Košice

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Triezvy janko.jpg Štátny znak SR.png Ján Slota Štátny znak SR.png Slovensko kraje.JPG
miluje tento článok
Lebo nie je po maďarsky!


Košice
Bazmeg City Nad Hornádom
Lunik.jpg
Európske mesto kultúry 2013
{{{název}}} – znak
znak
{{{název}}} – vlajka
vlajka
poloha
kontinent: Eurázia
štát: ZSSR (Zväz Slovenských Socialistických Republík)
región: Felvidék
World map.jpg
rozloha a obyvateľstvo
rozloha: 49 049 km
počet obyvateľov: 240 000 (viac ako v Žiline)
hustota osídlenia: husté je to tam, husté...
správa mesta
starosta: R. Raši
sekretárka: o koľkej?

Košice, t.j. Bazmeg-City, po anglicky Kosice, po latinsky Cassovia, po poľsky Koszyce, po maďarsky Kassa, po nemecky Kaschau, po francúzky Cassovie po novom aj Krakow, po US Steelácky Kažíce, po T-systemsácky Khóziče, po fínsky Kosiče, po nórsky Kosice, po švédsky Kosiče po Chorvátsky Kašava, po cigánsky Kasha, po rusky Кошице po hebrejsky קושיצה, po čínsky 科希策 a po mongolsky Tamdeskapalovelapsov (ŠPZ: KE, KS) je druhé najväčšie mesto na Slovensku hneď po Bratislave. Momentálne tu žije asi 300 000 ľudí.(z toho 250 000 našich "bielych spoluobčanov" na Luníku IX) vysloveni Romov Dig ved my pracujeme nosime železo do kovošrotu.

Základné údaje[upraviť]

Geografia[upraviť]

Košice sa nachádzajú na juhovýchode Slovenska. Vďaka svojej jedinečnosti, sa o ne už od nepamäti bili Slováci a Maďari s nimy tiež aj američania (momentálne tu žije 3,3% Maďarov, takže nebyť toho, že sú Košice väčšie a krajšie ako Žilina, bol by Janči na Košičanov určite hrdý).

Obyvateľstvo[upraviť]

Košičania boli odjakživa nazývaní "vraňare". Obyvateľstvo Košíc tvoria prevážne Slováci, potom tam žije pár Rómov, ešte menej Maďarov a svetový unikát - Mojsejovci. Košičania sú ľud veľmi tolerantný, a symbolicky sa preto uvažuje o zmene názvu mesta na Maroko (podľa podielu národností odzadu: MAďari, ROmovia a KOšičania) alebo podľa vladárov: Šusterovce, Trebuľovce, či Paškovce.

Dokážu tolerovať aj to, že miestny primátor vykonáva dve zásadné funkcie: je aj vajda Luníku IX. Pán primátor že pravidelne dotuje svojich súkmeňovcov z Lunika IX „peniazmi na upratovanie“, čo je v podstate to isté, ako by ich vyhadzoval do kanála. Za to si Košice vyslúžili pomenovanie „mesto tolerancie“, či „Dyg Móre Raj“.

Miestne časti[upraviť]

Staré Mesto[upraviť]

Aj napriek tomu, že je táto mestská časť najstaršia zo všetkých košických mestských častí, vyzerá najnovšie. Je to tak vďaka štedrým dotáciám a dlhom mestského zastupiteľstva, kt. sa bezmála rovnajú dotáciám poskytovaným sídlisku Luník IX, či dokonca dotáciám, ktoré mestské zastupiteľstvo udeľuje samé sebe. V starom meste sa napočudovanie aj po besnení komunistov nachádza veľké množstvo kultúrnych pamiatok s veľkým historickým významom. A sú tam aj kostoly.

V Starom Meste kedysi dávno bývali Starokošičania, ktorým Rómovia behom vlády červených udelili výjazdné doložky do iných mestských častí. Potom tam bývali Rómovia a teraz tam bývajú reštaurácie a kancelárie.

