Hokej
Hokej |
---|
![]() |
Hokejový tím |
![]() |
Hokej je kontaktný kolektívny šport |
![]() |
Najobávanejší hokejista sveta... |
Hokej, celým menom ľudový hokej je šport,ktorý sa hrá na ľade a hráči sa snažia streliť puk do brány. Niekedy však trafia ksicht spoluhráča (Milan Burina) alebo rozhodcu. Volá sa to odborne „ksichtový tuning“.
Efektnou úpravou fasády hokejistu je napríklad aj vyrazenie trojuholníkovej štrbiny medzi prednými zubami protihráča. Starší, skúsenejší bardi túto operáciu na počkanie vykonávajú súperom, ktorí stoja za nimi. Robia to elegantne letmým valaškovým sekom poza chrbát, ktorý naoko vyzerá ako golfový úder streľby na bránku. V tomto prípade primárne ale nejde o to, aby sa strelil gól.
História[upraviť]
Prvé poznatky o hokeji boli v roku 1344, keď jeden chlapík, ktorý sa volal Hokej chcel zabiť ovcu ale nemal po ruke zbraň tak, do ovce strelil kameň pomocou konára. Bol členom osady NHL.
Istú dobu sa táto činnosť používala ako lovecká technika ale pre ňu ovce veľmi trpeli. A tak hlavný baran Hubert prišiel za Hokejom a povedal že on neni koza aby sa do nej triafali kamene. Po dlhom rozhodovaní sa Hokej rozhodol že ovce budú hlavnou súčasťou hokeja no nebudú trpieť. A preto povedal že keď sa ovce ostrihajú, zostrojí sa z vlny plachta a do nej sa budú triafať kamene a kto trafí najviac, vyhráva pohár vína. Pripomínam že lov týmto spôsobom bol zakázaný. Tento rituál pomenovali podľa zakladateľa „hokej“.
Od tejto udalosti prešlo už mnoho (nečíslo) rokov a, nakoľko ho hrali niekedy aj mysliace bytosti, hokej prešiel veľa inováciami napríklad:
- Od roku 1555 sa používajú ako tyčky kovové tyče, doposiaľ sa používali ľudia. K rozhodnutiu prišlo potom ako sa niekomu zapáčilo ako zvučne kovové tyčky štrngajú. Odvtedy sa ich každý usiluje trafiť, čím poklesol počet gólov.
- V roku 1679 sa hrá na ľade a s pukom pretože sa predseda IIHS Pélé Has pohádal s predsedom FIFA Šípom Makerom že hokejisti opakujú po futbalistoch loptu a trávu. (Puk mimochodom vymyslel Slovák a predok Roberta Pukaloviča, Ignác Pukalovič). Bolo to inšpirované briketou s ktorou sa spočiatku hralo. Ignác to navrhol že sa lepšie kĺže a vidno kde sa ňou trafí. No a ku gumenému klasickému puku sa došlo potom ako brankár začal protestovať, že mu po niektorých zákrokoch zostáva čierna huba a aj ksicht... neskôr to oľutoval, lebo sa mu cnelo za zubami.
- 1700 - namiesto konára sa začala používať
valaškahokejka. Zlomyselníci sa uškŕňajú, že vraj podľa nôh manželky jedného z trénerov. - V 18. storočí spopularizoval hokej na Slovensku aj náš národný hrdina Juro Jánošík. Podľa vedcov práve jeho valaška slúžila ako prototyp hokejky.
Najväčšie územie hokeja je aj tak v Pobrežiach Slonoviny, kde si zahrá veľa hviezd, napr. Didier Koló, James Bond, Batman, Hitman, Spider man, Cristiano Ronaldo, Šumný Riško, Marek Mihalik, Igor Stancl a aj Zoli Mihalik aj Ilja Babchukhin .
Priebeh zápasu[upraviť]
Poriadny hokej sa v súčasnosti nehrá len tak hodzako, ale podľa presných pravidiel, lebo ak nie tak potom hrozí dištanc. Celý rituál pri hokeji je nasledovný:
- Hodinu pred zápasom prichádzajú fanúšikovia, niektorý si ešte idú zapáliť cigaretu alebo dať si zajeden do každej nohy.
