Choroba

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Migrena.jpg

Choroba je stav alebo proces, ktorý ovplyvňuje normálne zdravie jedinca, či spoločnosti, a to či už ide o ľudov, zvieratá, akácie alebo dokonca veci. Choroba sa líši v závislosti od toho, aký by mal byť normálny jednotlivec alebo spoločnosť. Choroba je štatisticky po narodení a nude treťou najčastejšou príčinou smrti.

V skutočnosti nie je ani celkom jasné čo je choroba a čo je ešte normálne, takže každý z nás môže byť napriek tomu, že sa jeho stav vôbec nezmenil, za istých okolností zdravý, a v tej istej chvíli aj chorý. Choroba môže byť duševná alebo fyzická. Vedci zistili, že príznaky duševnej choroby sú duševné a fyzickej fyzické. Ľudia s duševným ochorením sú často izolovaní v ústavoch, zatiaľ čo ľudia s telesným ochorením sú len príležitostne izolovaní v inštitúciách, ktoré sú odlišné od ústavov pre duševne chorých. Tieto ústavy pre fyzické choroby môžme volať nemocnice.

Dokonca aj pojem choroby sa historicky a kultúrne líši. Napríklad v Indii je žltačka, ktorú dostanete po umytí v rieke Gange, božským darom a tých, ktorí na ňu potom neliečia vraj čaká božská smrť. V stredoveku to bolo ešte relatívnejšie: mor bol považovaný za trest, ale keďže sa nikto z neho nevyliečil a všetci umreli, nikto ho ani nemohol brať vážne.

Na počiatku existencie sveta choroby prakticky ani nemali šancu. Praľudo v praveku ešte nemal veľa aktivít. Najbežnejšími bola prechádzka na zber ovocia, hádzanie oštepov do dinosaurov, prípadne zmlátenie ženy palicou, aby sa mu potom ľahšie dala pretiahnuť. Pokročilá koncepcia choroby nemala šancu na svoju existenciu. Život bol vtedy zdravý a krátky a najbližšie k jeho koncu smerovala lenivosť, ktorá prinášala rýchlu smrť.


20110414071335!Puccini.jpg Choroby Migrena.jpg
Akútny zápal sviečokAlkoholizmusBarbaricitidaBurčákový nosČechomorDebilEMOGastropatizmusHnusobaHomosexualitaKleptomániaKokotnosťLamerstvoMor ho!NedojebanitidaNegativizmusNegatívna energiaNegritidaNepárnokovidníkNevinofobiaParanojaPárnokovidníkPohlavné chorobyPrasacia chrípkaRakovina prstovRosamunde PičerováRusifilitídaSamovznietenieSelfieSchizofreniaSlniečkárSyndróm extrémneho pičovaniaSocializmusVýmelZhubná kefkaZolosynteza