Sídlisko KVP[upraviť]

Celý názov je sídlisko Klubu vodkových pijanov, niekedy je nesprávne nazývané sídliskom Košického vládneho programu. Alternatívny názov je aj zlomyseľná a vulgárna verzia vraj: „kokoti v panelákoch“. Pôvodne tu bola iba zelená lúka, kam chodieval Braňo Mojsej a Pavlom Paškom a inými kamarátmi popíjať vodku, t.j. De Facto „trénovať“. Na ich počesť tu však primátor nechal postaviť sídlisko, kde sa po ich vzore samozrejme svedomite dodržuje pitný režim. De Facto je to dodnes vďaka tradíciám farma budúcich alkoholikov, teda nielen budúcich. Druhý najpoužívanejší názov sídliska "Kalopeckos" po vzore KáVéPéčko, bolo prispôsobené pre milovníkov Košického slangu. Túto mestskú časť začínajú reprezentovať ekologické hnutia, ktoré sú za návrat trávy do týchto končín. Momentálne môžeme považovať pôsobenie týchto undergrond hnutí za nesmierne úspešné. Vzhľadom k nepochopeniu a odmietavému postoju Policajného Zboru Orgánov a domovských vandalov sa ekologisti rozhodli pestovanie trávy presunúť na balkóny, loggie, bytové jednotky a v neposlednom rade do pivničných priestorov. Po zmodernizovaní a poľudštení hesla "Zákaz vstupu na trávnik" na "Po tráve sa nechodí, po tráve sa smeje" nastal nebývalý rozkvet tohoto bioumenia.

Sídlisko Ťahanovce[upraviť]

Najmladšie sídlisko v Košiciach. Výstavba sa ešte neskončila, napriek tomu, že sa s ňou začalo v roku 1984. Momentálne žijú na Ťahanovciach najmä mladé rodiny. Po Luníku IX má táto mestská časť druhý najväčší prirodzený prírastok obyvateľstva, ročne okolo 250 obyvateľov. Obyvatelia sídliska sa snažia počet Rómov regulovať búraním priľahlých osád. Bezúspešne.

Odvážne plány má s týmto sídliskom aj DPMK a mestskí poslanci. Na toto sídlisko „vraj“ majú jazdiť električky priamo prepojené na železničnú sieť až do Moldavy nad Bodvou, v rozostavanej časti sídliska zas majú vyrásť moderné sedemnásť poschodové obytné domy. Tento rituál sľubovania a odkladania sa opakuje každý rok. Podobnosť s dostavbou diaľníc z Košíc do Bratislavy je čisto náhodná, veď prečo by nás aj naši košickí politici zavádzali. Určite nám hovoria pravdu.

Dargovských hrdinov[upraviť]

Sídlisko Dargovských hrdinov, miestnymi nazývané „Furča“ je jediná košická mestská časť v ktorej tvorí rómske etnikum menej, ako 1% z celkového počtu obyvateľov (cca. 30 000). Je tu taktiež najmenšia kriminalita z pomedzi všetkých mestských časti Košíc. Nie je to však kvôli malému počtu rómskych obyvateľov. To by bol rasizmus niečo také tvrdiť ... ta, to už de by sme boli.

Luník IX[upraviť]

Osobitou kapitolou Košíc je sídlisko Luník IX, známy aj ako Luník IXYZ, Luník 90210(nie, číslo neoznačuje počet obyvateľov miliónoch). Žijú tu prevážne Rómovia - 99,999% (zvyšnú tisícinu tvoria psy) a trvalé bydlisko tu má zapísané aj primátor Košíc.

Toto sídlisko sa vyznačuje bytovkami bez okien, radiátorov a výťahových šácht (aj keď tam boli, ale za záhadných okolností zmizli). Miestni obyvatelia sa väčšinou dorozumievajú rómskym jazykom, prípadne štekaním (ale iba tie psy). Po slovensky zväčša vedia iba tri(!) vety - „Dyg móre, sa mi úplne sám rozpadol byt, kde mám ísť so 63 deťmi?“, „Dyg, jak že si mi to našiel v taške, šak ja som nikdy v živote nič neukradol, TO JE RASIZMUS!“ a „Hém, ta mali nám už dávno postaviť nové a níč nám nedali!“.

