Depressive Directions

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Done.png


Depressive Directions
Dd.jpg
Základné informácie
Pôvod Prievidza, Slovensko
Žáner(-re) Undergroundcore, EMO, Alternative metal
Pôsobenie 2006 - súčasnosť
Členovia skupiny:
Defragmentár
Majky
DJ Cherryman

Depressive Directions je slovenská undergroundcoreová skupina, ktorá vznikla a nezanikla. Je to najpopulárnejšia skupina svojho ja. Dva (prvočíslo!) roky pôsobila na Obchodnej akadémii v Prievidzi.

Kapelu v roku 2006 spolu založili spolužiaci Majky a DJ Cherryman. Neskôr k sebe povolali speváka ktorý si hovorí Defragmentár. Pôvodne chceli s Defragmentárom nahrať iba jednu pesničku - „Tvrdý rocker“, ale pobavenie po vypočutí tejto skladby bolo až také, že sa ho rozhodli prijať za stáleho frontmana, ktorý nebude mať na Slovensku obdobu. Členovia skupiny pochádzajú z Prievidze. Ich poslaním je rozosmiať svojich poslucháčov. Dovedna nahrali veľa nevídaných piesní, napísaných majú desiatky ďalších. Kapela dosiahla aj úspechy - napríklad o nej napísal recenziu (dnes už neexistujúci) mediálny monitor Soroweb, niekoľko pesničiek bolo uverejnených v školskom rozhlase a napokon sa pre fanúšikov uskutočnili prvé živé koncerty, ba aj rozhovor pre Rádio R.

Medzi najväčšie hudobné vzory gruppy Depressive Directions prirodzene patrí Karel Gott, System of a Down a Portviš.

Umelecká dráha kapely Depressive Directions[upraviť]

Éra na Obchodnej akadémii[upraviť]

Depressive Directions.jpg

Kapela sa vo svojich začiatkoch venovala štúdiovým (bytovým) nahrávkam a nemala v pláne naživo koncertovať. Komerčne sa na trhu etablovala tým, že sa venovala práci v štúdiu, t.j. viac-menej iba nahrávaniu pesničiek.

Dňa 19. decembra 2007 sa na Obchodnej Akadémii konala Vianočná burza, na ktorej sa predával ich debutový album Kvalitná hudba. Celý ich edičný náklad dvanástich CD bol za púhych 20 minút beznádejne vypredaný! Cena bola 0,50 /kus. Najväčší ohlas získala pesnička „Mám z toho hnus!“, ktorá tne do živého tým, ako odhaľuje nie príliš dobré pomery na dnešných diskotékach.

Po tomto úspechu sa skupina začala venovať príprave albumu Nadstavbári. Na predaj bol 28. januára 2008. Nadstavbári bol multimediálnou edíciou, ktorá bola vydaná na dvoch nosičoch, pričom CD 1 obsahovalo štrnásť pesničiek so školskou tématikou, CD 2 obsahovalo veľa bonusových materiálov: Film „Horor na Obchodnej akadémii“ je o škole v ktorej študovali, štyri videoklipy plus videá a fotky z nahrávania tohto albumu. Z projektu Nadstavbári sa predalo celkovo 23 kusov po 1,- .

So školou sa kapela Depressive Directions rozlúčila tretím štúdiovým albumom Krásna depresia. Tento album bol v tom čase považovaný za vrchol a najväčšie sústo ich tvorby, pretože obsahuje 55 pesničiek. Spratali sa tam, lebo sú vo formáte mp3. Medzi nimi napr.: „Depresia“, „Plynári“, „Murári“, „Tesári“, „Klampiari“, „Pekári“, „Plastové okná“, „Priatelia“, „Obedy“, „Opracovanie reziva“, „Verejné WC“ či „Zbohom drahá OA“. Album vyšiel 28. apríla 2008. Album dosiahol dosiaľ nevídaný komerčný úspech: predalo sa z neho 22 kusov po 1,- , šesť ďalších kusov sa úspešne rozdalo.

