Diera

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie

"Nevstúpiš dvakrát do tej istej Diery"

- neznámy autor

"Myš nikdy nezverí svoj život len jedinej diere."

- Titus Maccius Plautus

Diera - lokálne limitované diskontinuum indiskrétnej štruktúry fluida

Diera - priestor, kde nič nie je.

Diera - miesto, kde sa dá bývať.

Diera - byt na Kalinčiakovej ulici v Bratislave (viď Pavlačový dom na Kalinčiakovej ulici v Bratislave).


Obyvatelia[upraviť]

Súčasní[upraviť]

  • Ing. Paľo B. semi.Ph.D. v exile - Obetoval Diere 5 rokov čudného života. Mnohí ho považujú za hlavného architekta Diery. Je pre ostatných diernikov etalónom poriadku a dobrého vkusu v Diere. Je vášnivým konzumentom želatínových medvedíkov a gomitov. Vie dokonale napodobňovať a parodovať tzv. "filov". Napríklad audiofilov, videofilov, vínofilov a podobne. (A to sa nevyzná v syroch ani vínach.) Jeho zdravo koreneným narážkam neujdú ani amatérski, spravidla mestskí športovci, nechutne posadnutí hi-tech state-of-the-art vybavením, spravidla ultraľahkým, ultranepremokavým, ultra- vode či vetruvzdorným, najlepšie vyrobeným nanotechnológiou, v lepšom prípade za použitia fullerénov. Otvorene kritizuje pomery v Diere, i mimo nej.
  • Mgr. Peter D. - Iniciátor neodierizmu, mikroarchitektonického štýlu, dobre známemu v diernych kruhoch. Nultý neodieristický projekt (zatiaľ v ideovej rovine), viď Paľova mikrodiera. Neúnavný propagátor interiérového hyperutilitarizmu, vymyslel spôsob, ako teoreticky zväčšiť počet obyvateľov Diery. A to až trojnásobne! Tiež autor pojmu mikrošporáčik. Zaujíma sa o Sovietsky zväz a všetko s ním spojené. Rád sa opája jeho nereálne idealistickým, často romantickým vykreslením v propagandou poznačenej súdobej literatúre a filme. Svojim kratochvíľam sa venuje často v Malej diere, do ktorej sa presťahoval na prelome jari/leta roku 2009. Žije a pôsobí v nej dodnes.
  • Mgr. Rasťo B. - Služobne najstarší a najfotogenickejší obyvateľ Diery. Jedna z jeho naobľúbenejších činností v Diere je varenie. Keď varí, varí dlho. Používa pritom najmä strúhadlo na zemiaky, zemiaky, cibuľu, vodu, olej, sporák. Zavše sa odoberá na dvoj-, troj-, ba až sedemdňové túry, cyklotúry a iné, spravidla neupresnené, outdoorové (extradierne) aktivity. Ovplýva praktickými zručnosťami z oblasti kovoobrábania a domáceho muzicírovania (pozri časť Diera a hudba).

Hosťujúci[upraviť]

  • Mgr. Andrej B. Ph.D. - Prvý obyvateľ Diery. Ako jediný má v Diere svoju vlastnú izbu. Zábavný Artúr, špecializujúci sa najmä na históriu a patologickú sociológiu, no je tiež schopný improvizovať na ľubovoľnú tému, ktorú si obyčajne vymyslí bez iniciácie aj sám. Občasný proponent vínnych večerov v posthelénskom období Diery.

Bývalí[upraviť]

  • Michal J. - Bol v Diere nový. Dlho nevydržal. Nikto mu to nemôže vyčítať.
  • Ing. Martin K. - Nadmerne konzumuje varené slepačie ovulácie a feferónky. V Diere sa často nezdržiaval. Úspešný podnikateľ a účastník neoficiálnych polmaratónov. Na požiadanie odcituje ľubovoľne dlhú pasáž z dokumentárneho filmu Raw Iron aj s príslušnou intonáciou.
  • Mgr. RNDr. Dušan L. Ph.D. - Doživotný čestný korokmajster. Vie vysvetliť, ako funguje jadrová bomba a zbiera hrochov. Vlastní a s potešením prevádzkuje pulzačný motor.
  • Mgr. Marek L. - O jeho vzťahu k Diere sa nič nevie.
  • MUDr. Martin M. - Bývalý obyvateľ Diery v ranohelénskom období.
  • Dušan B. - Žil v Diere najdlhšie. Pravidelne ju však, pravdepodobne z nostalgie, krátko, občas aj nečakane, navštevuje.