Zaujímavosti : Poznávacia značka - bez značky, a to doslova

Meno - Najbežnejšie sa "platí" (neznámy fenomén pre miestnych obyvateľov) gorálkami, dlhmi, no berú aj gastráče. Nadobúdanie majetku je priamo úmerné množstvom alkoholu v krvi. Rýchli jedinci nakupujú zadarmo.

Mená obyvateľov od najmodernejších - po najtradičnejšie : Onur, Patrik, Sony, Kia, Sandokan, Struľe, Mačke, Šivy, Belavy, Maco, Bango, Kily, Labakan, Koro, Chajla, Podustva a iné.

- Priraďujú sa podľa vzorca :

語ε³ + 한®=½† pričom 語=Janko a 한=Ferko


Jazykové okienko : Zdvorilostná poznámka I. : Šun dom hyro, že troda pre kar, kilo žíro - Počul som zvesti, že máš na ko.ote kilo masti.(voľný preklad), Zdvorilostná poznámka II.: Trodat baro kmeň - Tvoj otec je veľký kmeň, Stimul I  : Džunga peleste - Opľuj ho, Stimul II  : Porážka chudel - Porážku dostaneš ,Kaj andro tute paľenka te chudňol- nech v tebe vzbĺkne pálenka


Podhradová[upraviť]

Sídlisko na severo-západe Košíc pomenované podľa toho, že stojí v blízkosti miesta, kde kedysi stál Košický hrad. Bytovky na tomto sídlisku už nemajú veľmi dlhú životnosť, keďže boli postavené v rovnakom roku, ako spomínaný košický hrad (...a podľa toho aj vyzerajú) a tak zrejme v tomto desaťročí toto sídlisko zmizne z mapy košíc.11

Sever[upraviť]

Mestská časť vedľa Podhradovej známa svojimi cestami určenými na dorazenie všetkých áut bez rozdielu. Opravená bola len Hurbanová ulica po ktorej v auguste 1968 prišli ruské tanky. V časti Čermeľ má svoju dobre stráženú vilu Rudolf Schuster. Inak táto mestská časť slúži hlavne ako veľké parkovisko futbalového štadiónu Lokomotíva Košice.

Pereš[upraviť]

„Na Pereši dobre, na Pereši chľastavo.“ - staré slovinské príslovie.

Určite najvychytenejšou mestskou časťou je Pereš. Je vychytený, odkedy sa tu v roku 2004 P.V.T. uskutočnila historicky prvá slovenská reality show, Mojsejovci. Tú zorganizovali miestne ceľebrity z nudy ľudu, Nora a Braňo. Táto reality show dala vznik aj ďlaším celebritám, ako pes Kusaj, vôl Nemec, Tiroláčka, či zatiaľ neidentifikovaný živočíšny druh, možný Norin nemanželský syn, Versace.

Šaca[upraviť]

Nikto nevie, prečo je táto mestská časť Košíc mestskou časťou Košíc, keďže leží pekných pár kilometrov za Košicami. Jej obyvateľstvo je vcelku normálne, ale tých cigáňov by mohli odtiaľ vysťahovať až hen za Veľkú Idu! Niektorí hovoria, že je mestskou časťou preto, lebo v jej nemocnici žijú aj popálení Košičania zo US Steel-u a tých je tam vraj veľa. Lekári z tejto nemocnice sú tam s popáleninami takí namakaní, že sa tam zbierajú popálení aj iného Slovenska, takže „všetko je relatívne“.

Košická Nová Ves[upraviť]

Košická Nová Ves leží na periférii Furče a obsahuje (okrem pitoreskných domčekov vyhodňárskeho typu) len jeden paneláčik, čo z nej robí De Facto dzedzinu.

Obec má za sebou dlhú históriu, ktorú skoro nikto nepozná, lebo je to len stará, zastrčená, zaostalá, zabudnutá, zaprdená osada.