Sexuálna depresia[upraviť]

Chvíľka poézie:

Iskrivá vášeň - úryvok:

Cítite baby tú rozkoš?
Cítite to chvenie?
Ak nie, tak vyklepem voš,
pokosím jej ochlpenie!

Po úspešnom absolvovaní maturitnej skúšky na spomínanej škole nahrali Depressive Directions svoj štvrtý album Sexuálna depresia. Piesne sú o chúlostivých témach a je určený pre sexuálnych abstinentov, delikventov, impotentov, disidentov a iných podobných. Napriek počiatočnej skepse a obavám zo straty fanúšikov, bol album voľne stiahnuteľný. Napodiv, získali nie veľkú, ale predsa len pozitívnu kritiku.

Pustá prť[upraviť]

DDdefi.jpg

Členovia kapely prešli úplnou zmenou imidž-u. Stredoškolský výzor vymenili za moderný, komerčný a kultový. Inšpirovali sa úspechmi ovenčenými hardcore/metalcore/screamo kapelami zo západného pobrežia USA - Kalifornie, napr.: Eighteen (Porn) Visions, Shitting Through, Demented Sevenfold, atď.

Vzhľadom na obrovské množstvo tetovaní, ktoré zdobia ich telá, dúfajú, že zmena imidž-u im dopomôže stať sa monopolom na hudobnom undergroundovom trhu.

Avšak globálna finančná kríza uvrhla depresákov do nepeknej depresie, teda t.j. depky. Vyburcovalo ich to k vydaniu ich šiesteho CD s edičným názvom Pustá prť. Pustá prť bolo dielom, ktoré ktorý malo tendenciu byť prelomovým albumom ich kariéry vďaka masovému použitiu bicích nástrojov. Takisto sa na ňom vyskytovali objemné aranžmány.

Depressive Directions považujú Pustú prť za pomerne vydarený album - k 7. júlu 2010 album zaznamenal celých, ba až plných 38 downloadov.

Defragmentárov odchod[upraviť]

Defragmentár v októbri 2009 neočakávane odišiel z kapely. Spevák a nezameniteľný frontman týmto svojim rozhodnutím šokoval nie len zvyšných členov, ale najmä fanúšikov, ktorí ho vďaka srdcervúcemu umeleckému prejavu zbožňovali.

Ako dôvod Defragmentár uviedol stratu motivácie. Pred odchodom však ešte ako depresák stihol nakrútiť dva videoklipy („Ovocinári“, „Deň čo deň“) i nahrať viacero piesní (napríklad "Choť topiče"), ktoré sa objavili na albume DEFragmenty. Fanklub tak má možnosť vidieť a počuť obľúbeného Defragmentára, i keď vtedy nebol umelecky činný, t.j. bol umelecky pasívny.

Kolaborácia[upraviť]

V období Defragmentárovej indispozície kolaborovali Majky a DJ Cherryman s trojicou oslovených spevákov (sú uvedení nižšie v sekcii Hosťujúci členovia). Nahrali súbor songov Prasacia, ktorými si pripomenuli plané časy rozmachu prasacej chrípky - napríklad "Zeleninári", "Pokročilý vek", "Obedy", či trebárs "Pachy (psychedelická verzia)". Tento album doteraz nie je verejnosti prístupný.

Defragmentárov návrat a Depresia na predpis[upraviť]

V lete roku 2013 sa spevák Defragmentár po 4 rokoch vrátil na pozíciu lídra, ktorá mu vždy patrila a patriť bude. Prakticky okamžite vznikli nové piesne "Ohňostrojári" a "Pentelkári". Pilné nahrávanie vyústilo do albumu Depresia na predpis, ktorý obsahuje 21 skladieb - medzi nimi napríklad aj "Bezplatný cestovný lístok" a "Obsiahly životopis nezaručuje neúspech pri siahaní si na život".

