Kalašnikov

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kalašnikov ÁKáčko štyridsať sedmička

Kalašnikov (známy aj ako AK-47, čo znamená Anti Kretenskij-47 alebo jednoducho Kalach, 47 je prvočíslo) je najpoužívanejšia hračka a zároveň aj útočná puška na svete.

AK-47 je krvná skupina jedného človeka Chucka Norrisa Trézie Márie. Táto krvná skupina v ňom pulzuje takým tempom, že sa stala základom a inšpiráciou pre projekt zbrane tohto označenia. AK-47 je jeho krvná skupina a on je jej krvnou skupinou. Je to totálna harmónia medzi technikou a človekom.

Vznik[upraviť]

História tejto zbrane siaha do 2. svetovej vojny, v ktorej bojoval jej tvorca Mišo Kalašnikov. Mišo bojoval ako tankista, ale zakrátko prišiel o tank. Nikto nevie ako. Niektorí tvrdia, že mu ho zničili nemeckí granátnici, iní zas tvrdia, že mu ho ukradol Ján Slota a vybral sa na ňom do Maďarska. Tak či tak, musel bojovať ako pešiak. Keď videl výzbroj nemeckých vojakov (konkrétne pušky StG44 a Slavia 630), rozhodol sa, že pomôže svojim druhom a začal súťažiť s Nemcami, kto zostrojí lepšiu pušku. Pri konštrukcii sa inšpiroval spomínanou StG44 a paintballovou puškou. AK-47 uzrel svetlo sveta v roku 1947, teda dva roky po vojne. Súdruhom teda veľmi nepomohol v boji proti nacistom. Ale aj tak bol zavedený do výzbroje ruskej armády. Používa sa dodnes ako primárna zbraň niektorých armád, teroristov, paintballových družstiev, ako hračka pre americké deti, atď. Počas éry Veľkého brata flintu vylepšili. Začala sa používať munícia z ochudobneného olova. Vojaci v poli tiež často vylepšovali svoje zbrane a ako bolo evidentné z dokumentárnych záberov (viď Rambo (séria dokumentárnych filmov)). Puška sa okrem blbovzdornosti vyznačuje aj tým, že nepotrebuje vymieňať zásobníky. Najmä Rambova osobná zbraň môže bez potreby meniť zásobník strieľať niekoľko dní bez prestávky. Jej hlavným konkurentom je americká M4A1

Najznámejší používatelia AK-47[upraviť]

AKSU, variácia AK-74, Ládinova najobľúbenejšia hračka
Člen SAS s AK-47

Mechanizmus[upraviť]

Štáb Necyklopédie sa vybral do mesta Ižnevsk v Rusku, kde Mišo Kalašnikov pracuje v zbrojovke MYŠMAŠ. Osobne nám popísal ako pracuje mechanizmus AK-47:

Keď zatlačíte spúšť, zaklapne sa tam voľačo... no, také oné, kladivko ako keby... a ten plyn (pozor, nie bioplyn), ide tam niekde, taký oný tam zatlačí a vybehne nábojnica... prepáčte, ale už si nespomínam a je to dosť zložitý systém.

—Mišo Kalašnikov


Okrem toho Mišo osobne nášmu štábu poskytol informácie o jeho zbrani:

  • Dĺžka: priemerná
  • Váha: nie je ťažký, ale zas ani ľahký
  • Kaliber: 7 celá niečo
  • Kadencia: ratatatatatatata
  • Dostrel: ďaleký
  • Úsťová rýchlosť strely: vysoká, ani si nevšimnete

Kalašnikov v kultúre[upraviť]

Kalašnikov sa objavil aj v mnohých filmoch, seriáloch, knihách, počítačových hrách a piesňach

Piesne[upraviť]

Kalašnikov sa spomína v mnohých ľudových piesňach, rapových skladbách a dokonca aj v básničkách. Najznámejšou básňou je modlitbička od Usámu bin Ládina.

Chvíľka poézie:

„Kalašníčku, môj strážničku,

opatruj mi moju dušičku,
rozmetaj pechotu americkú!
Chcú ma zabiť vo dne, v noci,
buď mi stále na pomoci!“


Ďalej sa spomína v Ládinových piesňach Barák na odstrel, Vraj som blázon, Bush, bozaj ma! ale hlavne v piesni Kulky sviští, ktorú skomponoval Ládin v spolupráci s Karlom Gottom.

Knihy[upraviť]

Reklama na AK-47

Filmy[upraviť]

Seriály[upraviť]

PC hry[upraviť]

Výroky o AK-47[upraviť]

"Najlepšia vec, ktorú môžete mať pre plynulý chod vašej firmy!"

- Usáma bin Ládin

"Najlepší prostriedok na turistov a teroristov!"

- Jack Bauer

"Vhodné pre deti!"

- George W. Bush
Zbrane
Child02.jpg Atómový bimboAtómbordelBazukaBombarďákyBomboniéraBudzogáňGlockGumipuškaJadrová hlavicaHlavodrťKalašnikovMačkopalNapalmPAUKPäsťPištolPuškaSamopalSamove zásobníkySexbombaStealthTankVáľok GAR15.jpg