Moralista

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie

"Váš priateľ urobil kariéru a ešte stále vás zdraví... to je viac, než ste mohli očakávať!"

- Jean de La Bruyere
CANADAMIKE.jpg

Moralista (lat. Homo Morum, a to vôbec neznie dobre) je ľudo, ktorý má za cieľ chovať sa morálne. Chovať sa morálne neznamená kŕmiť sa morálkou, lebo z tej sa nikto nenaje, respektíve naje sa z nej iba nikto. Morálka nie je predsa žrádlom. Na druhej strane sa dá povedať, že moralista je ten, čo v prenesenom význame, „žerie morálku“. Moralista je teda niekto, kto má veľmi pochybné chúťky.

Slovom moralista sa väčšinou označujú aj ľudovia, ktorí sa sa snažia svojim správaním zlepšiť svet. Zväčša sa s nimi stretávame na ulici, internete, a to predovšetkým pri bakaných obrázkoch. Vtedy sa dokonca majú tendenciu zhlukovať, čo je vlastne ich charakteristická črta. Niekto takýchto jedincov označuje za prijebaných, no v skutočnosti sú to bežní občania rôznych národnosti údajne s nižším IQ.

Moralisti môžu byť až agresívni. Vyberajú si za cieľ predovšetkým čierny humor, cynizmus, ale aj sarkazmus a jeho odrody a snažia sa ho zdiskreditovať. Väčšinou to je pomocou komentárov typu "za toto zhoríte v pekle a Boh vám to neodpustí! Ťažko povedať, o akého „boha“ ide, ale zrejme o Lietajúce špagetové monštrum."

Obľúbená je tiež hláška "vašu stránku dám na políciu", alebo "že sa nehanbíte, ako to môže byť niekomu vtipné?". Slušný človek, nepokrytec, na takéto moralistické prístupy a vyhrážky nemíňa nikomu čas táraním a zareaguje stručne, jasne a jednoslovne: „Čooooo? Nasrať!“ ... no dobre, tak je to dvojslovne, ale aj moralista si potom príde na svoje.

Vznik[upraviť]

Ťažko určiť, kedy sa svet stretol s prvým moralistom. Podľa najnovších nálezov vykopávok sa dá s určitosťou povedať, že to bola žena-moralistka, či feministka niekedy medzi prvou stredou a druhým piatkom nášho letopočtu. Konštatujú to americkí vedci, tak to musí byť pravda.

Necyk.png
NECYKLOPEDICKÉ zamyslenia
Thinker.gif

AnonymBludMnohoMotýlie krídlaNekonečnoNezmyselSomarinaKtoNiektoNiktoNiečizmusNiečoNiečo inéNičČosiČokoľvekVšetkoVšadeMalé tudleVeľké tudleOmylKamarátNepriateľDebilFilozofHovädoSviňaZmrdMoralistaKokoti medzi namiCharakterKoniec svetaKoniec koncovDnesHmotaNonameSlovoVtipnoPozeraj ako čítašPočuj ako píšešSmrťSpasenieNirvanaParadoxVesmírZázrakŠťastieMatka prírodaFaktPravdaPravda o zániku dinosaurovEuklidove vetyRacionalizmusVetrológiaMurphyVŕtanie si do kolenaStúpanie do hovnaHlas úduZákon padajúceho hovnaPrečo je filozofia nahovnoLogika
Chlad slovenských žien a ich vplyv na globálne otepľovanie.Energetická efektivita pri balení slovenských žienMýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete

Thinker 2.gif