Okena

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Alkoholici z hrinovej(small).jpg
Alkoholici z Hriňovej "ľúbia tento článok"

...lebo "je o ich zmysle bytia"
Bezdomovec.jpg


Okena
Thirsty traveller Okena.jpg
Smädný pútnik (Kevin Brauch) propaguje Okenu™ vo svojom kultovom seriáli Spitý cestovateľ.

"Čooo? Nemáte Okenu? A to si hovoríte lahôdky?"

- Zákazník

"Kúp Okenu alebo nejaké iné dobré vínko."

- Bezdomovec

Okena™ je známy osviežujúci nápoj vyznačujúci sa primeraným množstvom alkoholu, prinášajúci za tvrdej komunistickej diktatúry duchhovno najmä do radov armády prípadne aj do väzníc, na internáty a do ďalších ustanovizní. Dnes mu holduje skôr ulica a ľudia žijúci na nej, hľadajúci odpútanie sa od materiálneho sveta a jeho pochybných hodnôt.

História[upraviť]

Komunizmus bol mimoriadne tvrdým režimom, ktorý potieral akékoľvek duchovné vyžitie občanov. Uvidieť Hospodina bolo v tomto zriadení zakazované a preto najmä vojakom základnej služby, študentom a podobným nešťastníkom bolo zakázané poriadať tradičné špiritistické seansy. Toto bolo veľmi nepríjemné, pretože napr. v armáde takmer nikto nedokázal vydržať triezvy bez toho, že by mu to udrelo na mozog. Ale dokonca aj v Hospodách, jediných ustanovizniach, kde uctievanie „Spiritus sanctis“ ostalo povolené aj počas komunizmu, sa dalo duchovne vyžiť až po desiatej hodine rannej, čo v stave núdze mohlo občanovi privodiť až smrť.

Preto sa disidenti v Těžkoslovenskom chemickom priemysle rozhodli týmto obetiam zlovôle režimu pomôcť a vyvinuli vysokokvalitný osviežujúci nápoj, ktorý sa tváril ako prostriedok na čistenie okien. Bola to samozrejme kokotina ako voda v koši, pretože na okná odjakživa stačila voda, v horšom prípade kladivo či kameň. Názov Okena™ v skutočnosti vyjadruje schopnosť nápoja otvárať okná vesmíru dokorán (resp. do korán?, moslimské krajiny by mohli predstavovať potenciálny trh pre tento nápoj).

V armáde sa nápoj vďaka tejto kamufláži presadil, pretože vojaci boli odjakživa známi svojou čistotnosťou a neustálym kamuflovaním[1]. Každú sobotu fasovali značné množstvá tohto „čističa“ a následne zasvätili nedeľu Hospodinovi. Vďaka tomuto komunizmus po 40 rokoch padol a vývojový tím Okena™ získal Nobelovu cenu za mier.

Dnes už máme demokraciu a nikto nám v chľastaní nebráni, nápoj Okena™ sa však z nostalgie (a pre jeho jedinečné vlastnosti) vyrába a pije naďalej. Feťák Dušan(someliér) odporúča ročník 2010, ktorý má neopakovateľný šmak.

Pozri aj[upraviť]

  1. "Súdruhovia, kedy sa vojak maskuje? No? Kedy sa vojak maskuje? Vojak sa, predsa, maskuje vždy, vy kokoti!"
    - podplukovník **
Alkohol určite nie je nevyhnutnou súčasťou Slovenska, no nájde sa ho trochu aj na NECYKLOPÉDII. Superior.png
Alcoholic.jpg

Logistika
AlkopilotChlastKrčmaPapučaPoldeciŠtamperlíkSlopobúdkaSmäd

Produkty
AlpaBecherovkaBorovičkaBorovičkaMojsej vodkaOkenaPivoRíbezľaRumSlivovicaVodkaVínoČučoŠpiritus

Alkoholický socializmus
AbstinentAlkohol v práciAlkoholizmusBurčákový nosKorheľ stálesmädnýLiehovistiMajstri meditácieNevinofobiaOknoOzembuchOchltOžranRuská JogaŠenkár nedolievavýŠenkár pančovaný