Hovädo

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Done.png


Krampus Morzger Pass Salzburg 2008 08.jpg

Tento článok je o ľudskom fenoméne hoväda, o turovi domácom si prečítajte článok „Krava

Hovädo je všeobecné pomenovanie pre jeden kus hovädzieho dobytka (ako je krava, bujak, či vôl), ale aj pre jeden kus ľuda, ktorý má správanie a vyjadrovanie porovnateľné so svojim menovcom. Je jasné, že bez hoväda by bohatstvo fondov slovenského národa prišlo o veľmi cenný poklad.

Druhy hovád[upraviť]

Hovädo je titul, ktorým sa pomenúvajú muži, pre niektoré typy ľudov sa používa označenie hoviadko, no často sa táto zdrobnelina používa aj v množnom čísle: hoviadka. Medzi jednotlivými druhmi hovädských titulov sú diametrálne významové rozdiely:

  • hovädo - je neohrabaný bezohľadný zmrd, ktorý nemá spôsoby.
  • hoviadko - je typický tupec na úrovni debila, ktorý má správanie tupého teľaťa, teda mláďaťa kravy domácej.
  • hoviadka - je skupina tupcov, ktorí sa dajú manipulovať veľkým hovädom. Správajú sa ako stádo, ktoré je vedené najväčším hovädom.

Rozloženie v spoločnosti[upraviť]

Podľa gaussovej krivky sa dá povedať, že hovädzím titulom sa pokrýva celé jej spektrum. Je jasné, že najväčšia početnosť hovädzej sekty je z kategórie stáda hoviadok. Samostatné hoviadko blbec, býva pravou rukou veľkého hoväda, ktoré za sebou vlečie svoje stádo.

Ako vzor u ľudského hovädenia by sa dalo prirovnať správanie skupín, ktoré sa dajú viesť aj napriek tomu, že po určitom logickom uvážení by sa mohli na najväčšie hovädo a jeho drísty vysrať.

Logika ale funguje iba u vedúceho hoväda. Je to logika, na ktorú prišiel pri svojich prejavoch a presadzovaní sa voči stádu. Hoviadko, blbý pritakávač a pridržiavač dverí mu pomáha zvyšovať jeho dôležitosť. Akceptácia stáda je umocnená jeho tuposťou, niekedy strachom. Strach je motiváciou uznávania hoväda zo strany uvážlivejších jedincov stáda, ktorí majú potláčaním oslabené ego.

Takýmto spôsobom sú organizované rôzne skupiny: od tzv. záujmových zoskupení podľa vzoru pouličných gangov, hip hop crew, hnutí skinhídov až po kultivovanejšie verzie, ktoré sa pokúšajú dostať k moci.

História[upraviť]

V minulosti boli mocensky motivované tlupy ozbrojené. Svoje stádo viedlo najväčšie hovädo. Najskôr to boli rôzni králi a cisári, ale aj lúpežnícke (metaforicky: „zbojnícke“) tlupy, ktoré sa dnes idealizujú, alebo mystifikujú. Interpretácia významu týchto hovädských stád je samoúčelná a závisí od toho, kto ich opisuje: Niekedy sú to národní hrdinovia, inokedy utláčatelia (uzurpátori moci) až vyvrheli.

Postupným vývojom ľudského spoločenstva sa princíp presadzovania moci dopracoval k vedeniu stád od hoviad, ktoré sa skrývajú za náboženské, iní za tzv. politické témy. Vďaka hovädám sa pálili bosorky, uskutočňovali krížové výpravy, vďaka hovädám bola Tridsaťročná vojna. Dodnes sú uctievané hovädá, ktoré boli napríklad schopné dať svojim hoviadkam príkaz pozabíjať všetkých novorodencov v krajine.

V modernejšej dobe sa takýmto spôsobom presadil Adolf Hitler, či Josip Stalin, no tento druh uctievania veľkého hoväda úspešne prežíva dodnes. Je známe, že základné stáda okolo týchto zverov sú napriek útlaku a hrozbe smrti v žiali, keď sa kariéra najväčšieho hoväda konečne doklepe k jeho smrti. Tak sa stalo, že po smrti Lenina, Stalina, cisárov, či Cézara boli masy hoviadok v štátnom smútku a skutočne plakali.

Dnes sa hovädá sa nasáčkujú do školy v Beslane a z nejakého debilného dôvodu vyvraždia kopec deciek. Hovädá zbombardujú európsky štát, aby ochránili kšeftárov s drogami a ľudskými orgánmi, iba hovädá môžu tvrdiť, že do Iraku doniesli lepší život, pokoj mier a vytúženú demokraciu.

Najväčšie hovado v pozadí?[upraviť]

Niekedy to vyzerá tak, že hovädo vychcane stojí niekde v pozadí a na očiach verejnosti sa drží dementné hoviadko. Príkladom by aspom podľa vonkajších prejavov mohol byť taký George Bush. Kým bol pri moci hlásal napríklad o Iraku veci, ktoré vo svojich memoároch ľutuje.

Slovensko[upraviť]

Podobne nevinne sa tvária napríklad aj slovenskí politickí lídri, ktorí, nezávisle na tom, či proklamujú svoju pravo-ľavú orientáciu (v podstate to je jedno), majú odkiaľsi milióny na fungovanie svojich syndikátov. O fungovaní tokov peňazí okolo nich prehlasujú, že všetko je čisté. Jedni sú tu vraj pre krajinu, iní zas pre národ a všetci chcú len prosperitu.

V tomto prípade ale nie je jasné, či by sa nemala ich charakteristika perzonifikovať od hovädenia hodnôt na hadí syndróm: keď ho chytíš, tak sa zvíja a špekuluje len na tom, kde by ťa mohol uhryznúť.

Ľudia
AbstinentBlondínaBratCelebritaČajaDebilDeckoDezolátiDôchodcaHerecHovädoChriašteľIdiotKovbojMagorMulatMužNadčlovekNarcisNepriateľPraľudPriateľTyZmrdOzembuchParoháčPapľuhPríjebekPrinc na bielom koniSliepkaStará dievkaStará maťSviňaSvokraSusedTajtrlíkVesmírni ľudoviaVýmelVzdelaná SlovenkaŽena


Necyk.png
NECYKLOPEDICKÉ zamyslenia
Thinker.gif

AnonymBludMnohoMotýlie krídlaNekonečnoNezmyselSomarinaKtoNiektoNiktoNiečizmusNiečoNiečo inéNičČosiČokoľvekVšetkoVšadeMalé tudleVeľké tudleOmylKamarátNepriateľDebilFilozofHovädoSviňaZmrdMoralistaKokoti medzi namiCharakterKoniec svetaKoniec koncovDnesHmotaNonameSlovoVtipnoPozeraj ako čítašPočuj ako píšešSmrťSpasenieNirvanaParadoxVesmírZázrakŠťastieMatka prírodaFaktPravdaPravda o zániku dinosaurovEuklidove vetyRacionalizmusVetrológiaMurphyVŕtanie si do kolenaStúpanie do hovnaHlas úduZákon padajúceho hovnaPrečo je filozofia nahovnoLogika
Chlad slovenských žien a ich vplyv na globálne otepľovanie.Energetická efektivita pri balení slovenských žienMýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete

Thinker 2.gif