Fakt

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie

"Je otázka, čo je významnejšie: znalosť faktov, či fantázia."

- Zweinstein

Fakt (anglicky fucked) je kuriózny prípad masového klamu, keď sa niečo uzná (alebo vydáva) za skutočne existujúce, čo sa odohralo v minulosti alebo sa stalo v budúcnosti. Vlastne, najmä existencia takých javov masovej psychózy ako Wikipédia a Matrix je založená na takzvaných „faktoch“. Fakt je teda najjednoduchšia podstata vzniku rozprávky.

Rozbor témy[upraviť]

Progresívna veda v zásade už dávno dokázala nemožnosť existencie takzvaných „faktov“. Vedci, ktorí niečo znamenali vo vedách ako je chrenológia, pomočológia, etanológia a encyklopédia supernov boli obzvlášť opatrní v súvislosti s problémom „faktov“. Výsledkom práce Darwina, Edizóna, Zweinsteina a ďalších vedeckých géniou boli vyvinuté alternatívne vedecké koncepty (napríklad taký astenický princíp rozchodu kolien, či premostenie sexuálnych zábran). Tento vývoj tvoril základ najväčších fenoménov našej doby vrátane Necyklopédie.

Paradoxy[upraviť]

Samotný pojem „fakt“ obsahuje mnoho objektívnych rozporov (latinsky Contradictio In Subjectivitino):

 • na jednej strane fakt zostáva faktom a na druhej strane si každý fakt vyžaduje overenie zamerané na poskytnutie dôkazu o jeho existencii,
 • je zrejmé, že fakty sú mimo nášho vedomia a teoreticky by mali byť objektívnou realitou, ktorá nám je daná senzáciami. Aj taký Každý však vie, že naše vnemy sú subjektívne, čo spochybňuje realitu a objektivitu faktov,
 • to, čo sa prezentuje ako fakty v knihách, časopisoch, médiách, ako aj pri iných, dokonca aj okrúhlych stoloch, seminároch, konferenciách a iných zdrojoch informácií, nemusí nutne predstavovať faktografický fotografický materiál... alebo skôr spravidla ide o vzrušené vedomie informačných nosičov.

Relativizmus faktov[upraviť]

Väčšina (nečíslo!) ľudov sa mylne domnieva, že fakt sa vydáva za nemennú pravdu. Niektoré fakty sú medzitým neustále vyvracané inými faktami, a preto bolo potrebné zaviesť do epistemológie gradáciu faktov podľa stupňa ich nemennosti:

 • Falošné fakty sú fakty, ktorých faktickosť bola spoľahlivo vyvrátená, takže je možné považovať ich za fakt.
 • Pravdivé fakty sú nedostatočne vyvrátené fakty, o ktorých sme sa zhodli v domnienke, že sú to pravdy, kým nebude možné dokázať opak.
 • Predpoklady sú fakty, o ktorých sa predpokladá, že sú iba fakty, aj keď v skutočnosti nimi nie sú. Navyše ich faktografickosť tiež nie je skutočnosťou.
 • Názory sú výroky, ktoré akoby sa vydávali za fakty, ale v skutočnosti sa ako také neustále používajú.

Masové vedomie obyčajne ignoruje taký zmätok, ktorý dáva priestor manipulácii. Našťastie je Necyklopédia chránená pred akoukoľvek zlou vierou, pretože každý jej článok obsahuje skutočnosti s najvyššou mierou istoty.

Navrhovatelia faktov zväčša zdôrazňujú tzv. zásadu dokazovania. Podľa tohto princípu je faktom to, čo je skutočne pozorovateľné. Skúsenosti ale ukazujú, že v žiadnom prípade všetko, čo je možné pozorovať, v skutočnosti existuje (pozri LSD). Miera skutočnosti tejto alebo tej skutočnosti je zvyčajne nepriamo úmerná vypitému (zjedenému) množstvu.

Ďalším indikátorom relativity faktu je jeho závislosť od tzv. argumentov. Odkaz „fakt-argument“ vytvára začarovaný kruh, z ktorého niet cesty von, lebo nemá rohy. Koniec koncov, ako argument je potrebný ďalší fakt, ktorý zasa tiež potrebuje argument, a podobne. Výsledkom je, že celá konštrukcia spočíva na nejakom hypotetickom prvom (prvočíslo!) fakte, o ktorom nikto nič vie.

Je to zaujímavé. Na rozdiel od faktu, argument má v niektorých prípadoch znak absolútnosti a môže byť sebestačný. Niektoré argumenty nepotrebujú iba ďalšie argumenty, ale aj samotné fakty (pozri ChuckNorrisov kop z otočky).

Zachytávanie a konštatovanie faktov je podstatou modernej progresívnej vedy. Niektorí vedci veria, že keď sa zistia všetky fakty, kráľovstvo pravdy príde na Zem.

Vedeli ste, že[upraviť]

 • Podľa mnohých vedcov slovo „fakt“ pochádza z anglického FAQ, čo znamená „Opýtajte sa ma, ako na to.“
 • Fakty môžu ničiť váš mozog.
 • Výrok „Pravda je dôležitejšia ako fakty“ (Frank Lloyd Wright, 1868-1959) nie je fakt.
 • Podľa Barbara Onana je rozdiel medzi Necyklopédiou a Wikipédiou v tom, že druhá je súbor faktov, zatiaľ čo prvá je útočiskom pravdy.
 • Ako základné stavebné kamene pravdy sa používajú strojené fakty.
Necyk.png
NECYKLOPEDICKÉ zamyslenia
Thinker.gif

AnonymBludMnohoMotýlie krídlaNekonečnoNezmyselSomarinaKtoNiektoNiktoNiečizmusNiečoNiečo inéNičČosiČokoľvekVšetkoVšadeMalé tudleVeľké tudleOmylKamarátNepriateľDebilFilozofHovädoSviňaZmrdMoralistaKokoti medzi namiCharakterKoniec svetaKoniec koncovDnesHmotaNonameSlovoVtipnoPozeraj ako čítašPočuj ako píšešSmrťSpasenieNirvanaParadoxVesmírZázrakŠťastieMatka prírodaFaktPravdaPravda o zániku dinosaurovEuklidove vetyRacionalizmusVetrológiaMurphyVŕtanie si do kolenaStúpanie do hovnaHlas úduZákon padajúceho hovnaPrečo je filozofia nahovnoLogika
Chlad slovenských žien a ich vplyv na globálne otepľovanie.Energetická efektivita pri balení slovenských žienMýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete

Thinker 2.gif