Aspoň jednu noc v diere prespali[upraviť]

  • Jaro S. - Amatérsky kulturista (v jeho vlastnom žargóne tzv. "jeba") so vzhľadom slovanského bohatiera. Vie zaspievať ústrednú pieseň z kultovej sovietskej rozprávky Mrázik. Videl rozprávku Mrázik v originále (Морозко, 1964; wikipedia, imdb). Keď beží dlho do kopca, lapá po dychu a je vulgárny. Vďaka nemu sa do povedomia diernej aj nediernej verejnosti dostal celovečerný film Herkules v New Yorku, ktorého kompletné dialógy sa istý nediernik naučil naspamäť.
  • Mgr. Michal Ž. Ph.D. - Audiofil.
  • Mgr. Viktor T., Ph.D. - Dôvod a čas pobytu je neznámy, no pamätá si to dodnes.

Aspoň jeden deň v diere prespali[upraviť]

  • Ing. Mgr. Jožo D. - Pravdepodobne dočasne narušil vnútorný bezpečnostný okruh Diery. Incident sa zaobišiel bez škody na majetku. Má prehľad v cenách za kastráciu mačky domácej v Dubnici nad Váhom.

Nábor nových nájomníkov[upraviť]

  • ...

Ďalšie osoby a zvieratá vo vzťahu k Diere[upraviť]

Návštevy[upraviť]

  • MVDr. Jirka O. alias barón Čivava (po domácky tiež Jurko, prípadne Jiroutek). Bohém. Bonviván. Rád je, spí a dbá o svoj zovňajšok. Nikdy na nič nemá čas. Tiež sa rád necháva fotografovať. Vlastní tisícky svojich fotografií, väčšinu z nich však ešte nikdy nevidel. Všestranný, v spoločnosti obľúbený človek. Hviezda večierkov (Pozor, nie snobských!). Šľachtiteľ čiváv svetovej sorty (www.chihuahuas.sk). Stodeväťdesiatpäť cm vysoký amatérsky kulturista, toho času v objemovke. Lámač ženských sŕdc. Má rád zavárané mäso. Berie si ho na každý výlet. Keď aj do obalu na lyže ak sa už inde nezmestí. Dieru navštívil v lete 2008 za účelom naplánovania tripu "Francie nám leží u nohou!" a v lete 2009 za účelom naplánovania tripu "Espánia nám leží u nohou!". Diera je v očakávaní Jurkovho ďalšieho príchodu v lete roku 2010 ("Itálie nám leží u nohou!"). Je občasným účastníkom pracovných snobských večierkov, na ktoré, podľa jeho vlastných slov, nepatrí. Pojí sa s tým aj úsmevná historka o ňom, treske v majonéze a rožkoch. Jirka predstavuje tzv. zázrak psychológie. V priebehu jednej dekády sa dokázal prerobiť z plachého na výstredného, z nespoločenského na po spoločnosti bažiaceho a tiež z hanblivého na sebavedomého človeka. Nikto nevie, ako sa mu to podarilo. Povráva sa, že za to vďačí najmä pravidelnému, tvrdému (takzvane "z povinnosti") tréningu vo wellness zariadeniach a prítomnosti, pre Jirku tak typických, rozkošných, čiváv.
  • Ing. Marek H. - mihol sa v Diere, taktne mlčal.

O Diere už počuli[upraviť]

Kultúrno-historické etapy vo vývoji Diery[upraviť]

Predhistória[upraviť]

Z obdobia pred nasťahovaním diernikov do Diery sa nezachovali takmer žiadne doklady.

Predhelénske obdobie (doba temna)[upraviť]

Obdobie pred nasťahovaním sa Petra D. do Diery.

