Zvratky

Zo stránky Necyklopedia
(Presmerované z Grc)
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Necyk.png
Zvratky
Grcky.jpg
Zvratky sú populárne najmä v Ázii. Ham mňam mňam mňam mňam..


Zvratky (rus. Рвота, poľ. Wymioty, maď. Okádék, čes. Tyvoleléčo) sú recyklované živiny ktoré sa z nášho tela môžu dostať von na vzduch prostredníctvom zvracania.

Definícia a globálne predsudky[upraviť]

"Málokto si uvedomuje, že med sú včelie zvratky"

- včelár

Všeobecne panuje nezmyselný názor, že zvratky sú odporné, pretože zvratok je zväčša čiastočne strávená potrava, ktorá pochádza zo žalúdka a zapácha - pretože potrava sa už stihla zmiešať so žalúdočnými kyselinami. Pravdou však je že zvratky aj po procese trávenia ešte stále obsahujú mnoho živín, a je teda škoda ich zahadzovať, či vyhýbať sa im, len a len kvôli predsudkom. Zvieratá svoje zvratky požierajú pravidelne, keby sme to boli robili aj my, ľudia, ušetrili by sme veľké množstvo financií, ktoré inak musíme vynaložiť pri výrobe liekov a vitamínových tabletiek. Zvratky je možné opätovne konzumovať, a aj by sa mali, pretože:

 • obsahujú obrovské množstvo živín.
 • ľahko sa prehĺtajú, netreba ich prežúvať.
 • zápach je možné regulovať(pozri nižšie), ostatné je už potom len sila zvyku.
 • zvratky sú zdarma.
 • zvratky nie sú zdanené.
 • kyseliny v žalúdku fungujú aj ako dezinfekčný prostriedok - zvratky je možné žrať aj zo zeme.

Ako sa zbaviť zápachu[upraviť]

Petr Novotný odporúča posypať zvratky škoricou, alebo väčšou dávkou oregána. Pomôcť by tiež mohla kyselina citrónová, alebo mlieko(ako neutralizátor). Ak do zvratkov pridáte kyselinu fosforečnú, vznikne Coca Cola.

Fakty na zamyslenie[upraviť]

Zloženie zvratkov[upraviť]

"Nech zjem čokoľvek, vždy je z toho nakoniec vlašský šalát!"

- Opilec

Zelenina a ovocie[upraviť]

Vo zvratkoch sa nachádzajú kusy zeleniny a ovocia. Tieto kúsky obsahujú vitamíny A,C,E,K, ďalej celulózu, pektínové látky, minerálne látky, sacharidy(cukry), prípadne aj škrob.

Mäso[upraviť]

Polostrávené mäso v žalúdku ešte stále obsahuje asi 20 aminokyselín, minerálne látky, stopové prvky(meď, mangán,zinok, hliník, kobalt, atď.). Toto mäso obsahuje bielkoviny(zložené z aminokyselín), ktoré neodmysliteľne patria medzi najdôležitejšie zložky stravy. Sú potrebné napríklad pre rast, tvorbu a obnovu tkanív. Tuk z mäsa v zvratkoch stále obsahuje veľké množstvo vitamínov A,D,E a K.

Žalúdočná kyselina[upraviť]

Žalúdočná kyselina obsahuje mucín, minerály, pepsín, lipázu a niekoľko druhov kyseliny hydrochlórovej, ktorá jednak ničí zubný kaz, a tiež poskytujú ochranu pokožky pred slnkom(od SPF30 po SPF50, v závislosti od percentuálneho pomeru žalúdočnej kyseliny vo zvratkoch), čo znamená, že pokiaľ sa pred opaľovaním natriete vlastnými zvratkami, tak sa na slnku určite nespálite. Čo sa ústnej hygieny týka, žalúdočné kyseliny priam excelentne likvidujú zubný kaz - dokonca ho likvidujú omnoho efektívnejšie, než zubné pasty a ústne vody - to preto, lebo ani tie najkvalitnejšie zubné pasty a ústne vody neobsahujú toľko kyseliny hydrochlórovej, ako žalúdočná kyselina. Hydrochlorid v zvratkoch má pravdaže viac využití: využíva sa pri výrobe Efedrínov(anabolík), rôznych liekov(napr. ochranu pokožky) a nachádza sa aj v mnohých dezodorantoch či parfumoch.

