Mongolsko

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

"Hah? Odkedy sme Moslimovia?"

- Džingischán - reakcia na mongolské náboženstvo v hre Medieval 2 Total War
Terajší mongolský Veľký Chán, Ujgurschán.

Mongolsko, po mongolsky Монгол улс je krajina v Ázii, ktorá je známa chovom zvierat, chovom sumo zápasníkov a chovom Veľkých Chánov. V súčasnosti ho obýva asi 2 736 800 obyvateľov, z čoho 146 806 (to nie je prvočíslo) je zápasníkov sumo a 1 je Veľký Chán. Okrem nich tu žije aj asi 50 miliónov zvierat, hlavne kôz a oviec.

Význam slova[upraviť]

V cyrilike, 'Mongol' je Монгол.

Ako to vyslovím?[upraviť]

MOH-ron. Keďže je to napísané v cyrilike, үѻц дяэ дьѻцт шндт үѻц aяє яэдԃiпg ҭнiѕ!


Najväčšia rozloha Mongolskej ríše.

História[upraviť]

Mongoli si odjakživa žili na svojich pláňach medzi Ruskom a Čínou, aj vtedy, keď ešte Rusko a Čína nejestvovali.

Keď však Čína vznikla, Mongoli, ktorí ešte nemali Veľkého Chána, čoskoro zistili, že Číňania sú vyspelejší a hlavne bohatší ako oni. A tak od 3. storočia P.V.T. začali mongolskí jazdci podnikať bojovné a plienivé výpady na čínske územie, pri ktorých zabili desaťtisíce mužov a detí a znásilnili milióny žien. Keď to Číňania zistili, začali rýchlo stavať Veľký čínsky múr.

O niečo neskôr, v 3. storočí sa Mongoli pohádali so svojimi kamarátmi Hunmi a Avarmi, na čo sa Huni vybrali na západ až do Európy, kde vyplienili hádam všetky národy a zastavili ich až spojené európske armády na Katalaunských poliach v roku 452. Avari ostali v Dunajskej kotline, kde stáročia terorizovali susedov Slovanov, dokonca aj Slovákov. V 7. storočí im prvý úder zasadil franský kupec Samo, a okolo roku 800 P.V.T. ich dorazil franský cisár Karol Veľký.

V tom období naši Mongoli stále plienili Čínu, no nebolo to ono, nedarilo sa im účinne prekonávať stále lepší val. V tomto čase však predok Ujgursa Mäsochána, akýsi Samei Mäsochán, vynašiel najväčší mongolský objav stredoveku hneď po pušnom prachu, ktorý bol vynájdený neskôr, a to klobásu zo psa.

Džingis Chán, najslávnejší mongolský panovník.
Kublaj Chán, vnuk Džingis Chána.

Zlom v situácii Mongolov nastal na začiatku 13. storočia. Rozhádané mongolské kmene chcel zjednotiť už Džingischánov otec, ktorého však zavraždili. Toto malého Džingisa utvrdilo v myšlienke, že musí zjednotiť Mongolov. Po rokoch sa mu to podarilo, tí ho zvolili za Veľkého Chána, prijal meno Džingischán (Pán sveta, lebo dovtedy sa volal Temudžin - pán stoky).

Už čoskoro začal Džingischán dobyvačné kampane na všetky svetové strany, hlavne však na západ kde porazil zvyšky Mongolov, Karu Khitaj aj mimozemšťanov.

Politika a obyvateľstvo[upraviť]

Príslušník slávnej mongolskej kavalérie.

Šport[upraviť]

Väčšina mongolských športov sa robí na koňoch, vrátane konského póla, konského vodného póla, pretekaní sa na koňoch, sokoliarstva na koňoch (niekedy aj bez koňov), či naháňania Číňanov na koňoch.

Turistický (vz)ruch[upraviť]

Necyklopedické štáty

Globe.jpg

 AbsurdistanFlag of the People's Republic of Antarctica.PNG AntarktídaFlag of Byzantine Empire.png Byzantská ríša500px-Flag of the Soviet Union (1923-1955) svg.png CCCPCzechoslovakia COA 1961-1989 svg.png ČeskoslovenskoFranská ríšaFlag of San Francisco svg.png HollywoodInternet Connection Tools.png InternetMeliško minca.jpg Kráľovstvo ŠumavyMoravia.png MoravaNaval Ensign of Austria-Hungary.png Rakúsko UhorskoOsmaniRim vlajka.png Rímska ríšaWar Ensign of Germany 1938-1945.png Tisícročná ríšaFlag of Free France.png Veľké UhorskoBarbary ensign.gif Veľká Morava


Tieto sú vraj naozaj:
Afg 3D 12.png AfganistanFlag of England.png AnglickoStandard of the President of Bulgaria.png BulharskoFlag Czech republic.jpg ČeskoNew Chinese Imperial Flag.png ČínaFlag of Dubai.png DubajFlag of Egypt.png EgyptEu flag.jpg Európska úniaState Flag of Finland (bordered).png FínskoFlag of Free France.png FrancúzskoAlternative flag of greece 2.svg.png GréckoFlag hnkg.png Hong KongCroatian flag.png ChorvátskoFlag-of-Israel 12.png IzraelFlag of India 12.png IndiaÍrskoFlag of Japan.png JaponskoCannabis marijuana leaf parody flag.gif KanadaKosovo State Flag.png KosovoFlag of Cuba 12.png KubaLíbyaHunFlag.JPG MaďarskoFlag of Mongolia.png MongolskoFlag of Germany (state).png NemeckoFlag of Norway.svg.png NórskoPoľskoAustrian State flag.png RakúskoFlag of Romania 12.png RumunskoFlag of Russia.png Rusko500px-Flag of Slovakia.png SlovenskoFlag of Slovenia.png SlovinskoFlag of Switzerland2.png ŠvajčiarskoFlag of Serbia.png SrbskoFlag of Italy.png TalianskoFlag of Turkey 12.png TureckoUkr vlaj.png UkrajinaFlag of America.png USAFlag of the United Kingdom.png Veľká Británia