Kontakt s civilizáciou je dnes sprostredkovaný jedinou linkou MHD, ktorá do KNV dochádza podľa stavu počasia, vozovky, globálnej ekonomiky a konštalácie hviezd. Nie je teda prekvapením, že obyvatelia tejto „mestskej“ časti sú takmer bez výnimky sedláci a divosi („hedšrinkers“).

Zaujímavosti :[upraviť]

Hospodárstvo KNV je založené na chove žiab a pestovaní buriny. Vrcholným obdobím zastrčenosti bol rok 1709, keď v obci žilo päť ľudí.

Krásna[upraviť]

Siplak (čítaj Széplak, pôvodný názov od Cyrila, alebo Metodmana) je obec s najkrajšou svetelnou križovatkou medzi Trebišovom a MČ Jazero. Medzi architektonické skvosty, ktoré by mali byť bezostyšne zapísané minimálne do dedičstva Unesco, je miestna požiarna zbrojnica, neurčitého štýlu a obdobia, vhodne umiestnená oproti pohostinstvu "U Šuša". Jej súčasťou je majstrovské dielo od neznámeho autora vhodne pomenovanú - Súsošie nejakých troch svätých za kovovou mrežou. Lepšie byť za mrežou ako v zberných surovinách.

Mestská časť sa pýši najmalebnejšími názvami ulíc a lokalít, kde sa môžete stretnúť s perlami typu: Feketeova pažiť (really!!), lokalita Na hore, ulica Na brehu, Pri teleku, Nad Belogradom,Na Močidlách (all serious), lokalita Podmazlovo, ul. Pri sídlisku, Za mostom a iné (pozri Google maps).

Pri poslednom sčítaní ľudu bolo zistené, že polovica obyvateľov mestskej časti sú pristaši, čo v miestnom jazyku vystihuje exbalkóňarov najmä z ozajstných Košíc. Vo vierovyznaní sa väčšina hlási a ten zbytok má zdravý rozum. Ako sa na tak významnú obec patrí, má farára a aj kaplána, pričom Vám miestny náhodne môžu potvrdiť, že "toten nowy farar bárs vzpurny".

Siplak má hneď po mestskej časti Staré mesto najviac občerstvovacích staníc na počet obyvateľov - preto nadobúda význam Krásna. V nielen historických análoch sa dá zistiť, že sa tu nenarodil nikto slávnejší ako multinadaný Roko - the King of Arabian rap, Japan rap a všelijakosvetový Rap style, ďalej Street šašky a rôzne iné nezabudnuteľné a možno aj nepomenovateľné záležitosti (viď. youtube-Roko).

Golden ate krasna-0.jpg

V kuloároch sa monument známy ako Lavka cez Hornád alebo Lavička, ktorý spája Siplak so zbytkom sveta, smelo prirovnáva ku Golden Gate, alebo Karlův most. Niektorí sú ochotní odprisahať, že Lavka je spojením nielen brehov, ale aj toho dobrého z oboch!

Neopísateľne úchvatný pohľad sa Vám predstaví ak navštívite oblasť zvanú Pri cigánoch, ktorý s prvkami popierateľnými zákony fyziky dokázali obohatiť nie jeden svetový vedecký kongres a rozvíriť plodnú debatu. Pre milovníkov adrenalínových záležitostí je odporúčaná cesta smer Košická polianka a zjednávanie nápravy u miestnych developerov. Lovcov záhad, ufológov, ba aj filozofov zaujme najväčšie obecné mystérium. Lovci si najprv zgustnú na zmiznutí oplotenia z vlnitého plechu, ktoré, keď už sme si na neho zvykli, nám okolo 20 rokov skrášľovalo okolie pri kostole, potom si môžu hlavu lámať nad zjavením sa novo zrekonštruovanom kaštieli, bez problémov rozlúsknuť zvláštne míňanie prostriedkov na tento projekt. Čerešničkou je otázka hodná najmúdrejšieho človeka pod slnkom p.Fica( sorry Chuck ) : prečo z pôvodných ôsmych okien na priečelí zamurovali 1.,7. a 8. okno a namiesto 6.-teho z ľava dali balkónové dvere. Príďte, neobanujete, to proste treba vidieť!

