Hermafrodit

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Dobová kamenná snímka Hermafrodita.

Hermafrodit (odborne aj Štira, lat. Hermaphroditus Vulgaris) je živočích, ktorý bol pôvodne „synomgréckych bohov Herma|a a bohyne Afrodity. Má súčasne samčie a samičie pohlavné orgány. Je schopný produkovať súčasne vajíčka a spermie, teda aj efektívne sexovať a plánovať rodičovstvo sám so sebou. Tento Hermafrodit musel ale nejako nasrať Chucka Norrisa. Neprežil jeho povestný kop z otočky a jeho potomkovia teraz žijú už iba v ilegalite u niektorých iných druhov živočíchov a rastlín.

Súčasní oficiálni hermafroditi majú buďto miešok a vaječníky, alebo sú oba tieto orgány nahradené tzv. obojetnou pohlavnou žľazou.

Skupiny živočíchov, u ktorých je rozšírený hermafroditismus[upraviť]

Zvláštne typy hermafroditizmu[upraviť]

Renesancia si archanjelov predstavovala ako hermafroditov

Sebaoplodnenie[upraviť]

Sebaoplodnenie je vzácny prípad rozmnožovania hermafroditov. Vyskytuje sa predovšetkým u takých organizmov, ktoré sú nadržané a ale pre svoj nechutný spôsob života nie sú schopné si zohnať partnera k páreniu. Typickým príkladom je pásomnica dlhá. Akéhosi partnera (odb. hostiteľa) síce má, ale nepári sa s ním. Má s ním čisto obchodný vzťah. Preto jej Boh v piaty deň povedal „Pojeb sa! A Boh videl, že sa pojebala.“ (1Moj.1:25)

K sebaoplodneniu dochádza tiež u samoopelivých rastlín. Tieto rastliny na rozdiel od obojpohlavných živočíchov vedci nazývajú vyššie (jednodomé) rastliny. Mávajú buď oba typy kvetov, samčie aj samičie, no najvyšší level má obojpohlavné kvety.

Biblický hermafroditizmus[upraviť]

Pre rúhačov je nutné hneď na začiatku uviesť, že v prípade Panenky Márie nedošlo k samooplodneniu hneď z dvoch dôvodov: nebola hermafrodit a je jasne dokázané a samozrejmé, že neporodila svojho, ale božieho syna.

To však neznamená, že by v Biblii hermafroditizmus neexistoval. Anjeli boli kresťanmi tradične považovaní za "bezpohlavné bytosti", výzorom však šlo o hermafroditov. Biblia pritom obsahuje zmienky o schopnosti anjelov oplodňovať pozemské ženy, takže bezpohlavní asi neboli.

Hermafroditom je pravdepodobne aj samotný Boh, pretože muža i ženu stvoril na svoj obraz (verzia 1) resp. Evu vytvoril klonovaním Adama stvoreného na Jeho obraz (verzia 2), takže prinajmenšom Adam a Eva boli identické osoby, hermafroditi, ktoré sa na muža, resp, ženu zmenili až neskôr.

Hermafroditizmus v iných náboženstvách[upraviť]

Hermafroditom zjavne (podľa výzoru) je Aštar Šeran.

Postupný hermafroditizmus[upraviť]

Postupný hermafrodizmus je jav, pri ktorom jedinec v priebehu svojho života zmení alebo strieda pohlavia. Vyskytuje sa napríklad u niektorých ľudí s výrazným teritoriálnym chovaním: mladých samcov (inokedy samíc), ktorí sa nemali šancu presadiť, teda majú akokeby ženské pohlavie a zženštilé správanie. Až keď dorastú, prejdú na pohlavie mužské.

Niekedy sa tento vývoj zastaví hlavne v správaní, čo má za následok homosexualitu.

Hermafroditizmus ako defekt[upraviť]

Ako hermafrodit sa tiež označujú rôzni vraj defektní jedinci, ktorí majú fyziologické základy oboch pohlavných orgánov, (ženských aj mužských). Spravidla však nie sú funkčné obe - buďto funguje len jedno, alebo žiadne. U človeka zatiaľ nebol hermafrodit s oboma funkčnými sústavami bohužiaľ oficiálne zaznamenaný.

To, že je hermafroditizmus defekt, je len názor konzervatívnej väčšiny. Z hľadiska Darwinovej evolučnej teórie by však mohlo o ďalší vývojový stupeň, ktorý by mohol zaručiť zachovanie a prežitie druhu. Je možné, že hermafroditizmus je vlastne dokonalejšou formou života a zárukou zachovania budúcich generácií živočíšnych druhov. Napr. v Asimovovej Nadácii predstavovali hermafroditi veľmi vysoký stupeň vývoja, šlo pravda o strašne sebecké bytosti, ktoré sa nechceli s nikým o nič deliť.

Každému podľa jeho gusta, ale NECYKLOPÉDIA bez sexu existovať nemôže.

August porn.jpg
Sex symbols.png

MužŽenaHermafroditPannaPanicNudistaKurvaProstitútkaBordelSexbombaParoháčDeckoHomosexualitaGayLesba

LáskaSexOrgieJebaťBezpečný sexCelibátNedojebanitídaIncestOnaniaFajčeniePornografiaOrgazmusHeterosexualitaGynekológGravitáciaInterupciaNarodenie

Pohlavné chorobyFilckyOhanbiePenisGuleErekciaPrezervatívVibrátorVagínaPrsiaBoborRiť