Korytnica (zver)

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Done.png


Korytnica
Korytnica (zver)
Prikrádajúca sa korytnica.

Korytnica je pancierovaný obojživelník.

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

Korytnica (lat. Canaliculusa, alternatívny, bernolákovský, pravopis: koritnica) je druh obrneného zvieraťa (a teda nie zvierača) hlavne preto, lebo má pancier.

Vzhľad[upraviť]

Korytnica je významná aj preto, lebo... lebo sa vyznačuje. Vyznačuje sa hlavne jej pomerne tvrdým pancierom, ktorým sa v zime bráni proti sedliackym vlkom. Pancier je dobrý aj preto, že v prípade potreby a poľadovice si korytnica nemusí rozbiť hubu.

Nedá sa povedať, že by korytnica nedbala o hygienu, avšak zrejme ešte stále neprišla na čaro nakupovania v drogériách, čo sa odzrkadľuje na jej vráskavom vzhľade. Je praktická. Nepotrebuje si kupovať a dávať na ksicht drahú masku, lebo ona ju už na tom ksichte má. Toto je ale možný dôvod, prečo samček opúšťa samičku po veľmi krátkej dobe.

Správanie[upraviť]

Korytnice sa zásadne nesprávajú. Správanie je zdĺhavé a neefektívne a ony nemajú na to čas. Všetko sa snažia si zľahčovať, nerady cestujú, preto aj svoje vajíčka nakladú tam, kde sa narodili. Radšej tam, než aby mali cestovať niekam do cudziny učiť sa jazyky, preklikávať sa čoraz zložitejšími online check-inmi a hľadať pre svoje vajcia nakládnuteľné miesto.

Rodinný život[upraviť]

Korytnice principiálne dlabú na rodinný život. Dá sa povedať, že sú ešte horšími rodičmi ako kukučky. Svoje mladé totiž ešte vo forme vajec zahrabú do piesku a spokojne si idú naháňať do mora žrádlo, prípadne sa len tak ledabolo zase páriť.

V podstate ide o to, že korytnice týmto rituálom predbiehajú udalosti a naznačujú zahrabaním do piesku istý koniec, respektíve prespektívu všetkého živého. Mláďatá teda de facto vylezú po narodení zo svojho masového hrobu. Filozofi svojimi načisto logickými rozbormi zistili a hneď aj skonštatovali, že keby korytnice ovládali spopolnenie tak by už dávno ako druh vyhynuli.

Korytnica[upraviť]

Samica korytnice sa nazýva (čuduj sa svete) korytnica. Od samčeka ju nerozoznáme, pretože všetky potrebné orgány má skryté pod pancierom. Tu sa vedci pozastavujú nad otázkou jej sexuálneho života, respektíve o tom, že kto bol inšpiráciou pre vynález príklepovej vŕtačky.

Korytnák[upraviť]

Samec korytnice sa nazýva korytnák. Na Slovensku ho môžu volať aj „Korytiak“, lebo na Slovensku je všetko inak. Samec korytnice je pravdepodobne a skoro aj logicky pancierom rodiny.

Korytníča[upraviť]

Mláďa korytnice sa nazýva korytníča, no a na Slovensku sa pripúšťa, že aj korýtko by ním za určitých okolností mohlo byť. Od dospelých jedincov ho (korytníča) rozoznáme predovšetkým veľkosťou. Korytníča dospieva vo veku 37,5 roka, kedy sa pári. Slovo „párenie“ nie je o jedení párkov, ale je to po „kopulácii“ ešte distingvovanejší názov pre sex. Vždy je to ale o tom istom. V prípade, že to párenie korytníča nestihne, zostáva po zvyšok života slobodné, čo mnohé z nich využívajú. Ak sa jedná o slobodnú nespárenú korytníčiu samicu, ide potom o korytničiu starú dievku, ktorá možno čaká na svojho princa.

