Encyklopédia

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Encyklopédia
Bass.jpg
Typickým encyklopedickým umeleckým hudobným smerom je barock.
VTN.png VEDECKÝ TÍM   NECYKLOPÉDIE
odporúča článok Encyklopédia,
pretože odhaľuje odborné fakty.

Tento článok môže byť použitý
ako referencia v odborných kruhoch.

Encyklopédia (niekedy aj Atlas - nejedná sa o mapu) je kniha, v ktorej sú zbierky fiktívnych myšlienok a vymyslených pseudo-faktov. Jej heslá bývajú manipulované, nevedecké a kamuflované tak, aby autor ošálil čitateľa. Sú to prešpekulované podvody, ktoré sa tvária ako pravda.

Charakteristiky[upraviť]

Tí čo píšu encyklopedické texty pritom zámerne používajú rôzne odborné slová, termíny a neologizmy a zákerne takýmto spôsobom budia dojem, že veciam rozumejú. Môžeme ich ale ľahko odhaliť. Tak ako má každý ľudo svoj jedinečný otlačok prstov, či zlodej používa ten istý postup spôsobu vlámania, či sériový vrah je identifikovateľný rovnakým scenárom svojho hrozného činu, či politik, ktorý tára stále tie isté nezmysly, potom zase iné, no ksicht má len jeden, aj encyklopédia používa tie isté otrepané frázy, ktorými ohuruje neskúseného čitateľa. V jej scenári zaručene nájdete také shiťácke odrhovačky ako sú slová že „Referencie“, či „Register“, alebo rôzne „Citáty“ a podobne. Pri encyklopédiách nie sú výnimkou aj všelijaké komplikované, ale zároveň sa zaujímavo a až „k veci“ tváriace ilustrácie.

Expresívne vyjadrenia predošlého odstavca sú len pre upútanie záujmu. S encyklopédiami to zas nie je až tak vážne. Nie je u nich celkom isté že ide o zločinecký zámer. Dalo by sa skôr povedať, že encyklopédia je pravdepodobne iba jedným zo zle pochopených komerčných zábavných žánrov. Pekné väzby sérií ťažkých kníh s bohatými ilustráciami mali v minulosti zaujať intelektuálnejšie zmýšľajúcich zbohatlíkov, ktorí sa chceli zabaviť, či nevedeli, kam dať prebytočné prachy. Encyklopédie sú teda vlastne iba biznis. Nikto rozumný predsa nemôže uveriť, že existujú ľudovia, ktorí napriek tomu, že ich majú doma, prečítali všetky tie ich zväzky.

No aj ten prítomný čas nie je celkom presný. Prielom v tomto žánri nastal po nástupe internetovej éry. V začiatkoch to bolo ešte stále o biznise. Bolo to vtedy, keď si papierové verzie encyklopédií zmysleli, že si urobia meno tým, že na „sieť sietí“ dostanú svoju elektronickú verziu a pritiahnu si tak záujem ďalších generácií ľudov, ktorí uvažujú nad tým, že si do obývačkovej steny kúpia dva metre kníh, aby lepšie vyzerala.

Biznismeni nepočítali s tým, že na internet sú pripojení aj tí, ktorí nezištne chcú otvoriť ľudstvu oči a založia prvú skutočnú encyklopédiu, ktorú nazvali neutrálne: „Necyklopédia“.

Fakty o encyklopédiách[upraviť]

Vedecké fakty[upraviť]

Niekoľko príkladov faktov, ktoré vás presvedčia, ako bežné encyklopédie zavádzajú svojich čitateľov:

  • Pravda: Obloha je čierna!
    • Encyklopédie tvrdia: Obloha je modrá!
  • Pravda: Zem je suma-sumárum beztvará hruda balvanov, hliny a (väčšinou) vody!
  • Pravda: Zem je najväčším svetom vo vesmíre!
    • Encyklopédie tvrdia: Zem je maličká bodka vo vesmíre!

Niektoré možno laickejšie názory[upraviť]

Z pohľadu Nory Mojsejovej[upraviť]

Ta to encyklopédia ne? Ta to nemá s Norikou ta nič spoločné.
Ta to je taká buchľa ta to ju nemám rada ta ale keby sa zmenila ta to by som ju už možno začala mať rada ta ale rozhodne ta mam radšej ta tu herečku ta ma potešila a ta ja hovorim kazdemu ta ked chcete ta aby na vas encyklopédia zmenila názor ta sa zmente!

Ta encyklopédia ta to nema s vykipediou nic spolocne ta to vykipedia je priliš zmutovana ta a radioaktivna. Ta necyklopedia ta to ako kamasutra a zlodej Juraj Jánošík ta to ani to neni encyklopedia. Ta jedina chodiaca encyklopedia ta to je ta Slovenská televízia. Ta to už vysvetlili aj ti jak sa volaju ta tí Hamburgerovci. Ta najčastejsie ta slova v encyklopedi ta su: že, takže, všakže, čiže, ježe, amputácia paže, montáže, dvere garáže, červenanie a tvrdnutie kože, ešte môže, hovorí sa že, keďže, kdeže, lenže. Ta aspoň ta ja som si tak všimla. Ta ja by som aj nejaky obrazok dala ta ale nechce sa mi prihlasovať.

Encyklopedia ta uz som vravela ta to ze je to taka velka buchľa?? Ta to ked som sa narodila ta to mi kydlo ta na hlavu ta to nemam rada. Ta a nestoji to 3000 euro ta to uz vobec nemam rada. Ta to vtedy vymysleli ta ked som pit začala cize davno.

Ta hlavny rozdiel ta medzi encyklopediou a Norikou je ta ze Norika encyklopediu necita. Ta hodte ta to tu dakdo aj nejaky obrazok!

Z pohľadu Braňa Mojseja[upraviť]

Ta encyčo?? Ta to ja ani vysloviť neviem ta take slovo ta to ani nexestituje ta to neni kultura. Ta to pomenujem ta to svoje dieťa tak lebo ta mi drbe ta a som umelec.

Z pohľadu Anety Pariškovej[upraviť]

...Aneta "Anett" "Dočekalová" už len "Parišková" sa k otázke: „Čo je to encyklopédia?“ odmietla vyjadriť z dôvodu, že je to pre ňu príliš osobná otázka z jej súkromia, a že sa nebude vyjadrovať.

Z pohľadu Diany Mórovej[upraviť]

To je nejaká ťapina.

Z pohľadu Jany Minárikovej[upraviť]

Čo je to čo?

(Poznámka redaktora: To je kto „Jana Mináriková“)

Z pohľadu Árpyho Šoltésa[upraviť]

Náš láskavý premiér............spasiteľa planéty a okolitého vesmíru..............Janku Minárikovú.......................silikóny.(skrátené)

(Poznámka redaktora: To je čo ten „Árpy Šoltés“)

Z pohľadu Heleny Mezenskej[upraviť]

Najväčšou slovenskou kritičkou encyklopédií je Helena Mezenská. Ide si tvrdo za svojou myšlienkou:

Myslím, že prezident nemá byť chodiaca encyklopédia.

Ak chceme encyklopedistu, tak si zvoľme za prezidenta prehliadač Google. Faktografické informácie, ak ich potrebujem, si viem nájsť.

Nie som taký encyklopéd.

(Poznámka redaktora: To je čo to „Heleny Mezenskej“)


be-x-old:Энцыкляпэдыя