Heringeš[upraviť]

Heringeš je novo vybudované sídlisko južne od Dargovských Hrdinov. Každý kto už raz šiel autobusom 32 alebo 20L vie, že keď autobusár odbáča na Heringeš tak s každou osobou v autobuse jebne na stranu. Toto sa opakuje keď autobusár odchádza z Heringešu, resp. zas odbáča. Okrem autobusárov a výhľadu na Košickú Novú Ves tam už nič zaujímavé nie je.

Kultúra[upraviť]

V Košiciach je veľa možností kultúrneho vyžitia. Veľmi obľúbeným kultúrnym priestorom je Hlavné námestie, kde si návštevníci môžu zadarmo pozrieť rozličné koncerty sto rokov starej hudby na plejbek a divadelné vystúpenia detí z materskej škôlky. Pochádza odtiaľto i množstvo význačných umelcov, ako sú Braňo Mojsej či Martin Kittner. Kvôli tomuto Košice vyhlásili za "Európske hlavné mesto kultúry". Košice sú taktiež jedným z mála miest, kde celoročne sídli cirkus - Magistrát mesta Košice.

Šport[upraviť]

Tribúny košického štadióna počas zápasu roka s predmestím Košíc - Prešovom

Košičania sa zo všetkého najradšej chodia pozerať na športy. Zo všetkých športov majú Košičania najradšej futbal. Každý zápas oboch košických klubov VSS Košice, aj Lokomotívy Košice sleduje vypredané hľadisko.

Populárny je však aj hokej. V Košiciach majú druhú najmodernejšiu hokejovú halu na Slovensku (po Bratislave): Steel arénu. Túto sme však na rozdiel od tej bratislavskej nefinancovali my všetci zo svojich daní. Navštevujú ju hlavne ľudia z blízkeho, či ďalekého okolia Košíc. Postavila ju najznámejšia košická fabrika - U. S. Steel, keď už nemala čo robiť s prebytočným železom. Preto je hala (vrátane ľadovej plochy) celá zo železa a ocele. Preto sa v Košiciach termín ľadová plocha nahrádza termínom oceľová plocha.

Najznámejší pokrik v Steel Arene je: ŠK SLOVAN SUKRVE-A BRATISLAVA!!!

Výrazy ktoré sa používajú v Košiciach[upraviť]

Napriek názoru rozšírenému medzi menej osvietenými obyvateľmi Západoslovenských miest, sa v Košiciach nehovorí nárečim. V Košiciach je široko rozšírená takzvaná "Košická východňarčina" a teda sa používajú slová, ktoré do nej patria vrátane východňarskych slov, pokošičtených slov, aj slangových slov. Dole uvedený zoznam výrazov je absolútne chybný a zistenie významu týchto „slov“ dá občas zabrať aj rodenému Košičanovi:

