Kysuce

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Základne
Štátné zriadenie Kingdom
Úradné jazyky Slovenčina, Poľština, a občas čeština
Hlavné a najväčšie mesto Čadca
Druhé najväčšie mesto Kysucké Nové Mesto
Najvyšší bod Capkof Vrch
Najdlhšia rieka Kysuca
Štát
Rozloha taká akurát
Počet obyvateľov dosť
Hustota osídlenia priemerná
Susedia Slovensko, Česká republika, Poľsko
Ostatné
Prezident zatiaľ nie je
Premiér načo by bol
Mena Euro čo iné
internet tld .kys
Miestne tekutiny koňiferka


Kysuce (oficiálne aj Republika Kysucká Krajina, ŠPZ: KY) je jediný spravodlivý a čestný štát na svete, ktorý neoficiálne spadá pod Slovenskú federáciu. Slovenskom boli Kysuce anektované preto, lebo v Korni je ropný prameň (so šindľovou strieškou) a na Megonkách závideniahodne veľké kamenné gule. Sú to vraj zrejme odliatky gulí toho skalnatého (ch)uja z Fantastickej čtyřky (už len vedieť, čo je to tá „Fantastiská čtyřka“).

Vlajka štátu Republika Kysucká Krajina. Podoba so slovenským znakom je čisto náhodná


Polohopis a podobné srandy[upraviť]

Republika Kysucká Krajina nie je síce geografickým stredom Európy, ale zato leží presne tak akurát v strede medzi Českom, Slovenskom a Poľskom. Cez ňu pretekajú dve také veľké toky, ba priam veľtoky a niektoré dobre zabehnuté pašerácke chodníky. Tie veľtoky sú Kysuca a Čierňanka. Pozoruhodná je hlavne tá druhá, lebo na Čechov je to dobrý ojeb lebo ie nevedia vysloviť.[upraviť]

Čo sa týka ostatku povrchnej vedy (geografie) Kysúc, je tu akurát to, že sú tu kopce aj doliny.

História[upraviť]

Nikto nevie, kedy tu začal prekvitať život. Možno prišiel práve vtedy, keď Pišta založil Uhorsko, možno počas ukrižovania Ježida a možno ešte pred týmito všetkými udalosťami, za čias polomýtického Kysuca Hrozného. Jedno je isté, že ju založil zrejme Luke Skywalker. Dlhú dobu ale Kysuce patrili pod rôzne štáty. Raz to bolo pod Těžkoslovensko, raz pod Poľsko, raz pod Slovensko, raz aj pod Treťou ríšou. No v kysuckých srdciach Republika Kysucká Krajina bola odjakživa a bude naveky amen.

Klasická idylka Kysuckej Armády počas celého roka - tank Kysuckej Armády v prostredí kysuckých hôr niekde medzi Turzovkou a Klokočovom. Hoci sa zdá, že fotografia je podvrh, nie je to tak. Ak si to myslíte, zájdite k očnému.
Most v Oščadnici. Podľa neho sa inšpirovali aj stavitelia Golden Gate v San Franciscu

Viac o etnickom vývine Kysučanov sa dočítate v článku Obyvatelia Žiliny a ich maďarský pôvod. Existuje aj legenda, podľa ktorej Čadcu osídlili imigranti z Čadu. Konkurenčná legenda zas tvrdí, že Čadčianski moreplavci objavili (uprostred Sahary) Čad, keď sa im pokazil kompas. Čadské korene sú zrejmé aj v názve Oščadnica.

Štátne symboly[upraviť]

Vlajka a znak: Vlajka pozostáva z troch farebných pruhov (biela modrá červená, niečo ako tá slovenská ale len niečo) so znakom podobnému slovenskému. Je to len náhoda. Tri kopce na kysuckom znaku symbolizujú Veľkú Raču a Ľadonhoru (Ľadonhoru pre jeho srandovnú výšku ktorá je 999 m.n.m.). Kopec v strede s dvojkrížom je Capkov (vtipný názov) vrch v hlavnom meste Čadca, kde dvojkríž je aj v skutočnosti.

