Krava

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Done.png


"Daktorá krava hotovô hovädo."

- Starý Slovák

"Krava je dilinožravec"

- Dežko - o svojom strachu z kráv

"To je teda Milka!"

- ľudo - o političke
Krava
Krava
Krava sa vyskytuje v najrôznejších farebných varietách.

Ide o nebezpečné zviera - toto je napr. červená krava, ktorej obetovanie prinesie koniec sveta túžobne očakávaný kresťancami. Je lepšie sa jej vyhnúť, pretože je to hovädo.

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

Krava je názov samice dobytka hovädzieho, čiže hoväda, pri pohľade z diaľky sa tento názov často používa aj pre ostatných príslušníkov druhu, pretože ľudo mestský pohlavie hoviad nerozozná a kráv býva podstatne viac ako býkov a volov[1].

Okrem toho sa názov „krava“ používa aj pre iné samice cicavcov, občas dosť prekvapivo. Krava je aj obľúbenou nadávkou pre osoby ženského pohlavia, veľmi obľúbená je vo forme „šialená krava“ alebo „krava sprostá“.

Opis[upraviť]

V Paríži žije prechodná forma medzi Milkou a kravou domácou.
Existuje teória, že malé škaredé chlpaté koníky Maďarov boli vlastne kravy.

Základným prvkom kravy je vemeno, čiže mliekoproduktívny orgán. Čím väčšie, tým lepšie, ale z iných dôvodov ako u žien. Okrem toho má krava rohy rôznych veľkostí a tvaru. Inak sa vlastne v ničom nelíši od býka, vola ani koňa, hoci detailisti tvrdia, že krava je párnokopytník a kôň nepárnokopytník. Ale pre bežné využitie kravy na tom nezáleží. Rozdiel medzi kravou a koňom je ešte v chvoste - konský chvost je sláčikotvorný, kravský nie je.

Krava je pokrytá srsťou, ktorá môže byť rôznych farieb, najmä biela, hnedá, čierna a fialová. Zdravá krava má štyri (nie je prvočíslo) žalúdky!

Vývojové štádiá[upraviť]

"Zabudla krava, že bola teľaťom."

- Starý Slovák - o ešte staršej svokre

Krava má nasledovné vývojové štádiá:

 • teľa - kríženec medzi býkom[2] a kravou, vždy len malej veľkosti. Neskôr degeneruje na jalovicu alebo býčka (prípadne vola, ale tu už je potrebná ľudská pomoc).
 • jalovica - odrastené teľa, z ktorého už zjavne bude krava (nie býk), ale ešte nemá vemeno. Neskôr sa môže zmeniť na kravu, ak pravda dožije.
 • krava - dospelá krava s vemenom, ktoré produkuje mlieko pre teľa, ale ktoré sa jej dá kradnúť a v malom množstve pridávať do tzv. mliečnych výrobkov alebo (po zriedení) predávať ako tzv. hovädzí džús. Odparovaním mlieka vzniká tzv. sušené (práškové) mlieko, odparená kvapalina sa predáva ako tzv. polotučné mlieko, ale pred uvedením do predaja sa riedi vodou s obsahom chlóru.
 • hovädzie - posledné vývojové štádium kravy, niektoré štádiá sa však dajú preskočiť a hovädzie môže vzniknúť napr. už z jalovice. Z teľaťa vzniká skôr teľacie. Špeciálnym prípadom je sviečková. V modernej dobe dokáže hovädzie vzniknúť aj z prasaťa, koňa a p., čo dokazuje, že medzi jednotlivými zvermi naozaj nie je veľký rozdiel. Aj teľacie dnes môže vzniknúť zo starej kravy, čím sa kruh uzatvára.

Použitie kravy[upraviť]

Okrem použitia na mlieko, mäso, kože a p. je krava prakticky k ničomu, len zavadzia a je nebezpečná[3]. Sú aj jedinci, ktorí ju využívajú na sex, ale to už je skôr extrém. Osobitným produktom kravy je kravata. Nie je celkom jasné, kadiaľ kravata z kravy vychádza, chovatelia sa snažia tvrdiť, že kravaty proste ráno nachádzajú zavesené na žľaboch, ale to skôr treba brať ako utajovanie nov-hov. Kravaty môžu byť rôznych farieb, medzi mladšími užívateľmi sú populárne kravaty už zaviazané.