- Pätnásť minút pred zápasom sedia už všetci na svojich miestach, len motaji (táraji, pobehaji a prďúsi...) pobehujú po dvanástom rade a až keď za búrlivého bučania a nadávania prichádzajú rozhodcovia u fanúšikov známi ako „pásikaví“, t.j. mandelínky. Vtedy sa všetci diváci usadia.
- Po rozhodcoch prídu hosťujúci hráči, ktorých domáci fanúšikovia taktiež vypískajú a nakoniec sprevádzaní potleskom prídu domáci. Na úvod sa spievajú hymny. Motaji (táraji, pobehaji a prďúsi...), ktorých som už spomínal cez hymnu sedia alebo majú na hlave čiapku.
- Potom sa idú hokejisti rozkorčulovať. Opľúvajú pritom mantinely a niektorých mantinelov. Hlásateľ povie nejakú trapošinu, vypíska sa hosťujúci brankár a hra môže začať.
- Po piatich minútach a pár neodpískaných fauloch, diváci začnú na celý štadión revať: „rozhodcovi mrkvu a hráčom papriku“. Šiesty faul sa už väčšinou píska. Takýto priebeh má celá prvá a druhá tretina.
Cez prestávku si fanúšikovia idú pofajčiť, vypiť pivo, obehnú celý štadión alebo len tak sedia na miestach. To robia motaji (táraji, pobehaji a prďúsi...). Niektorí sa zájdu vyšťať.
- Tretia tretina je veľmi nervózna. Rozhodcovská píšťalka píska o sto šesť a obidva fankluby sa dopĺňajú a skandujú meno rozhodcu a k nemu pridajú nejaký prívlastok („rozhodcovi žena nedala“ atď.).
- Päť minút pred koncom sa niekedy udeje aj bitka. Fankluby kričia: „bite ich“. Keď ide niekto na trestnú kričia: „a von a von a vypadni“. Zápas sa končí. Fanúšikovia oboch táborov sa dohodnú kedy sa idú biť. Motaji (táraji, pobehaji a prďúsi...) idú domov skôr lebo sa ponáhľajú.
Postavy v hokeji[upraviť]
Najhlavnejšími postavami v ľadovom hokeji sú samozrejme hokejisti. Tí majú za úlohu streliť súperovi gól. Okrem nich sa ale na hokejovom zápase podieľa aj množstvo ďalších dôležitých osôb:
- Rozhodca - alias sudi vraj dobre vidí a tak dohliada na dodržiavanie pravidiel zápasu. V hokeji je dokonca rozhodcov niekoľko. Najdôležitejší je samozrejme hlavný rozhodca, okrem neho sú tu ešte aj čiaroví rozhodcovia a videorozhodca. Rozhodcovia sú častým a vďačným terčom hnevu fanúšikov. Medzi najznámejších rozhodcov patria Juraj Konc, Daniel Konc, Vlado Baluška a Peter Országh
Hviezdoslav. Všetci rozhodcovia majú čierno-biele pásikavé dresy. Na dresoch nemávajú veľa krvi. - Videorozhodca - je ten, čo počas zápasu nič nerobí. Napriek menu ho ani vidno poriadne neni. Dôležitý je jedine v prípade sporného momentu, kedy ani sám hlavný rozhodca nevie, či padol gól alebo nie. Takáto situácia nastáva v zápasoch iba výnimočne a tým pádom si videorozhodca množstvo (nečíslo) zápasov iba odsedí pozerajúc porno, čo je tiež video. V prípade, že sporný moment predsa len nastane, zapne majáčik a telefonuje. Potom sa rozhodne o tom, či gól platí.
- Časomerači - tieto osoby dohliadajú na to, či čas zápasu plynie správne a či náhodou neubehla nejaká tá sekunda navyše. Je teda jasné, že túto funkciu hockto nerobí ale iba taký ľudo, čo má presné hodinky.
- Hlásateľ - Hlásateľova úloha je hlásiť počas zápasu góly a vylúčenia. Musí sa pritom starať o to, aby bol jeho hlas neutrálny a prípadne by mal byť aj vtipný.