Ranohelénske obdobie[upraviť]

Tanky[upraviť]

Zlaté piesky[upraviť]

Helénske obdobie[upraviť]

Behy[upraviť]

Filmové večery[upraviť]

Chlieb vo vajci[upraviť]

Panorámy[upraviť]

Spánok na matracoch[upraviť]

Neskoré helénske obdobie[upraviť]

Uzly[upraviť]

Bedminton[upraviť]

Skutočné postele[upraviť]

Dialógy z postele[upraviť]

Obdobie úpadku[upraviť]

Obdobie úpadku sa začalo náhlym sebauvedomením obyvateľov Diery. V odborných kruhoch sa tiež môžeme sretnúť s alternatívnym termínom obdobie precitnutia, prípadne s jeho poetickou verziou precitnutie zo sna. Spúšťačom tohto obdobia bolo niekoľko vzplanutí vášnivej diskusie medzi diernikmi, v ktorých kriticky pomenovali seba, svoje doterajšie pôsobenie v Diere a aj vlastnú Dieru. Niektoré zdroje uvádzajú príznačné označeníe obdobie relaxácie. "Pochopením Diery v širších súvislostiach", ako sa pred časom vyjadrili diernici, "sme sa zbavili istého napätia, ktoré v Diere vrcholilo. Na Dieru už dokážeme nahliadať s istým odstupom, úsmevom, často sebaironizujúco."

Z tohoto obdobia teda pochádza aj samotný termín Diera. V populárnej literatúre dlhodobo prežíva omyl, že pojem Diera má pejoratívny ba až hanlivý podtext, odkazujúci sa na neporiadok a zlé hygienické pomery v Diere. V skutočnosti však ide o odkaz na malý výmer vlastnej Diery.

Snahy o neohelenizmus[upraviť]

Snahy o neohelenizmus sú odpoveďou na frustráciu a skepsu, ktoré sa nevyhnutne zrodili v období úpadku. Predstavujú snahy obrodiť pozitíva helénskych období. Mnohí diernici sa však nazdávajú, že Diera, z tohoto už raz prebudená, nikdy viac svoj mámivý sen snívať nebude. Stále však nejde o všeobecne akceptovanú koncepciu a nadšenie pre obnovu helénstva v Diere pretrváva. Ako príklad možno uviesť jeden z čudných slávnostných spoločenských večerov, keď padol do dierneho pléna návrh na povinné vzájomné hlásenie miesta pobytu diernikov, a to v rámci Diery aj mimo nej. Táto prazvláštna direktíva síce priniesla do diernej atmosféry isté občerstvenie, dá sa však konštatovať, že k obrode helénstva majú diernici ešte stále ďaleko. Objavujú sa názory, že do Diery sa skutočný život vráti, až keď sa diernici z Diery, aspoň dočasne, rozletia a začnú hľadať nové zážitky mimo nej. Prohelenisti dokonca tvrdia, že práve upínanie sa na predstavu "Diera mi dáva všetko, ja nič iné nepotrebujem!" je dôvodom úpadku. Navrhujú aby diernici siahli po tradičných životabudičoch, akými sú svieže verejné kultúrno-spoločenské udalosti, spoznávanie nových ľudí, šport či cestovanie.

Dierny inventár[upraviť]

Medzi základné vybavenie Diery uz neodmysliteľne patrí:

  • mikrošporáčik
  • tuniak vo väčšom množstve
  • vajcia
  • po behu - džús multivitamín, pozor nevyhodiť! Je tam ešte spodek ...
  • tripod
  • šiator
  • činky ®

Filmové večery v Diere[upraviť]

Neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho života Diery sú filmové večery. Žánrovo heterogénne, väčšinou však siahajúce po tituloch, aké možno zhliadnuť na STV2 resp. na ČT2 v pondelok pred polnocou. Tituly, akoby odsúdené na večný odpočinok vo filmových archívoch, prinajlepšom súčasťou programu čudných filmových festivalov, predsa oplývajúce prekvapivou schopnosťou vyjadriť sa k súčasnej dobe a k životným cestám samotných diernikov. Svojrázne osudy filmových postáv, prekvapivé zvraty v deji, či pozoruhodné scény prenikajú do srdca a mysle diernika, a vo forme príhodných metafor zaujímajú miesto v jeho každodennom slovníku. Popri týchto tituloch, ktoré nechávajú diernika spravidla naplneného bázňou, sa objavujú aj smiešne filmové produkty konzumnej spoločnosti. Produkty, na ktorých sa dá zasmiať či už kvoli zlému hereckému výkonu, zlému scenáru či dialógom, zlej fyzike, alebo ťažko uveriteľným "plot divajsom".

