Louis Pasteur

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Done.png


ľudo Vít Pastier
(Louis Pasteur)
Louis Pasteur

Louis Pasteur 3 metre od mikroskopu.
Narodenie Jura
Úmrtie Štvrtohory (28. september 1895,
Francúzsko
Známy vďaka pastierizácii a besnote
Manželka Marie Laurent
Deti 4 dcéry, 1 syn
Poznámky Preslávený mikroskop sa, žiaľ, do záberu nevošiel. Predpokladáme však, že sa nachádza niekde v smere pohľadu pána profesora.

Toto je ľudo, alebo aj nadľudo z Necyklopédie

VTN.png VEDECKÝ TÍM   NECYKLOPÉDIE
odporúča článok Louis Pasteur,
pretože odhaľuje odborné fakty.

Tento článok môže byť použitý
ako referencia v odborných kruhoch.

"Mimochodom, pán Pasteur, zomrela vám ďalšia dcéra"

- sluha

Louis Pasteur (Louis sa prekladá ako ľudo Vít, takže po slovensky Ľudo Vít Pastier, * 27. december 1822, Francúzsko – † 28. september 1895, niekde pri Paríži) je jeden zo známych ľudov, po ktorom sa nazýva napr. pastierizácia mlieka. Louis je priekopníkom v pichaní injekcií besným ľudom.

Na Slovensku si zvlášť ceníme Pasteurov príspevok k výskumu alkoholového kvasenia.

"Víno môžeme považovať za najhygienickejší a najzdravší nápoj."

- Louis Pasteur

Život[upraviť]

Narodil sa v Jure. Nevieme iste, či šlo o región Jura na hraniciach Francúzska a Švajčiarska, alebo geologické obdobie Jura. Pokiaľ to druhé, dožil sa najvyššieho veku zo všetkých ľudov (s výnimkou Chucka Norrisa), t.j. viac než 150 miliónov rokov.

Ako študent bol nič moc, ale aj tak zamestnanie získal. Už vtedy existovala korupcia, protekcia a CIA. Oženil sa s peknou babou. Žiaľ, popri práci ledva stíhal registrovať úmrtia v rodine. Vo výskume pokračoval aj po mozgovej mŕtvici, čo je dôkazom, že keď je vôľa, mozog nie je podstatný.

Už za života sa Louis stal veľmi populárny a dožil sa výstavnej hrobky. Mozaiky na stenách krypty zobrazujú jeho laboratórium jeho práce, pokusné zvieratá a iné mýtické výjavy. Na Slovensku ho preslávil televízny seriál, ktorý ho vykreslil ako takú milú dementnú figúrku.

Disymetria kryštálov[upraviť]

Za väčšinu objavov vďačil Vít Pastier skutočnosti, že mu rodičia kúpili pod stromček mikroskop. Raz sa doň pozrel, a zistil, že kryštály kyseliny hroznovej (už vtedy mal vrúcny vzťah k hroznu) sú dvojaké. Ony boli dvojaké už predtým, ale nikto si to nevšimol, pretože v tých časoch mal mikroskop málokto. A tak dostal Vít profesúru a už ho nič nemohlo zastaviť.

Pastierizácia[upraviť]

Pastierizácia, niekedy aj pasterizácia, bola Vítovým najvýznamnejším objavom. Pomocou tohto objavu sa mu podarilo dosiahnuť, že mlieko pijú aj pastieri. Princíp bol geniálne jednoduchý - pridal do mlieka borovičku. Podobne sa mu podarilo zvýšiť aj atraktívnosť lacného vína pre námorníkov (tam pridal rum). Nečakaným vedľajším efektom bolo, že takto ošetrené nápoje sa menej kazia.

Mikroorganizmy[upraviť]

Pri pohľade do mikroskopu zbadal, že vo všetkom nájde drobné zvieratká. Dnes označujeme posledné storočie Pastierovho života názvom doba humusácka. Keďže Pastier bol odjakživa paranoik, hneď ho napadlo, že tie zvieratká sú tam jedine preto, aby nám škodili. Ako veriaci človek navyše vedel, že Boh žiadne takéto mikroorganizmy nestvoril (nie sú to ani morské, živočíchy, ani vtáky, ani hovädá, ani plazy, ani poľná zver), takže mu bolo jasné, že toto budú tie Diablove stvorenia, o ktorých tak pútavo hovorili pán farár.

Od tohto zistenia bol už len krôčik k objavu, že pokiaľ si lekár po operácii umyje ruky, nič sa mu nemôže stať. Percento prežitia lekárov sa prudko zvýšilo a tým sa začala Pastierova sláva. Po zbytok sa života sa venoval najmä nákazlivým chorobám, čím nákazlivejšie, tým lepšie, pretože médiá to milovali. Preslávil sa najmä chovom besných psov.

Science-ecriture.png

Charles DarwinThomas Alva EdisonGalileo GalileiGRScIsaac NewtonLouis PasteurLeonardo da VinciAlbert Zweistein

Darwin ape.jpg
Vedecké smery
Geológ - Mykológ - Meteorológ - Fizyk - Matematik - Filozof