- Otvárač dvierok na trestnej lavici - Táto osoba má zodpovednú funkciu otvárať dvierka na trestnej lavici pri príchode a odchode vylúčeného hráča. Tiež sa musí tváriť neutrálne a asertívne, či zúčastnene a nesmie sa dlho pozerať hráčom do očí, lebo by ho mohli dať dole.
- Upratovacia čata a údržbári ľadovej plochy - táto jednotka má rôzny odev a vybavenie. Vykonáva ošetrenie ľadovej plochy po rôznych incidentoch, napríklad, ak sa vyskytne na ľadovej ploche krv alebo iné nečistoty, prípadne keď fanúšikovia vhodia nejaké predmety na ľad. Je to dôležité, lebo by sa hráči mohli pomýliť a na nejakom krvavom fľaku aj rozohrať buli, čo nie je podľa pravidiel. Pri menšom počte predmetov vykonáva túto funkciu aj rozhodca.
- Údržbári - sú to profesionálni remeselníci, ktorí sa starajú o opravu plexiskla pri jeho rozbití a o rôzne ošetrenia ľadu, napr. zamŕzanie ľadu alebo ak sa v ľade objaví diera.
- Rolbár - je ľudo, ktorý upravuje počas prestávok a aj pred samostatnými nájazdmi pomocou rolby ľadovú plochu. Rolba je niečo podobné ako keď v škole upratovačka mokrou handrou pobehá po chodbe. Rolbár sa vozí na takom pomalom vozíku a vyblýska ľad podobne ako tá upratovačka že hrozí, že sa niekto pošmykne a natrhne si pritom vajcia. Furt lepšie keď je to niekto ako keď nikto.
- Hudobníci a speváci - Pred zápasom zvykne hrať hymna. Tú spievajú rôzni speváci alebo speváčky. Okrem toho sa, keď sa nehrá, púšťajú rôzne pesničky na zlepšenie atmosféry. Na niektorých zápasoch je týpek, ktorý hrá na klavíri... alebo čo to je. Keď sú tieto osoby talentované zvyšujú sebavedomie publika a hráči majú atmosféru.
- Roztlieskavačky a iné kreatúry - ešte treba spomenúť roztlieskavačky, maskota a ďalšie osoby, ktoré zabezpečujú dobrú atmosféru. Ale ani to nie sú zďaleka všetky osoby, ktoré sa starajú o chod hokejového zápasu... napríklad aj policajti tam bývajú.
- Lekár s nosičmi nosidiel - v prípade zvlášť vydareného zákroku ostáva hráč ležať a spoluhráči radostne ukazujú, že krv a teda päť minút. Potom sa, na povel rozhodcu, opatrnými krôčikmi došuchce lekár aj s dvoma nosičmi nosidiel, pozerá sa, ako hráča nakladajú a potom sa opatrnými krôčikmi (aby sa nezjebal) šuchce popri ňom z ľadu a do zákulisia.
- Tréner - sedí alebo postáva na striedačke a tvári sa ustarane alebo nasrane.
- Realizačný tím - majú ho obe mužstvá a tvoria ho napríklad ukladači rukavíc, tľapkač hráčov, asistenti trénera (pomáhajú mu v tvárení) a množstvo ďalších ľudí.
- Puk - neni to celkom ľudo, ale je to taká čierna bodka. Vidieť ju možno vtedy, keď sa robí niečo, čo hlásateľ volá že „buli“. Pri tom buli stoja dvaja rozkročení hokejisti tak „zoči-voči“ a pľujú. Jeden (asi) väzeň v pásikavom hodí medzi nich takú čiernu bodku (puk). Tí hokejisti v jednej chvíli horlivo zamiešajú tú bodku na jednom mieste. Potom jen puk ani nie je veľmi vidno, no a aj keď, tak ak ho odpracú za také tlsté hokejistické čudo pri sieťke, tak sú niektorí ľudovia viac radi ako keby benzín zlacnel.
Hokej v ľudovej slovesnosti[upraviť]
Chvíľka poézie: „Na skale vysokej hral Jánošík hokej spadla mu hokejka do vody hlbokej Ľudova pieseň“ |
Slovo hokej postupne preniká aj do spisovného jazyka.
- „Mať v niečom hokej“ znamená „byť z toho zmätený“