Hudba

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Hudba
Vitoria - Graffiti & Murals 0803.JPG
Jean-Etienne Liotard 07.jpg
Popeblues.JPG
Twinsky.jpg
Metalist.jpg

Hudba je druh umenia, ktorý prvýkrát komplexne zadefinoval v 19. storočí slávny vedec Čárls Darwin.

História hudby[upraviť]

Vznik spevu[upraviť]

Podľa Charlesových skúmaní je hudba Chuckom Norrisom a ľudom vytvorený zvukový umelý prejav, ktorý počas histórie prešiel svojou evolúciou. Podľa všetkého je hudba stará už asi 10 000 rokov, t.j. jej vznik sa datuje približne na 1. september 8 000 P.V.T.. Tragédiou na jej vzniku je to, že „vďaka“ nemu sa Chuck Norris rozhodol že týmto dátumom sa bude začínať Školský rok. Vo svojich začiatkoch bola predchodcom hudby iba zmes hluku, ktorá mal za úlohu varovať, no neskôr už iba zaujať a upútať pozornosť.

Pravekí šamani ale časom prišli na to, že pri určitom opakovaní a striedaní toho istého zvuku sa poslucháči dostávajú do stavu hypnotického tranzu. Vznikali tak prvé rytmy. Čarodejníci takto upútali na seba pozornosť davu kmeňa a bol už iba malý krôčik k tomu aby k zvukom a rytmike pripojili aj herecký prejav, zložený z vyrevúvania a ohurovania pomocou rôznych zaklínadiel a podobných kokotín. Šamani sa takto stali prvými známymi spevákmi a teda aj popovými hviezdami.

Asi to vtedy ešte nikto nevedel, ale v tomto čase vlastne vznikla aj nová pesnička.

Evolúcia hudobných nástrojov[upraviť]

Bicie nástroje[upraviť]

Na vytváranie prvého hluku sa spočiatku používali hlavne zbrane. Osvedčilo sa napríklad také tlčenie palicami na všetko okolo, vznikali prvé bubny, vynachádzali sa nové zvuky a takto sa zrodili prvé hudobné nástroje. Na nástroje hrali hudobníci. Prvými hudobníkmi boli tí čo bili palicami po všeličom a primárne nechceli nikomu rozhasiť lebku, či riť. Dnes sa nazývajú bubeníci. Takí hudobne nadaní bubeníci počas tredovekých vojen vedeli celkom slušne oceniť ľúbezný zvuk meča o štít protivníka a tak svetlo sveta uzreli prvé činely.

Hra bubeníkov bola ale dosť veľká drina. Aj sa spotili pri hre a potom mohli aj prechladnúť a tak tí najlenivejší prišli na to, že zvuky sa dajú vytvoriť aj ináč.

Dychové nástroje[upraviť]

Jedným zo známych zvukov bol napríklad taký prd. Prdenie s hudbou veľa spoločného síce nemá, ale muzikológovia zistili, že je to zvuk, ktorý históriu hudby silne ovplyvnil. Prví hudobníci, rýchlo prišli na to, že využívať na vydávanie zvuku prdu riť, je nechutné a hlavne vyčerpávajúce a neefektívne a tak tento zvuk vydávali cez ústa a pery. Vynaliezavci ale objavili silu efektu takéhoto prdenia najprv do rôznych pravekých rúr z dreva, rohov a neskôr v modernejších dobách prišli na to aká krása vznikne z toho, keď sa prdí do plechu a tak začali vznikať rôzne trúby.

Strunové nástroje[upraviť]

Nie je celkom jasné ako vznikli prvé brnkacie nástroje. Možno ich predchodcami boli tetivy lukov a čas, keď lovec, či bojovník nemal od nudy do čoho brnknúť, či sa mu minuli šípy a nevedel čo má ďalej s lukom robiť. Faktom ale je, že vibrácie a zvuky s nimi súvisiace časom upútali ľudskú pozornosť a tak s postupom používania rôznych materiálov od čriev po kovy a spôsoby zosilňovania a zvýrazňovania brnkania vyvinuli strunové nástroje od gitár, bendža, balalajok po klavíry a ďalšie podobné príšery.

Etymológia slova „hudba“[upraviť]

V celom západnom svete sa hudba nazýva muzika. Akurát tu, v bývalej Veľkej Morave, ju nazývame hudba, čo je viac než zvláštne. Lingvistický tím Necyklopédie došiel k názoru, že slova hudba sa vyvinulo zo slova chudoba, pretože v tých časoch bývali muzikanti chudobní a ktorýsi z nich prehlásil, že jeho životnou náplňou je chudoba. Nahluchlý sv. Konštantín to zapísal, a vzniklo slovo hudba.

Súčasnosť hudby[upraviť]

V súčasnosti sa za hudbu považuje každý zvuk. Po vynáleze elektriny sa hudba dramaticky rozšírila do garáží a krčiem. Táto hudba sa nazýva Hudba Motora a Hudba Piva.

Vývoj však ďalej pokračoval, nemohol sa zastaviť (bohužiaľ) a tak smeroval opačným smerom, teda z komplikovanejšej formy opäť do primitívnej. Táto primitívna forma hudby sa ale postupom času rozdelila na viac štýlov, ako napríklad Rap, Technická Hudba či Heep-Hope. Ešte chvíľu to pôjde takýmto tempom a vrátime sa k úderom hrubým papekom. Len tak ďalej.

Zoznam Moderných hudobných štýlov[upraviť]

(Zoznam ešte nie je kompletný, naši výskumníci stále pracujú na prehliadkach v psychiatrických liečebniach, aby sme získali informácie o všetkých hudobných štýloch)