kedykoľvek sa mu niekto posťažoval, že mu nejaký zlosyn niečo ukradol, alebo že sa zlí Komančovia chystajú prepadnúť dobrých Šošonov, neváhal a vydal sa na výpravu. Cestou zväčša stretol Winnetoua a dobro zvíťazilo. Boli tam isté nedorozumenia, no nakoniec to späčatili krvou.

Old Shatterhand bol taktik. Pomerne často sa nejakých pikloch alebo neprávostiach dozvedel tak, že sa priplazil k ohňu zlosynov alebo nevinných obetí a všetko potrebné si vypočul. Tento spôsob bol veľmi efektívny, pretože si musíme uvedomiť, že vtedy ešte neboli mobily a teda mu obeť nemohla len tak zavolať.

Olda mal aj civilné zamestnanie. V škole sa dobre učil a tak najprv bol zememerač. Meral teda zem, no ale po nadviazaní hlbokého vzťahu s Vinnetouom zavesil toto remeslo na klinec. Vlastne musel, pretože „rudí bratři“ nemali radi oceľového koňa, ktorého Oldo pomáhal stavať. Zaujímavé je, že sa nezačal živiť ako traper[4], zlatokop, lovec bizóňov, alebo sprievodca dostavníkov. Dokonca pohŕdol aj možnosťou stať sa desperádom, vyvrheľom alebo banditom. Robil výlučne hrdinu a to zadarmo. Dá sa teda povedať, že bol jediným ľudom v histórii, ktorému ako odmena stačil pocit dobre vykonanej práce.

Výstroj a výzbroj[upraviť]

Diváci bondoviek vedia, že na hrdinstvo treba mať aj hardvér. Nevedia však, že Bond, James Bond, bol iba Šetrhendovou, Old Šetrhendovou, kópiou. Oldo väčšinu svojich zázračných pomôcok dostával.

Základnou zbrojnou výbavou Olda bola jeho pravá päsť. Používal ju na boj zblízka. Dával ňou svoj povästný drviaci úder. Ľavou rukou údery veľmi nedával. Ako správny pravák ľavú ruku používal na pridržanie súpera tak, aby aby mu vedel pravačkou dobre jednu zavesiť. Súperi boli celkom disciplinovaní, lebo po pridržaní väčšinou pohľadom do očí dali najavo, že sú „ready“ a po rane už len akrobaticky, inokedy tanečnými krokmi, predviedli, čo Oldova päsť dokáže narobiť s gravitáciou.

Na boj zblízka Oldo železné predmety neobľuboval. Používanie takého noža preferoval skôr na slaninu. Naopak na boj na diaľku disponoval viacerými puškami, ktoré boli zároveň technickými vychytávkami. Boli to unikáty, ktoré dostal iba tak na vyskúšanie do daru. Napr. akýsi Henry mu dal henryovku (Henrystutzen), t.j. čarovnú pušku, ktorá nemala zásobník, ale bubienok a dala sa nabiť 25 nábojmi. Potom strieľala nekonečne. Guľky sa mu na skalách len tak prášili. Šetrhend teda vďaka bubienku (či čo to tam bolo) nemusel chodiť ovešaný nábojovými pásmi ako nejaký pako a ešte vynikol aj strih jeho koženého oblečku... no a keď sa chcel vysrať, nemal komplikované vyzliekanie. Henryovka, teda mala aj nejaké tie hygienické účinky a pričinila sa o premenu Divokého Zápachu na americký Západ, čomu dnes hovoríme „civilizácia“.

Puška Henryovka bola bojová záležitosť, ktorú požíval ako vojak ľahkej zálesáckej pechoty pri likvidácii záporných padúchov. Na veľké zvieratá mal Oldo iné železo. Tento kúsok bol tiež darček od kamoša Henryho a volal sa výstižne že Medveďobijka. Bol to taký hybrid medzi bazukou a balistickou raketou. Spočiatku mával problém, ktorú pušku skôr strhnúť z pleca, ale prekonal to ďalším štúdiom a neskôr už podľa uhlu listov ku konárom, spôsobu pohybu mravcov, či prižmúrením očí smerom k slnku vedel, ktorú pušku si pripraviť.

Významnou časťou výstroje bol aj elegantný kožený oblek s ešte elagantnejšími strapcami. Nešlo len to, že bol sexy. Išlo o veľmi účinnú ochranu. Koža použitá na oblek mala vlastnosti kevlaru kombinovaného s gore-texom, dokonale chránila pred tŕňmi, kameňmi počas vlečenia za koňom, chladom aj teplom. A podľa všetkého nesmrdela - v tomto za Olčetrhent líšil od ostaných hrdinov Zápachu, ktorí chodili v rôznych komických, ošklbaných a smrdiacich úboroch.

Z ďalších vychytávok treba spomenúť podkovy Hatátitlu, ktoré sa dali odskrutkovať a otočiť do protismeru, čo padúchov zmiatlo. Hatátitlu to nezmiatlo, pretože tento kôň bol sám o sebe vychytávkou. Mal štyri nohy a aj tak sa nepotkol, plnil funkciu alarmu, pohyboval sa vo všetkých terénoch a nevyžadoval takmer nijakú údržbu. Ovládal 17 256 príkazov v kódovanej apačtine , takže ľahko dokázal padúcha kopnúť, uhryznúť či zhodiť bez toho, aby padúch tušil, čo to Oldo žvatlá.

Smrť[upraviť]

Chuck Norris a aj iní nadľudovia neradi rozvádzajú túto tému osudu Šetrhenda, lebo im narúša integritu sebavedomia. Ide o to, že nielenže nevieme presne kedy sa Oldo narodil, ale nevieme z nijakého análu vytiahnuť nejakú vierohodnú zmienku o tom, kedy a za akých okolností umrel, ak vôbec umrel. Je teda asi nesmrteľný, čo je fakt, ktorý treba pred Chuckom tvrdiť iba opatrne, lebo Oldo by mohol skončiť ako Krištof Kolumbus.

Zostáva nám len sucho konštatovať, že sme sa poučili z bulvárnych plátkov a celý tento odstavec aj s nadpisom sme sem dali len preto, aby prilákal vašu pozornosť a pritom vám nepovedal celkom nič.

Poznámky[upraviť]

  1. Máj bol presvedčený, že Drviaca ruka, ale to by musel napísať Shattering, čo však neznelo tak dobre a deti by to nevedeli vysloviť.
  2. Z ďalších Oldov treba spomenúť Olda Firehanda (Ohnivá ruka), Olda Surehanda (Istá ruka), Olda Wabla (Staré kolísanie) a Old Firhanga (ten nie je historicky doložený.
  3. Vychádzame z otrepaného citátu listu pionierky rodičom z tábora: „Milí rodičia. Mám sa dobre. Spím pod stanom. Aj stano sa má dobre...“
  4. To neznamená „trápny“ ale „kladič pascí na kožušinové potvory“.
Chuckn.jpg

Chuck Norris
ArtušAttilaBatmanJack BauerIvo A. BendaNapoleon BonaparteBuffalo BélaJúlius CézarLara CroftProfesor DawkinsJohnny DeadDong Xian MiaouFantomasGRScBear GryllsMcGyverAdolf HitlerDr. HouseIron ManJack rozpar-ováčMichael JacksonJóžin z bážinRhodský KolosKrištof KolumbusKostradamusJozef PáterovičBáťuška PutinOld ShatterhandSanta ClausSanta IštváňBaba VangaVincent VeneraWinnetouDarth VaderTašunka VitkoTlapák Umba Gula

Jesus Mugshot.jpg