Filmografia[upraviť]

Tituly, na ktoré sa nezabúda[upraviť]

Tituly, ktoré nič nepokazili[upraviť]

Schuti sme sa zasmiali[upraviť]

Omyly dierneho dramaturga[upraviť]

Šport v Diere (a mimo nej)[upraviť]

Diera a hudba[upraviť]

Zdroje hudby[upraviť]

Paľova veža[upraviť]

Paľova veža, pamätajúca tryingy ® v malom okresnom mestečku, úspešne prežila opakovaný transport v koženkovom kufri a úspešne neprežila Paľov pokus o jej opravu (smutné posthelénske obdobie Diery). Ešteže existujú odborníci.

Diera a akordeón[upraviť]

Kdeže. Na inom mieste by sa vám takého pohľadu nedostalo. Pohľadu na mladé atletické telo sediace pod schodmi v Malej diere. Sediace pod schodmi a zvierajúce akordeón. A keby len zvierajúce. Veru, mladý atlét interpretuje melancholické srdcervúce melódie, dramaticky zospodu nasvietený nočnou lampou a svojim umeleckým výkonom neopakovateľným spôsobom dotvára celkovú tvár Diery.

Diera a gitary[upraviť]

Súčasť inventáru Diery tvorilo hneď niekoľko gitár. Viac ako hudobne sa preslávili tak, že pri umývaní dlážky sa zvykli, pôvodne opreté o stenu, z titulu zavadenia mopom, zošmyknúť na dlážku.

Hudobné žánre[upraviť]

Zvuky Diery[upraviť]

Dierna gastronómia[upraviť]

Gastronomický terorizmus[upraviť]

  • Piton, vulgárne sladký miešaný nápoj z potravinárskeho piva Stein a toniku Kinley.

Gastronomické majstrovstvo[upraviť]

Diera a víno[upraviť]

Neodmysliteľnou súčasťou diernej kultúry v helénskom období boli vínne večery. Z tuzemských červených vín sa podávali najmä frankovky a matyšáky. Z bielych vín to bol veltlín a tiež ryzlingy, mrvy a rulandské šedé.

V Diere sa vypilo[upraviť]

V Diere sa k vínu zjedlo[upraviť]

  • zákusok k pitiu - cibuľa (Homér, Ílias, viď pozn. 630)
  • chlieb - Tesco, Kamenné Námestie, Bratislava
  • litovský kravský tvrdý syr Kietas
  • Ementaller - akcia, tržnica Trnavské Mýto
  • jablká, poväčšinou Gala a Golden Delicious, tržnica Trnavské Mýto

V Diere sa k vínu počúvalo[upraviť]

  • Rádio Devín - Večerný koncert. Skvosty komornej hudby 19. storočia
  • Entombed - Night of The Vampire
  • Roky Erickson - Night of The Vampire
  • Paradise Lost - Dying Freedom, Embers Fire
  • elektroakustická hudba na Rádiu Devín

Oslavy v Diere[upraviť]

Andrejove narodeniny (2009)

...

Plný dom (2009)

...

Prišiel Dušan (2009)

...

Typy spoločenských udalostí v Diere[upraviť]

  • koktailové večierky
  • rauty
  • čaše vína
  • recepcie
  • bankety
  • tematické diskotéky u Paľa
    • eighties
    • roller-skates dancing
    • penová párty
    • black suites
  • pavlačpárty (v pláne)
  • medzidierna výmena zákuskov a drobných darov cez revízny otvor v spoločnej priečke, oddeľujúcej kúpeľne (Hydrodiery) dvoch susediacich Dier. V otvore sa nachádzajú merače teplej a studenej vody spolu s hlavnými ventilmi vodovodného rozvodu. K výmene darov by malo dochádzať v dôsledku návalu radosti a opojenia v pokročilom štádiu ľubovoľnej zo spoločenských udalostí v Diere. Zatiaľ sa nikto neosmelil. Niektorí doteraz čakajú na iniciatívu z druhej strany priečky, akoby nechápali nezmyselnosť takéhoto postoja.

Štatistiky a zaujímavosti z Diery[upraviť]

  • Vedeli ste, že priemerný diernik ročne po schodoch do Diery nastúpa 4,5 km?
  • uverili by ste, že ...

O Diere povedali[upraviť]

  • "Diera nás baví." (diernici, 2009)

Pozri aj[upraviť]

Diera a ženy[upraviť]

Ale no. Iste pochopíte, že tým by sme to celé pokazili.