Určité využitie má aj finálny produkt kravského metabolizmu, tzv. hnoj. Podobná forma produktu metabolizmu čohosi neznámeho, navyše zhodného názvu, sa nachádza v parlamente a podobných inštitúciách, ktoré potom nesú čestný názov "Augiášov chliev".

Ďalšie využitie kravy závisí od spoločenského zriadenia.

Krava počas socializmu[upraviť]

Krava bola počas socializmu, pod názvom „dojnica“, hlavnou hviezdou Televíznych novín a Filmových týždenníkov, ktoré sme museli pozerať, aby sme si zaslúžili film. Rekordné pôdoje, nové progresívne metódy chovu (napr. studený odchov) a úspechy JRD tvorili základ televízneho vysielania, čím krava nahrádzala dnešné celebrity, dá sa povedať, že viac než plnohodnotne. Popri krave sa mohli presláviť aj predsedovia JRD, zoológovia, inseminátori, dojičky a p[4].

"Ja krava!"

- Božidara Turzonovová - v snahe dostať sa na obrazovku

Krava v kapitalizme[upraviť]

V kapitalizme sa krava spája najmä s kovbojstvom, teda so zábavkou kravských chlapcov, ktorí by sa správne mali nazývať kravboji. Američania sa vyvinuli s kravbojov a preto je toto povolanie vážené a cenené aj medzi milionármi. Každý Američan musí aspoň raz do roka hnať nejaké stádo kráv až do úplného vyčerpania (seba alebo kráv), akurát Babrákovi Obamovi to odpustili, pretože kravboji sú vždy bieli. Popri hnaní kráv sa kravboji bavia strieľaním banditov a indiánov, prepadávaním vlakov, jazdením na kravách, čomu hovoria ródeo a návštevou saloonov, čomu hovoria rošambo. Najslávnejším kravbojom bol Maďar Buffalo Béla, ktorý kravy nielen obháňal, ale aj strieľal a jedol steaky. „Bizony, bizony“.

Choroba šialených kráv[upraviť]

Šialená krava sa často bezdôvodne usmieva. Krava...

Kravy sa od ľudí môžu nakaziť nebezpečným šialenstvom a začnú chodiť po dvoch, rehotať sa, šoférovať, čo či dokonca kandidovať vo voľbách. Choroba je takmer neliečiteľná, avšak Louis Pasteur zistil, že pomáha izolácia kráv od ľudí.

Tu jest príklad správania Sa a kráv po istej nákaze vo Veľkej Británii.[1]

Druhy kráv[upraviť]

Delfín (vľavo hore), morská krava (vpravo hore) a morská krava (dole pod hladinou)
 • krava domáca - pomerne bežný druh kravy, ktorý chováme v bytoch a na balkónoch.
 • krava družstevná - tiež bežný druh, ale pre jej chov je potrebný veľkokapacitný kravín.
 • krava posvätná - býva strašne chudá, pretože žije asketicky a je odkázaná na milodary.
 • morská krava - označenie lamantina, dugonga alebo skutočnej morskej kravy. Všetky tri druhy žijú v mori, ale len skutočná morská krava je naozaj rýchla a životu v mori dobre prispôsobená.
 • krava fialová - alpský podruh kŕmený horcami. V čistej forme len v Rakúsku, v iných častiach Álp sa vyskytujú prechodné formy ku krave domácej.
 • turecká kráva - zalievaná
 • krava ako nadávka - používa sa najmä pre ženy (krava sprostá, krava šalena). Pre mužov sa odporúča skôr slovo vôl, slová býk či bujak považujú niektorí jedinci, bohvie prečo, za pochvalu.
 • Michal Kravčík - označenie ľuda produkujúceho kraviny kravčíkoviny.

Poznámky[upraviť]

 1. Voly sa už dnes nevyskytujú na paši, ale vo volených orgánoch, kam ich dosadzujú voliči
 2. Príkladom býka je napr. známy Červený Bulo.
 3. Napr. krava môže poraniť medveďa alebo iné užitočné zviera.
 4. Tradičná veta z učebníc Ruštiny: "Мой отец тракторист, моя мама доярка, я хотел бы статься космонавтом."
Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

Húpací koník.jpg