Hymna: Kysuca, Kysuca

Politika[upraviť]

I keď formálne Republika Kysucká Krajina spadá pod Slovenské impérium, nie je to tak. Oficiálne sa nazýva región Kysuce, spadá pod Žilinský kraj (Slotovo) a delí sa na dva okresy - Čadca a Kysucké nové mesto. Neoficiálne je však Republika Kysucká Krajina samostatný štát avšak obyvatelia sú tak zaujatí rúbaním dreva, chovom oviec a kydaním sňahu že nemajú kedy čas ísť protestovať pred mestský úrad v Čadci (teda parlament), že chcú samostatnosť. Možno si to neuvedomujete ale bolo by to veľa papierovačiek a úplatkov.

Mestá[upraviť]

Označovať kysucké mestá mestami je dobrý žart, priam vtip. Metropolou je Čadca, centrum roztopaše a sociálneho života. Je to taktiež hlavné mesto. Ale kto chce roztopaš vo forme sexuálnej aktivity, ide na Skalité. Tam chodia mladí Kysučani jebať. Skalité je centrum poľsko-slovenského života, známeho aj ako goralský život. Nie je isté, či tu vznikol pojem „(H)Orálky“ ale zrejme áno. Srandovné mesto je aj Turzovka, ale prečo to nevie nikto. Asi iba preto aby zmiatlo v prípade vojny všetkých úhlavných nepriateľov Kysúc, aby išli práve tam. Okrem menovaných centier je tu veľa iných dedín, ale ich spomenutie stojí za starú bačkoru. Snáď Kysucké Nové Mesto nad Kysucou, ale to je vlastne mesto a nie dedina.

Ťažný stroj Kysuckej železničnej spoločnosti

Priemysel[upraviť]

Kysuce nie sú pre priemysel nejako zvlášť významné. Mali sme tu železnicu z Čadce do Novej Bystrice, ale firma čo ju stavala, šetrila a urobila ju úzku. Po dokončení chvíľu fungovala, no niekto rozkradol koľaje. Kysučania poskytujú okolitým štátom lacnú pracovnú silu. Z miestnych surovín sú tu skaly a okolo skál je veľa stromov, no o par rokov nebudú ani stromy (ale budú, stále sa semenia, svine). Na Kysuciach sa teda nájde aj dosť drevorubačov a bačov. Je to preto, lebo na Kysuciach býva dokonca aj zima, počas ktorej padá ozajstný sňah. A keď padá, tak sa ho najebe aj na štyri metre. V súčasnosti sa zásoby tejto vzácnej komodity dopĺňajú umelým zasnežovaním, pretože ten prírodný sneh ktosi rozkráda. Preto sú Kysuce v čase jarného otepľovania významné svojim exportom povodňových vĺn z topiaceho sa sňahu.

kultúra[upraviť]

O kultúru sa starajú miestne bary cez víkendy, z miestnych kapiel možno spomenúť hiphopovú skupinu Dolinka, aľebo aj folklórny gang Kysucky Jeľeň

Obyvateľstvo[upraviť]

Kto chce žiť slovanským štýlom života, tak ide práve do Republiky Kysuckej Krajiny. Nežijú tu cigáni ani Maďari, len Slováci, Poliaci a Česi.

 
500px-Flag of Slovakia.png
Mestá, obce a iné diery Slovenska

Banskobystrický kraj:
Banská Bystrica, Brezno, Hronský Beňadik, Psiare, Klenovec, Las Walas, Nová Baňa, Predná Hora, Zvolen

Bratislavský kraj:
Bratislava, (Devín, Gajary, Pétržka, Dlhé diely..), Čataj, Senec

Poloha slovenska.jpg

Košický kraj:
Košice, Michalovce, Spišská Nová Ves

Nitriansky kraj:
Nitra, Nitrianska Blatnica, Nové Zámky, Štitáre, Šurany, Topoľčany, Žihárec

Prešovský kraj:
Prešov, Humenné, Kežmarok, Jakubova Voľa, Medzany, Mirkovce, Štrba, Sabinov, Nová Lesná

Trenčiansky kraj:
Brunovce, Dubnica nad Váhom, Horná Streda, Maríková, Myjava

Trnavský kraj:
Trnava, Hlohovec, Jaslovské Bohunice, Moravany nad Váhom, Piešťany, Pustá Ves

Žilinský kraj:
Žilina, Čadca, Dolný Kubín, Kláštor pod Znievom, Košťany nad Turcom, Košúty 2, Kysuce, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Majtánky, Martin, Trebostovo, Oščadnica, Ružomberok, Strečno, Terchová, Turzovka, Zákamenné

Slovenské legendy: Canada, Corgoň, Horná Dolná, Kerestúr, Kocúrkovo, Letapičinovce