Nekonečno

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Done.png


Nekonečno ()
Chuck-infinity.jpg

"Je to ešte viac ako bazuka"

- Necyklopédia - o nekonečne

Nekonečno, , je čosi, čo nemá koniec. Ako vidíme z počtu odkazov v tak krátkej definícii, je strašne zložité.

Pokiaľ chceme nekonečno vyjadriť číslom, je to tak veľké číslo (nekonečno nie je prvočíslo), že to ani nie je číslo. Asi to skôr bude nečíslo. Nemôžeme si ho teda predstaviť, na rozdiel od trebárs 3,879*10456, čo je číslo, ktoré si poľahky dokáže predstaviť každý.

Pokusy o predstavenie si nekonečna[upraviť]

Týmito nezmyselnými pokusmi sa zaoberá najmä náboženstvo. Stojí na nich totiž predstava večného života. Žiaľ, autori posvätných textov si zvyčajne neuvedomili, že nekonečno asi nebude pre bežného ľuda príjemné. Predstavme si nekonečný blažený život v Raji s nekonečne pribúdajúcim množstvom detí, vnukov, pravnukov, pra-pra-pra... S nekonečne pribúdajúcim množstvom zážitkov, o ktorých sa budeme s nekonečným množstvom ľudí nekonečne dlho rozprávať. Napr. aké to bolo krásne, keď sme boli sedemmiliónty raz pri mori, alebo po nekonečný raz na safari. Jedného by z toho aj drblo. Je zjavné, že bez Chuckovej pomoci si autori starých textov nevedeli príliš poradiť. Snáď len Budhovi to zaplo.

Bird hand.png
>>Necyklopédia preto odporúča: nepechorte sa príliš do toho Neba!<<


Pokiaľ ide o predstavu metafizyckej podstaty nekonečna, uvedieme pár príkladov:

  • Podľa Biblie vznikol svet pred 6000 rokmi a pre spasených potrvá až donekonečna. Ak sa tam niekde v tom nekonečne opýtame spaseného "ako dlho trvá svet?", odpovie nám "Nekonečne dlho", hoci tým bude tvrdiť to, čo pred pár desaťročiami hlásali ateisti (že vesmír je večný). A ak sa ho spýtame, ako dlho žije on, tiež povie, "nekonečne".
  • Na ľudskej neschopnosti pochopiť nekonečno je založený aj slávny Akvinského dôkaz existencie Boha. Všetko čo poznáme, má svoju príčinu a tá zas svoju príčinu, ale ten rad príčin predsa nemôže byť nekonečný. No a z toho je každému jasné, že na počiatku musí byť Boh. Predstaviť si, že tento Boh existoval nekonečne dlho a nerobil nič, a že je nekonečne silný a múdry, to si vie predstaviť každý.
  • Ak sa multiverzum skladá z nekonečne veľa vesmírov, na základe štatistickej pravdepodobnosti musí sa v tom nekonečne nachádzať ďalší presne taký vesmír, ako je náš. A takýchto vesmírov sa tam musí nachádzať nekonečne veľa.

Pokiaľ si chceme nekonečno personifikovať, isté je len jedno: nekonečno nemá konečník, ale iba nekonečník a preto sa nemôže vysrať. Už nekonečne dlho sa mu to nedarí.

Matematická definícia nekonečna:[upraviť]

[math]\displaystyle{ {\infty} = |-{\infty}| }[/math]

nekonečno sa rovná absolútnej hodnote z mínus nekonečna(po čín. "無窮等於負無窮大的絕對值", čítaj "Wúqióng děngyú fù wúqióngdà de juéduì zhí")

Toto tvrdenie platí iba ak porovnávame rovnaké nekonečná. Existujú totiž aj nekonečná, ktoré sú väčšie ako iné nekonečná. Z matematického hľadiska je "nekonečno" nekonečnou množinou čísel. V prípade že by sme porovnávali nekonečnú množinu reálnych čísel s absolútnou hodnotou nekonečnej množiny celých čísel, platí následovné:

