Celebrita

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Done.png


"Ľutujem ľudí, ktorí majú taký nudný život,
že musia riešiť ten môj..."

- Celebrita
Celebrita
Sissi Tv.jpg
Ilustračný záber celebrity.

Celebrita (z latinského slova „celebrere“=oslavovaný, v angličtine „celebrity“: celebrita, osobnosť, sláva, slávna osobnosť, veličina) je v súčasnosti už iba nadávka na veľmi známu osobu, ktorá k sebe púta veľký záujem verejnosti a médií.

Celebrity sú produktom. Sú figúrkami, ktoré vytvárajú bulvárne médiá aby mali o čom písať. Celebrity ako osoby sa snažia vymykať od normálu a predávajú to, čo by malo zostať skryté za pomyselnými dverami ich osobného života. Sú vlastne druhom morálnych prostitútok.

Niektoré charakteristické črty[upraviť]

Dôležitým charakteristickým znakom pre vytvorenie celebrity sú exhibicionistické sklony vytipovanej osoby. Základnou taktikou bulvárnych pisálkov je cez provokácie vyprovokovať vytipovanú obeť do dialógov a vytvoriť obraz, v ktorom sa má celebrita na verejnosti prezentovať. V prípade celebrít ide teda o osoby (nie osobnosti), ktoré svoju prezentáciu radi živia. Sú na titulných stránkach a témou médií, ktorým radi poskytujú príležitosti a to je ich reálny cieľ. Oficiálne sa stavajú do pózy obetí a prezentujú svoje demencie na danú tému. Väčšinou však nie je úplne jasné čím sú vlastne výnimoční a prečo sa tieto figúrky stávajú stredobodom pozornosti.

Celebrity a médiá si radi platia fotografov a kameramanov, ktorí sa oficiálne nazývajú paparazzi. Sú to ľudia, ktorí im zabezpečujú vizuálny PR a napomáhajú pri produkovaní akčných vložiek. Paparazzi sú obetaví, sú ochotní spestriť činnosť celebrít tým, že si od nich nechávajú na verejnosti streliť po papuli, či podriadiť sa menším fyzickým útokom.

Väčšinu celebrít spája jeden milenec/jedna milenka (Jozef iná).

Pohlavný dimorfizus[upraviť]

U celebrít ide vzhľadom na zastúpenie o úplné spektrum pohlaví. Podľa pohlavia sú pre médiá atraktívnejšie a poddajnejšie ženy, potom obojpohlavné kreatúry (travestiti), homosexualita je tiež „in“. Ich osobné vzťahy sú často orientované do úrovne manažér-celebrita, celebrita-poskok, celebrita-milionár, milionár-celebrita, celebrita-celebrita. Tieto celebritné páry sa často navzájom oplodňujú a do roka a do dňa sa vykašlú jeden na druhého. Páry v dlhších vzťahoch hlavne vo svete radi zbierajú siroty po krajinách tretieho sveta a potom sa s nimi pretŕčajú pred paparazmi...

U žien sa zdôrazňuje hlavne ich sexuálna ľahkosť a intimita, u mužov ich samčí syndróm a mystifikácia ich kanectva. Praví muži sú ako pravé celebrity trochu menej prezentované. Veľmi riskujú, že keď sa nezapoja do hry, dočkajú sa vyhlásenia z blízkych nemenovaných zdrojov, že „majú malý penis...“. Homosexuálne orientovaní a tí, čo sa obliekajú do šiat opačných pohlaví patria do špičky celebritnej komunity.

Témy prezentácií[upraviť]

Obľúbenou témou u celebrít sú sexuálne škandály, rôzne nevery (obľúbené je fajčenie bodyguardov), v mužskej populácii podpora prostitútok v podnikaní (fajčenie v aute na verejných miestach), alkoholizmus, narkománia, plastické operácie a násilné útoky voči svojim živiteľom (polícia, novinári, fotografi, fanúšikovia...). Celebrity radi poukazujú na ich neustále ohrozovanie, radi budia súcit, no popri tom predvádzajú verejnosti svoju nenažranosť na rôznych recepciách, prenajaté príbytky a automobily.

Príklady celebrít[upraviť]

Každá sezóna, či éra má svoje celebrity. Sú to v podstate ľudia, ktorí pristali na hru, že aj keď nič poriadne nevedia robiť, majú možnosť za určitých okolností to predať. Negatívna reklama je najlepšia reklama. Ľudia vychovaní pre konzum ich žerú a udržiavajú bulváru ich biznis.

V podstate platí, že nakoľko sa jedná o úplné nuly (prvočíslo) po tom ako prestanú celebrity celebritiť nikto poriadne nevie kto celebritou vlastne bol.

Slovenské celebrity[upraviť]

Ženy[upraviť]

Nora Mojsejová, Mariana Ďurianová, Darinka Rolincová, Vierka Berkyová

Muži[upraviť]

Dušan Cinkota, Braňo Mojsej, Ján Novotný, Paviel Rochnyak, Fedor Flašík

Zahraničné celebrity[upraviť]

Ženy[upraviť]

Paris Hilton, Madonna, Britney Spears, Pamela Anderson, Meg Ryan, Sarah Jessica Parker, Uma Thurman, sestry Olsenové

Muži[upraviť]

Hugh Grant, Mickey Rourke, Boy George

Galéria[upraviť]

Ľudia
AbstinentBlondínaBratCelebritaČajaDebilDeckoDezolátiDôchodcaHerecHovädoChriašteľIdiotKovbojMagorMulatMužNadčlovekNarcisNepriateľPraľudPriateľTyZmrdOzembuchParoháčPapľuhPríjebekPrinc na bielom koniSliepkaStará dievkaStará maťSviňaSvokraSusedTajtrlíkVesmírni ľudoviaVýmelVzdelaná SlovenkaŽena


Profesie.png Remeslá

AutobusárCelebritaDoktorGeológHajzelHasičHerecInfluencerKamionistaKuriérManažérNovinárPolicajtPolitikPosranecPrezidentProfesorProstitútkaPápežPodnikatelRedaktorRevízorSpevákSpisovateľStarostaŠoférVedecVekslákVojakZlatokopkaZolotechnik