Zaujímavosť - Alkohol[upraviť]

Pokiaľ zvratky vznikli zvracaním z alkoholu, je ich možné opätovne požiť a opäť sa z nich opiť. Zvratky totižto stále obsahujú nemalé percento alkoholu, ktorý žalúdočné kyseliny nestihli vytráviť.

Zaujímavosť - Zvratky v názvoch jedál[upraviť]

 • Kordon Blééé, nesprávne prepisované ako Gordon Blue

Zaujímavosť - Zvratky za plyn[upraviť]

 • Hodnotu zvratkov potvrdzuje predvolebná akcia strany Smer. Občania môžu zvratkami zaplatiť za plyn.

Lingvistická antropológia a Slovný rozbor[upraviť]

Bleeeeee! (zvratné zámeno)

ZVRATKYplurál od slova zvratok, ktoré vyjadruje časť pokrmu ktorý opustil žalúdok ústnym otvorom z cela jasne a proti zákonom fyziky a gravitácie, či už v čiastočne strávenom alebo nestrávenom stave ale častejšie v tom čiastočne strávenom. Je to proces počas ktorého nestrávená či čiastočne strávená najčastejšie čiastočne strávená potrava opúšťa tráviaci systém človeka nazývame zvracaním tzv. GRCANÍM. Príslušníci východoslovenského nárečia taktiež používajú termín ZRYHAC ŠE. Základom tohto slovesa je infinitiv grcať. Z toho vyplýva že pre slovo zvratky môžeme bezpečne používať aj substantivum GRCKA. Alternatívnymi pomenovaniami sú šabľa, tyčka, šajba, jeba, čalamáda, léčo a mnoho iných. Toto rozšírené názvoslovie svedčí o bohatých fondoch nášho ľudu.

Gramatické okienko[upraviť]

Potom, čo rôzni kodifikátori slovenského jazyka narobili chaos medzi pospolitou slovenskou regionálnou jazykovou rozmanitosťou, je v rámci všeobecnej zrozumiteľnosti dobré ujednotiť sa na tom, že budeme používať (vzhľadom na časovú tieseň) skrátenú formu slova zvracať v tomto časovaní:

 • Ja - grciam!
(Príklad. Snívalo sa mi že ma bozkáva Oľga Feldeková, potom som sa zobudil na to že grcám.)
 • Ty - grciaš!
(Príklad. To grcáš naschvál?)
 • On/Ona/Ono - grcá!
(Príklad. Grcia do tej krabice? Ma nejeb - však som v nej mal košeľu.)
 • My - grciame!
(Príklad. Televízna šou Grciam, Grciaš, Grciame)
 • Vy - grciate!
(Príklad. Ak grciate, nie ste rozhodne sama. V prvých mesiacoch to postihuje dve z troch žien!)
 • Oni - grcajú!
(Príklad. Ukázala som im piču a oni teraz grcajú!)
 sg.

N---kto? čo?-grcanie G---koho?čoho?-(bez)grcania D---komu?čomu?-grcaniu A---koho?čo?-(vidím)grcanie L---o kom?o čom?-o grcaní I----s kým? s čím?-s grcaní

Slovo grcanie sa skloňuje podľa vzoru vysvedšenie.

Tabuľka charakteristík a výživových hodnôt zvratkov[upraviť]

Pozn. : Tabuľka pojednáva len o odtieňoch zvratkov. Reálne sa však môže stať, že grcka má naraz viac odtieňov. Grcka môže byť napríklad Zeleno-Oranžová, alebo Červeno-Čierna, alebo Ružová(Červená+Biela).