  • Bazmeg
  • dig on - v preklade "kukaj na neho", označenie silného jednotlivca v skupine pre potrebu vyzdvihnutia jeho schopností; Použitie:"Dig on, ta on dobre sa nachaloval."
  • Mrochtľa - neprijemne nadávajúca žena, može byť aj odporná zároveň
  • Brika - električka
  • Bedňa - smetiak, nádoba v exteriéri na dočasné uskladnenie smetia pred jeho transportom do finálnej destinácie
  • Čaja
  • Čajkolap - osoba mužského rodu nadmerne vyhľadávajúca spoločnost čajočiek - pozri Čaja
  • Denko - drevo, doska na krájanie
  • Šrác
  • Žgravšč - citoslovce užívané na definovanie zvuku bežne tvoreným mačkou
  • Kava - ganja, nutná správna výslovnosť(t.j kava, nie káva)
  • Ta
  • Kár/Kar - debil, idiot, penis, bašhável po pohrebe
  • Karmen® - mytologická postava žiaka ktorý prefliaskal zástupkyňu školy károm, tzv. kár na tvár
  • gadžifasko - termín označujúci primitíva, ktorého záujmy sú často značne prízemné - často parenie sa, tuning motorových vozidiel, záľuba v šperkoch a pod.
  • U - výraz síce vymyslený U Košicoch, no nie Košičanom ale človekom dochádzajúcim do Košíc za prácou. Čiže U Košicoch nepoužívaný.
  • Šarpaj - odvodený umelcom a pánom slova Braňom M., slovotvorný základ v istej rase psa
  • Abo / Bo- skrátený výraz slova alebo z anglického "because of"
  • Mište - výraz má pôvod v cigánskom jazyku, znamená "dobre, super, fasa", opozitum = námište
  • Kulo - hovno
  • Chara - nuda (nemá žiaden súvis s hokejistom Zdenom Chárom)
  • Muka - ten istý význam ako chara; používa sa aj zdrobnelina "mučka"
  • Flip - viacvýznamové slovo; sranda, haluz, obava; Použitie vo vete : "Nemaj flipy! "{nemaj obavy}, "-Ako bolo?- -Flipne-" {bola sranda}
  • Dzivo - no proste dzivoo! tzn. super, dobre,...dá sa používať aj s cynizmom a istou dávkou irónie
  • Perdo - veľa
  • Pucijáš - penis,pucka
  • Hin - výraz má pôvod v cigánskom jazyku, znamená "máš/mám"
  • Pangel, Flojd, Mangel, Šangel, Rangel, Fungel, Ringel, Zelený, Fízel, Žaba... - Policajt,plurál policajti-Mundrale
  • Tepša - žena, ktora urobila/povedala hlúposť alebo plech na pečenie
  • Keľo - koľko; odpovedáme výhradne slovom pokokot
  • Teci - toľko;
  • Chalo - jedlo; Použitie:"Tak fajne som sa nachaloval" alebo "Máš nejaké chalo?"
  • Geňo
  • Čimpale Mindž - najobľúbenejšia pražská rocková kapela v Košicoch
  • Zrobiť
  • Ťahanovská polka - keď vás niekto poprosí, či mu nenecháte polku z cigatety a vy mu necháte presnú polovicu aj s filtrom
Flag Of Kosice.png Košické témy na NECYKLOPÉDII Gov symbol erb2C.jpg

ČajaDPMKLuník IXTaŠrácUBazmekTomášikova 31 KošiceHu
Poznámka:Všetky články sú prísne subjektívne a nezaujaté! Chcú byť v rámci srandy a nemajú za cieľ hanobiť národ, ba ani národnosť!


 
500px-Flag of Slovakia.png
Mestá, obce a iné diery Slovenska

Banskobystrický kraj:
Banská Bystrica, Brezno, Hronský Beňadik, Psiare, Klenovec, Las Walas, Nová Baňa, Predná Hora, Zvolen

Bratislavský kraj:
Bratislava, (Devín, Gajary, Pétržka, Dlhé diely..), Čataj, Senec

Poloha slovenska.jpg

Košický kraj:
Košice, Michalovce, Spišská Nová Ves

Nitriansky kraj:
Nitra, Nitrianska Blatnica, Nové Zámky, Štitáre, Šurany, Topoľčany, Žihárec

Prešovský kraj:
Prešov, Humenné, Kežmarok, Jakubova Voľa, Medzany, Mirkovce, Štrba, Sabinov, Nová Lesná

Trenčiansky kraj:
Brunovce, Dubnica nad Váhom, Horná Streda, Maríková, Myjava

Trnavský kraj:
Trnava, Hlohovec, Jaslovské Bohunice, Moravany nad Váhom, Piešťany, Pustá Ves

Žilinský kraj:
Žilina, Čadca, Dolný Kubín, Kláštor pod Znievom, Košťany nad Turcom, Košúty 2, Kysuce, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Majtánky, Martin, Trebostovo, Oščadnica, Ružomberok, Strečno, Terchová, Turzovka, Zákamenné

Slovenské legendy: Canada, Corgoň, Horná Dolná, Kerestúr, Kocúrkovo, Letapičinovce