Karosa Rider

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karosa Rider
Karosa-rider2.jpg
americký fantasmagorický seriál
Produkcia filmu
Pôvod Slovensko/USA
Žáner(-re) seriál
Rok vzniku 1982-2013
Hlavné postavy:
Marcel Najt
Vedľajšie postavy
Michal Sihelský...
KLogo.jpg

Karosa Rider je volné pokračovanie populárnej americkej býkoviny Knight Rider (1982), ktorý bol premiérovo vysielaný priamo v bielom dome v rokoch 2074P.V.T.-3100 Po V.T. na televízií HNOJ.

Hlavnú postavu Marcela Najta, moderného „ľuda“, ktorý bojuje proti zločinu so špicatým hranolom na boku inteligentného autobusu navrhnutom vývojárskym tímom Žiguli, stvárnil švárny šuhaj, celebrita, herec, ktorý je známou tvárou slovenského dabingu a má meno Marcel Konôpka. Seriál bol produkovaný Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.

Pár faktov k deju seriálu[upraviť]

Varovanie:  Článok alebo jeho časť prezrádza zápletku, pointu alebo rozuzlenie diela!

Podstata dejovej zápletky[upraviť]

V úvodnom diele, alkoholový degustátor a someliér Michal Sihelský (ktorého hral sám populárny Michal Sihelský) bol prezradený a vzápätí zabitý zákerne podstrčeným pohárom vody namiesto vodky, ktorú mu omylom nalial Jano "Huhu" Vodička (hral ho populárny Ján Kováč). Stvrdnutá pečeň v Michalovom tele spôsobila prudkú reakciu.

Telo Michala to celé prestalo zvládať a Michal neumrel ale bol dlhodobo triezvy. Zostali mu fatálne následky. Darmo chlastal o dušu. Anomália nezostala bez následkov. Verejne bol prehlásený za mŕtveho a bol ukrytý v pivnici s vínom, kde degustoval iba tak hučalo. Iba hučalo a on nebol ožratý, takže zo (spolu)sprisahania bol obvinený aj šenkár pančovaný.

Technické pozadie[upraviť]

Slovenskočeská autobusová dopravná spoločnosť je divízia Karosa Industries a.c.e. V tejto tajnej spoločnosti, ktorá sa nachádza v bývalých dielnach opravární v Lučenci v spolupráci s vývojármi dizajnérskej dielne Žiguli testujú a vyvíjajú nové vylepšené verzie KITTa: Karosa Industries Turbo Transporter LC (LC ako Lučenec) 735. Z tejto spoločnosti pochádzajú aj známe veľkokapacitné sanitky, či hasičské vozidlá čaty metlárov, ktorí sú nasadzovaní na jarné hasenie vypaľovanej trávy.

Pre minsterstvo vnútra táto firma vyvinula vysokokapacitný autobus pre ťažkoodencov, ktorý má na sebe také vymoženosti ako je radlica na rozhŕňanie nedočkavcov, kombajnový rotačný vhŕňač, či prepravné boxy pre dopravu príslušníkov na ležato. Preprava na ležato pomohla navýšiť kapacitu autobusu z pôvodných 50 príslušníkov na 250. Vznikol tak problém s nosnosťou pneumatík vozidla, ktorý koštruktéri vyriešili plnými gumami. Táto finta mala dvojitý efekt, z ktorých druhý bol ten že ťažkoodenci dochádzali na miesto určenia s vymlátenými hlavami, takže sa nemuseli zdrovať a mohli ísť hneď na vec.

KITT LC 735[upraviť]

Okrem spomínaných technických zázrakov vývojári dávali dokopy aj model KITT LC 735. [KITT LC 735]] je špeciálny typ autobusu, zvaný "Karosa Industries Turbo Transporter", je vybavený vysokou umelou inteligenciou dosahujúcou IQ 60, čo je viac než dve tretiny víkendovej Bratislavy.

Medzi jeho zvláštne vlastnosti patrí nasledovné: + vyhľadávanie alkoholu na vzdialenosť 1km
+ Turbo BOOST
+ Prídavná štartovacia páka v prípade vybitia batérií
+ Pohon na repkový olej
+ Výkonný počítač s procesorom Intel 8088
+ Nastaviteľné sedadlo vodiča
+ Dotykové čelné sklo vyrobené z nepriestrelného materiálu
+ Kávovar iCaffe s podpisom od Pištu Práca
+ Operadlo na hlavu
+ Poťah na volant
+ Karoséria je zo špeciálnej zliatiny plechu a železa, chránená pozinkovaním, a teda je v podstate nezničitelná.

Možnosť transformácie na iné vozidlá zahrňuje:
- Škoda 125L čierna, so sťahovatelným okienkom vodiča
- Lada 1300, biela, s deravým výfukom
- KITT 734, predchádzajúci model bez strešnej antény
- VRAK, kopa šrotu, farba hrdzavá
- Trabant bez farby, bez čelného skla, bez vyfuku a bez zadnych kolies.

Marcel Najt[upraviť]

Marcel Najt je zvláštny typ hrdinu. Je to rodená osobnosť, moderný komunista, ktorý vyhnil v násilí v akejkoľvek situácii a z princípu používa ručné zbrane ako oštep a podobne. Aj keď väčšina Knightových prípadov sa odohrávajú na južnom Slovensku, kde mal ČSAD hlavný stan, preprava osôb nebola obmedzená iba na toto miesto.

V skutočnosti bol jeho revír všade. Mohol cestovať do akejkoľvek časti zeme, kde nastali problémy. Niekedy dokonca križoval hranice do Maďarska. ČSAD taktiež mal zariadenie v Lupoči a Sarďári. Legálnu krčmovú právnu-moc ČSAD-u, akákoľvek, bola vo vnútri Slovenskočeska. Organizácia taktiež vlastní autobus, nazvaný DoubleDeckerBUS (Mercedes "mikrovlnka"), ktorý slúžil ako mobilná krčma a tiež ponúkal luxusnú toaletu pre Marcela Najta.

Opis zápletky alebo rozuzlenia príbehu sa tu končí...
Autobusová doprava
Autobusy: Liorbus A380 | Vrakosa | Írskybus | Ikarus 280 | Autobusy DPMB Vrakosa.jpg
Dopravcovia: Slovenská autobusová doprava | DPMK | Dopravný podnik Bratislava | Arriva Liorbus | Eurobus Košice | Prepravný prieskum SAD
Druhy autobusovej dopravy: MHD | Prímestská doprava | Diaľková doprava
Ľudia: Autobusár | Revízor | Výroky autobusárov
Iné veci súvisiace s autobusovou dopravou: Cestovný poriadok | Zastávka | Teleportačná jama | Dopravno-zábavný podnik BratislavaBatman2.jpg Filmy Slovenskočeského štátneho filmu
AvatarBambuľkine dobrodružstváBurizon BreakDěfka na koštětiDünyayı Kurtaran AdamHarry PotterKarosa RiderMečiarnátor 3: Vzbura JureňuRatata: MamnekonecnonabojovMatrixMrázikOdviate vetramiOrdinácia v krvavom záhonePán prsteňovPán zemiakovRosamunde PičerováSlovácko sa nesúdiStart RekHviezdne vojnyStar GateStare gateTisícročný MaďarTitanicUžovka 11Vesmírna HlodyseaWaywatch
Súvisiace témy: Science fictionJ. R. R. Lakatoš