Kombinácií existuje nekonečno a aj básnik by mohol povedať: „Hľa grcka, aká nádherná, sťa tá dúha farebná, čo z neba sa šinie, a mojim oknom plynie... Kurva! Ten sused nado mňou je zas ožratý! Boha jeho!

Farebný odtieň zvratkov Zloženie Obsahuje Liečivé účinky
Biela grcka Vaječné výrobky, Mliečne výrobky, Syry, Sladké ovocie, ryža, rybie mäso Meď, železo, vápnik, bielkoviny, zinok, jód, pyridoxín, ubichinón, chróm, draslík, fosfor, vitamíny A, B2 až B5, B7, B12, D. Zlepšuje zrak, u detí sa doporučuje požívať tieto zvratky pravidelne, pretože pomáhajú pri vývoji zdravých zubov a kostí. Biele zvratky pomáhajú pri tvorbe hemoglobínu a bielych krviniek, zlepšuje činnosť mozgu(otužuje), pôsobí proti degeneratívnym ochoreniam a predčasnému starnutiu
Čierna grcka Krv, ostrí kovový predmet, kamene POZOR, čierne zvratky nie sú normálne. Pokiaľ vo svojich zvratkoch objavíte niečo čierne, jedná sa pravdepodobne o krv. Urgentne navštívte svojho lekára. (Pozn. redakcie: Môžete navštíviť aj cudzieho lekára.)
Červená grcka Červené mäso, rybie mäso, paradajky, jahody, maliny, šípky a iné bobuľovito-krovnaté plody, červený melón Koenzým Q10, jôd, vitamíny B1 až B9, C, M, selén, trypsín a karnitín Pomáha pri hojení rán a paradentóze, normalizuje funkciu štítnej žľazy, brzdí vznik a rozvoj kardiovaskulárnych ochorení, vylepšuje funkciu pečene a svalov, Nemeckí dietológovia odporúčajú konzumovať červené zvratky najmä tým, ktorí chcú schudnúť.
Zelená grcka Struková zelenina(hrach, šošovica), Listová zelenina(kapusta,špenát), Vaječné výrobky, Pšenica Mnoho dôležitých bielkovín, ďalej vitamíny A, B1, B5 až B9, zinok, železo, síra, lecitín a mangán. Pomáha bunkám tela premieňať sacharidy na energiu, je veľmi dôležitý pre metabolické spracovanie prijatých živín(resp. vznikajú tiché teplé prdy), má kladný účinok na zdravie pokožky, chráni pred exémami a kožnými zápalmi, posilňuje rast vlasov, chráni pred vypadávaním a šedivením vlasov, ochraňuje pred rednutím kostí a artrózou, zvyšuje chuť do jedla a stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny. Zelené zvratky sú zo všetkých zvratkov tie najvhodnejšie k opätovnej konzumácií.
Hnedá grcka Je kombináciou Červenej grcky a Bielej grcky. Čím viac bielej, tým svetlejšia je Hnedá grcka. Pokiaľ sa Biela grcka v Hnedej grcke nenachádza vôbec, má Hnedá grcka farbu ako zdravý exkrement(hoven). Vitamíny A, B1 až B5, B7 až B8, B12, D, zinok, železo, bielkoviny, zinok, pyridoxín, ubichinón, síra, draslík, fosfor, a lecitín. Potrebný pre normálny rast a vývoj tela, obzvlášť pre zdravé kosti a zuby, chráni sliznice pred infekciami a je veľmi vhodným základom pre tvorbu fotosenzitívneho pigmentu dôležitého pre zrak, brzdí vznik a rozvoj kardiovaskulárnych ochorení, vylepšuje funkciu pečene a svalov, prispieva k udržiavaniu acidobázickej rovnováhy, reguluje homeostázu fosfátov prostredníctvom hormónov, likviduje retrovírusy, o ktorých sa predpokladá, že sú jedným z faktorov spôsobujúcich rakovinu.
Oranžová grcka Rybie mäso, citrusové plody(citrón, pomaranč), slnečnicové semená, mandle, orechy, paradajky, lečo, pšeničné pečivo, slané pečivo, syry, kapustová zelenina, sladké ovocie, zelenina(všeobecne), žltý melón Železo, vitamíny C, E, D, vápnik, meď, jód, fosfor, sodík, betakarotén, biotín, Koenzým Q10 a inozitol Oranžové zvratky podporujú látkovú výmenu bielkovín a uhlohydrátov, vplývajú na hospodárenie s vodou v tele, regulujú chemické procesy a pomáhajú procesu trávenia(dobré sranie), pomáhajú pri hojení rán a paradentóze, stimulujú imunitný systém, chránia pred civilizačnými chorobami (vrátane rakoviny), znižujú hladinu cholesterolu, podporujú nervosvalovú dráždivosť, podporujú zrážanlivosť krvi, hojenie a činnosť svalov.