Potrava[upraviť]

Korytnice sa väčšinou stravujú v KFC. Predtý boli v MacDonalde, ale v roku 1968 štyridsať korytníc protestovalo kvôli nedostatočnej veľkosti Hamburgerov a prirýchlej obsluhe. Potom zmenili dodávateľa. Korytnice sa z nejakého dôvodu zďaleka vyhýbajú nádobám s horúcou vodou a preto uprednostňujú jedlá predom vychladené.

Využitie[upraviť]

Využitie korytníc je náročné, lebo korytnice sú takmer nepoužiteľné. Nedá sa ich dojiť, nedá sa s nimi orať a tak jediné doteraz známe využitie sú preteky na Korytniciach. Na severe Slovenska sa v ich pancieroch, ktoré tam volajú „korytá“ údajne obárajú svine pri zabíjačkách. Toto tvrdenie sa zdá rozporuplné. Sporné je to preto, lebo sa nevyužívajú priamo korytnice, ale iba ich panciere a vedcom sa nezdá ani to, že aké veľké svine/ prasatá sú v tejto oblasti zabíjané. Vzhľadom na veľkosť pancierov by mohlo ísť iba o morské prasa obrovské o ktorom nie je známe, že by sa tam vo dvoroch chovalo... a je aj primalé na konzum... a aj slanina by bola prichlpatá.

Vráťme sa k realite. Hoci človek zatiaľ nenašiel pre korytnice využitie, písomné záznamy o jeho hľadaní jestvujú a datujú sa do roku 1998 kedy Rybár Dalibor Podberák napísal toto:

"Ako majiteľ dvametrehlbokého rybníka pri Trstenej som si všimol, že sa mi do mojich mrien hojne začali púšťať kormorány, ktoré nielenže decimovali populáciu, ale aj len tak lietali. Rozhodol som sa, že do rybníka nasadím Korytnice a keď kormorán v domnení, že nalietava na mrenu zaútočí rozbije si zobák.
Po úspešnom nasadení Korytníc sa sa začali dostavovať prvé výsledky"

- Dalibor Podberák

Tu by sa mohlo zdať, že človek objavil spôsob ako využiť a to nemalou zásluhou Korytnice. Nebolo to však tak. Na ďalšej stránke vo svojich zápiskoch doplnil:

"Po týždni nalietavania kormoránov a asi stovke úmrtí som s nadšením vytiahol brokovnicu a pridal som sa ku bezhlavému zabíjaniu Kormoránov. Kormorány však nie sú hlúpe a dohodli sa s Korytniciami aby im požičiavali panciere za dve ryby na hlavu denne. Po tomto ich úspešnom obchodnom ťahu mi už bola aj brokovnica na hovno a celá populácia mrien bola v riti "

- Dalibor Podberák

Tento odkaz vrátil využitie Korytníc človekom opäť na začiatok, otvoril však námety pre rôznych nadšencov Aštara, ktorému sa z neoverených zdrojov podarilo krížiť korytnice dodogmou, čo by mohlo predstavovať veľký trumf mimozemšťanov v boji proti ľuďom. Toto však opäť nie je nič v prospech využitia Korytníc človekom, čo opäť nevyvracia tvrdenie, že Korytnice sú takmer nepoužiteľné.

Druhy[upraviť]

Rozlišujeme tri základné druhy korytníc a to prvú korytnicu, druhú korytnicu a tretiu korytnicu. Sú to tieto:

  • Korytnica dvojhlavá - Vyskytuje sa najčastejšie zo všetkých druhov. Najviac ich žije na Slovensku, v hlavnom meste neďaleko závodu SLOVENSKÁ NAFTA a blízkom ropovode.
  • Korytnica veliká - V minulosti sa využívala v "pretekoch" na korytniciach.
  • Korytnica kreslená - Známa najmä vďaka schopnosti predbehnúť Zajaca Bugsa.
  • Ninja Korytnica - postavička vytvorená Leonardom da Vincim.

Galéria[upraviť]

Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

Húpací koník.jpg