Mrázik

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Je ti zima, dievčička?

Mrázik, niekedy aj Mrazík, je jednoducho povedané sovietsky ekvivalent, teda Морозка, Santu Clausa, čiže aj Ježidka a tým aj Boha. Kresťancom sa to môže zdať neprijateľné, ale treba si uvedomovať, že Mrázik je rozprávková bytosť a teda je plne rovnocenný Bohu a Karkulke. Ukrajinci si konečne uvedomili jeho nebezpečnosť, a zakázali mu vstup na svoje územie.

História[upraviť]

Varovanie:  Článok alebo jeho časť prezrádza zápletku, pointu alebo rozuzlenie diela!

V prvom rade upozorňujeme, že v tomto prípade nejde o žiadne hnusné (ale ani esteticky pôsobivé) porno, ale o seriózne umenie.

Mrázik žije kdesi v Rusku, čo sa dá spoznať podľa toho, že je tam zima a medvede. Základné fakty o ňom nám predkladá rovnomenné evanjelium, žiaľ nie priamo, ale len na pozadí príbehu metrosexuála Ivana a sexuálnej otrokyne siroty Nastenky[1], ktorú macocha posielala na ulicu, hoci tam žiadna ulica nebola.

Mrázik podľa tohto evanjelia žije kdesi za polárnym kruhom (podľa teploty bo mohlo ísť o Jakutsko, ale inak nič tomu nenasvedčuje) a vládne tam. Práce s tým nemá priveľa, pretože tam nikto nie je. A tak si dlhú chvíľu kráti tým, že predstiera, že ochraňuje stromy pred mrázom, teda sebou samým, pomocou námrazy, ktorú však lesníci považujú za škodlivý činiteľ. Na výrobu námrazy používa svoje ľadové žezlo, ktoré však treba chápať skôr ako falický symbol.

Popri tom sa zabáva sexuálnym obťažovaním dievčat, ktoré do lesa posielajú macochy zmrznúť (tento zvyk je jedinečný, pretože iné kultúry posielajú zmrznúť skôr staré baby[2]).

Keďže takýchto dievčat bývalo hodne, časom sa z toho vyvinul rituál. Mrázik najprv dievčatá psychicky týral otázkami, či „im je zima“. Po akejkoľvek odpovedi ich následne „mal rád“. Celkovo však nemožno povedať, že by Mrázik bol zlý - za prežitú radosť sa dievčatám odvďačoval dohodením ženícha a poskytnutím vena vo forme farebných sklíčok, ktoré boli v danom regióne cenené.

Pozoruhodný je fakt, že na väčšine zázrakov v evanjeliu sa Mrázik nepodieľa, prenecháva ich Muchotrávkovi, Babe Jage a ďalším. Napriek tomu je každému jasné(?), že práve Mrázik je šéf. Toto sa dá vysvetli len Mrázikovým kádrovým profilom.

Opis zápletky alebo rozuzlenia príbehu sa tu končí...

Poznámky[upraviť]

  1. Nastenkino utrpenie bolo neskôr odmenené funkciou nástenkárky, ktorá bývala v Sovietskom zväze veľmi cenená.
  2. Je správne, že kresťanstvo zakazuje vykladať na ľad nevládnych šamanov, ale kde by sme došli, keby sa to vzťahovalo aj na staré ženy! (Skiodarkidsok, šaman Ihalmiutov, severná Kanada, 1978)
Wine-notepad.svg.png

Prehľad literatúry


Bořek StavitelDunaGenesisGenezisChobotJanko HráškoJožin z bažinKarel FoltýnMrázikO troch sadeniciach Kysuca HroznéhoOdchod Slovákov za slobodouPán zemiakovPokémonPreslovia a preriekadláRozprávka o troch prasiatkachRumcajsSlimákovmiliónŠmolinkaŠmolkoviaVesmírna Hlodysea

Feather.png