Typy tyčiek, zvratok a ryhaníc[upraviť]

Tyčka medzi rečou Tyčka medzirečou sa vyskytuje vtedy, keď sa s niekym rozprávate a zrazu vám príde slina na jazyk. Je dobré, ak sa odvrátite, aby ste nenarihali kamarátovi na tvár.

Tyčka spakruky Vyskytuje sa pri zvýšenej telesnej námahe. Napr. pri športe, kedy hráte vojebal (volejbal), spakruky udriete po lopte a v tom hodíte tyčku.

Životodarná tyčka Vyvolaná tyčka. Tyčku vyvolávame vtedy, keď zožereme niečo jedovaté a mohli by sme sa priotráviť (napr. muchotrávku zelenú). Táto tyčka je jediným druhom tyčky, kedy sa neodporúča ďalej znovupožívať.

Tyčka zbrucha Hodíte tyčku, lebo sa veľmi nudíte a nemáte čo robiť. Na zahnanie nudy, aby reč nestála, hodíte tyčku

Otras(e)ná tyčka Pri zásahu hlavy silným úderom, kedy dôjde k otrasu mozgu, sa tento prejavuje rihaním.

Tyčka padáčik Tyčka z balkóna, resp. z výšky aspoň 3 metrov. Pri dopade na podložku sa rozprskne a vytvorí krásne a neopakovateľné umelecké dielo.


Výroky[upraviť]

"Všetko jebe za jazdy, aby mohol srať potom, grcať.. a žere!"

- Laco Meliško

"Ve skutečné restituci, to jest ve zvracení, vidím velice důležitou cestu k ozdravení morálky českého národa."

- Václav Klaus

"Kto sa zvratkov bojí, sám sebe škodí."

- Príslovie

"Čo čert vzal, to nevyvráti."

- Slovenské príslovie

"Čím viac dávim, tým viac jej mám.."

- William Shakespear

"Nie ten kto má mnoho, je bohatý, ale ten, kto veľa dávi."

- Erich Fromm

"Z žen jsme se narodili, snažme se do nich zvracet."

- Miloš Kopecký

"Prázdny žalúdok nemôže dobre skákať, plný už vôbec nie."

- Albánske príslovie

"Buďiš grcky žrati, buďiš dobre srati."

- Staroslovienské príslovie

"Chudobní často žijú z úst do rúk."

- ľudova múdrosť
Žrádlo
Drunk.jpg BanánBryndzaCibulaCigaretyCukorDžúsDyňaGebuzinaGyrosGulášHaluškyHamburgerHotdogHovädoChliebJedKeksyKokosKumpaoKvargľaKvasená kapustaLángošLečoMedMlátoMliekoMäsoMozartove guleMuchotrávka zelenáPizzaPrasaRybie filéSamove zásobníkySviečkováŠiškyŠnicleŠpiritusSušienkyTalkneTreska v majonézeVšehodžúsUhorkaUchotrávka zelenáVajciaZemiakZyklonádaŽinčica

Súvislosti: GastropatGrgGrcPrdChlastLietajúce špagetové monštrumMikrovlnkaPetr NovotnýNápojový lístokZvracanie
Bryndza.jpg