Had

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Done.png


Had
Had
Samica hada - hadica po zimnom spánku.

beznohý potvor (živočích), ktorý je symbolom lenivosti

Toto je rešpektovaný Necyklopedický živočích

Niektoré hady sa dokážu prejesť

Had, vyslov hat (nepliesť si s pokrývkou hlavy zvanú klobúk, resp. kalap[1]), je beznohý potvor (živočích), ktorý je symbolom lenivosti ("ľahnem a idem"). Lenivšejšia je už len hadica ("ľahnem a ťahajú ma"), ale tá podľa súčasných výskumov a tvrdenia vedcov nie je živočích.

Okrem toho je tento potvor symbolom zákernosti a prešibanosti, pretože poľahky doviedol dementnú Evu a dementného Adama k dedičnému hriechu. Toto zviera je súčasne dôkazom bleskovej evolúcie a neschopnosti Boha premyslieť svoje činy.

Vznik[upraviť]

Boh nestvoril hady v dnešnom slova zmysle. Stvoril len nohatého jašterka, ktorého Adam, bohvie prečo, nazval pri svojej taxonomickej rozcvičke hadom. Potom sa o hadoch chvíľu nehovorilo, až raz sa zistilo, že had je „najchytrejšie zo všetkých zvierat poľných“ a nemá problém presvedčiť Evu čerstvo vyrobenú z Adamovho bôčika rebra, že má porušiť to, čo jej Boh zakázal. Zrejme had pôsobil dôveryhodnejšie ako Boh, alebo bol strašnejší. Nech to už bolo, ako chcelo, Boh sa skutočne seriózne nasral a jašterka potrestal stratou nôh a povedal, že sa bude plaziť hubou v prachu a že ženino potomstvo mu bude drviť hlavu.

S hadom by to dopadlo biedne, ale zasiahla Evolúcia, ktorá je mocnejšia ako Boh. Had dnes prevažne nežerie prach, ale naopak, mnohé druhy, ktoré sa za tých krátkych 6 000 rokov vyvinuli, dokážu plávať (dokonca v mori), liezť po stromoch, dvíhať hlavu dva metre nad zem, jeden druh dokonca aj lietať. Niektorým druhom dala Evolúcia jed, takže ženy (aj muži) sa hadov boja, a vôbec im nedrvia hlavy. Ani hady nám nedrvia päty, len nás hryzú alebo škrtia. Had teda ukázal, že Boh je naňho krátky. Alebo to ukázala Evolúcia, ktorá je však tiež Boh.

Kult[upraviť]

Iné náboženstvá si hada vážia. Vrcholom svätosti je had kundalini (कुण्डलिनी), čo nie je škaredé slovo, pretože je to po indicky. Naopak, tento had má čosi s čakrami, tretím okom a inými serepetičkami, ktorým Európan nerozumie, ale ktoré sú významné pre naše spasenie. Tento had sa prebúdza bozkom na konečník, čo je občas príčinou globálneho otepľovania. Had zahryznutý do vlastného chvosta je symbolom nekonečnosti a recyklácie.

Požívateľnosť, nutričná hodnota[upraviť]

Hoci v našej kultúre nie je požívanie (pojedanie) hadov bežné, nutričná hodnota hada (najmä mladších samíc) je vysoká. V Guantanáme napr. kŕmia väzňov hadičkami, aby im nepomreli. Na Slovensku má určitú tradíciu len pojedanie pestrofarebných gumených hadíkov.

Krížence[upraviť]

Krížením hada s ježom vzniká ostnatý drôt, ktorý sa nezmazateľne zapísal do rozvoja civilizácie. Krížením hada s vtákom vzniká Qutzalcoatl, ktorý sa stal bohom a tým prečúral samotného Boha.

Lingvistika[upraviť]

Kobra“ je skratkou termínu „kokot bradatý“.

Heraldika[upraviť]

Mexický štátny znak znázorňuje orla požierajúceho hada na kaktuse, čo sa po mexicky povie papa-had-pich.

Poznámky[upraviť]

  1. Známa Exuperyho kresba slona vo veľhadovi klobúk pripomína.
Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

Húpací koník.jpg


Biblické a kresťanské témy na NECYKLOPÉDII. BibleWarningLabel.jpg
Eden.jpg

Starý zákon
Boh Jahve Jehova Zem Matka príroda Genesis Genezis Exodus Numeri Biblické ženy Had Dedičný hriech Desať prikázaní Jób Mojžiš Nazareth Noe Potopa Články o stvorení sveta Koniec sveta Raj Čert Satan

Nový zákon
Biblické ženy Ježiš Ježid Panna Mária Pápež Vianoce Veľká Noc Turínske plátno Spasenie Celibát Pánboh zaplať Tridsať strieborných Ján Vykupiteľ (Žilina) Ján Vojtaššák Kostol Kadenie Neviditeľná ruka trhu Ján Hus Náboženské sekty Lužisti Jehovisti Svedkovia Jehovovi Prorok iSlam