Vzostup na pódiá[upraviť]

Dnes majú depresáci za sebou už aj živé koncerty pred živým a zdravým publikom. Historicky prvý sa uskutočnil 15. decembra 2014 v Bratislave a aby toho nebolo málo, tak dokonca aj 17. januára 2015 v Brne (premilou súčasťou bol krst vyššie spomínanej Depresie na predpis) a 6. novembra 2015 v Prahe.

Ďalším míľnikom v konaní live prednesov bolo úspešné uskutočnenie historicky prvého koncertu v rodnej Prievidzi, ktorý bol obohatený o krst ďalšieho štúdiového počinu nazvaného Dekadencia a v roku 2018 aj remeselného albumu Depressive Directionsári. Takéto príležitostné orchestrácie plánujú vykonávať aj naďalej.

Pokiaľ budú skupinu Depressive Directions všetci poslúchať a počúvať, sľubujú, že prídu navštíviť aj vaše mesto.

Členovia[upraviť]

Súčasní[upraviť]

Hosťujúci[upraviť]

 • "Samčo, brat dážďoviek" - spev na albume Prasacia (2012) a Depresia na Predpis (2015). Za zásluhy od roku 2014 príležitostný externý hráč na perkusie počas koncertov.
 • "Secarrón" - spev na albume Prasacia (2012)
 • "Profesor" - spev na albume Prasacia (2012)

Diskografia[upraviť]

Videografia[upraviť]

 • Nadstavbári“ z albumu Nadstavbári (2007)
 • Prietelia“ z albumu Krásna depresia (2008)
 • Zbohom drahá OA“ z albumu Krásna depresia (2008)
 • Do Prievidze“ z albumu Pustá prť (2009)
 • Pustá prť“ z albumu Pustá prť (2010)
 • Ovocinári“ z albumu Pustá prť (2010)
 • Deň čo deň“ z albumu DEFragmenty (2010)

Perličky[upraviť]

 • "Defi" nikdy neovládal naspamäť texty a napriek obrovskému nátlaku sa ich nehodlá ani učiť
 • môže to znieť neuveriteľne, ale už dvakrát odmietli ponuku koncertovať v Diwadle v Prievidzi!
 • DJ Cherryman a Defi spoločne vydali knihu s názvom „Slová do vetra“

Externé odkazy[upraviť]

Heavy Metal na NECYKLOPÉDII. METAL FOREVER.jpg
Metalist.jpg

Žánre metalu
Black MetalHeavy metalBanskobystrický metalŽánre metalu

Kapely
Depressive DirectionsHárom NájdemImmortalLenkin párokMayhemMetalikaPortvišAnder ForeverGrín DejLordiSystem of a Down

Súvisiace témy
KovoPlatinaŽelezoMagnetDočasný magnetKladivoMetlaKovadlinaČertSatanKoniec svetaLambe mihi nates

Napriek tomu, že asi nejde o Ľudovu hudbu, Necyklopédia po dohode so SOZA možno v budúcnosti tento článok odstráni.


Popeblues.JPG Hudobné skupiny (nie Metalové)
Bodom from childrenBuran BuranBurzumČechomorDead KomunistsDeathly eyesDepressive DirectionsGrín DejH16JakačiJoy DivisionManic Street PreachersNazarethNemŕtvy či neživýOlympikPeking PensionPil PivoSuper Bomb TrioTublatankaVeverička z MarsuVidlán
Tí, čo spievajú
50 KorúnAmy WinehouseBritney SpearsLady GagaDávid HajzelhófMartin KittnerKukoNemŕtvy či neživýJožo GaRagueVkeli KlaksónElvis PresleyKarel GottMichael JacksonBranislav JobusRobo KazíkEva MázikováPeter StrašákJozef PáterovičRihannaHelena von Dráčková
*** Bonus ***