[math]\displaystyle{ {\infty} \ne |-{\infty}| }[/math]

pretože množina 1,2,3..∞ obsahuje menej čísel než napr. množina 1.0001, 1.0002, 1.0003 .. ∞

Pokusy o seriózny prieskum[upraviť]

Jedinou možnosťou, ako nekonečno skutočne pochopiť, je napočítať doň. Do nekonečna napočítal zatiaľ iba Chuck Norris, a to nielen do nekonečna, ale aj oveľa ďalej. Podľa najnovších informácii dokonca dvakrát. Raz do nekonečna napočítal aj McGyver a do mínus nekonečna Jára Cimrman. Žiaľ, to čo potom o týchto zážitkoch rozprávali, nikto nepochopil.

Raz sa do nekonečna podarilo napočítať aj Jánovi Slotovi, keď pri návšteve pálenice rátal fľaše, ktoré vypil. Žiaľ, nič si z toho nepamätá.

Zaujímavé je, že napočítať do nekonečna sa pokúšalo už viac ako milión ľudov (česť tým, ktorým sa to podarilo). Ale zatiaľ nikto okrem Chucka Norrisa (keď raz vypočúval obzvlášť drsného zajatca) sa nepokúšal začať od nekonečna odpočítavať (Downcount). Pritom, možno práve toto by konečné prinieslo také informácie, ktoré by umožnili nekonečno pochopiť aj nám.

Ďalší zo známych neúspešných pokusov napočítať do nekonečna sa uskutočnil v sovietskom zväze v roku 1980 vrámci testovania sovietskeho osobného jednobytového (zaberal plochu jedného štvorizbového bytu) mikropočítača Specjaľist (миниатюрная одноквартирная электронно вычислительная машина <<Спецялист>>). Výpočet trval približne 3 mesiace a počítaču sa podarilo napočítať až do deväť. Sovietskym vedcom sa to zdalo málo a potom 3 roky skúmali prečo je to tak. Zistili, že na jednomiestnom sedemsegmentovom displeji počítača nemožno zobraziť väčšiu hodnotu, čo sa stalo rozhodujúcim impulzom ďalšieho vývoja výpočtovej techniky. Po obrátení displeja naležato sa podarilo zobraziť znak a výskum sa vyhlásil za úspešný.

Voľakto sem aj napísal, že Nekonečno je nekonečný súčet konečných priestorov, ale nevieme, či to bol vedec.

Pozri aj[upraviť]

Matematika

Základné numerické operácie
Plus (+)Mínus (-)Krát (×)Delené (:)Mocniny


Vety
Pytagorova vetaSlotove vetyMečiarove amnestieEvina teória pohybuŠtudentský Archimedov zákonZbierka úloh


Konštanty
Bulharská konštantaBulharský logaritmusHranolova konštanta


Druhy čísel
P.V.T.ČísloPrvočísloDruhočísloTreťočísloNečísloPokokotNekonečno


Čísla
10506815061286313372007200820092010201120122013201420152016


Geometria
KruhŠtvorecKosoštvorecLichobežník
GuľaHranolŠpic


Necyk.png
NECYKLOPEDICKÉ zamyslenia
Thinker.gif

AnonymBludMnohoMotýlie krídlaNekonečnoNezmyselSomarinaKtoNiektoNiktoNiečizmusNiečoNiečo inéNičČosiČokoľvekVšetkoVšadeMalé tudleVeľké tudleOmylKamarátNepriateľDebilFilozofHovädoSviňaZmrdMoralistaKokoti medzi namiCharakterKoniec svetaKoniec koncovDnesHmotaNonameSlovoVtipnoPozeraj ako čítašPočuj ako píšešSmrťSpasenieNirvanaParadoxVesmírZázrakŠťastieMatka prírodaFaktPravdaPravda o zániku dinosaurovEuklidove vetyRacionalizmusVetrológiaMurphyVŕtanie si do kolenaStúpanie do hovnaHlas úduZákon padajúceho hovnaPrečo je filozofia nahovnoLogika
Chlad slovenských žien a ich vplyv na globálne otepľovanie.Energetická efektivita pri balení slovenských žienMýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete

Thinker 2.gif