Brezno

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Brezno
Breznobánya
Brezno10Slovakia4.JPG
ako vidno Brezno je známe aj svojimi originálnymi latrínami
poloha
kontinent: Eurázia
štát: ZSSR (Zväz Slovenských Socialistických Republík)
región: Felvidék
World map.jpg
rozloha a obyvateľstvo
rozloha: 122 km²
počet obyvateľov: 21000
hustota osídlenia: 180 obyv./km²
správa mesta
starosta: Tomáš Abel
sekretárka: áno aj...

"Tu môžu akurát tak kozmonauti trénovať, veď tu nie je žiadna atmosféra!"

- návštevník - o nočnom živote v Brezne

Brezno (Brezno nad Hronom, maď. Breznóbánya, nem. Bries, Briesen, čínsky 布雷茲諾, ŠPZ: BR) je okresné mesto ležiace v Banskobystrickom kraji na Slovensku.

Brezno je klenot. Brezno je mesto, ktoré charakterom svojich obyvateľov sa stalo vzorom pre kultúru Slovanov. Onehdá napríklad inšpirovalo spisovateľa Jána Chalupku k napísaniu divadelnej hry Kocourkovo, aneb: Jen abychom v hanbě nezůstali... vlastne divadelnej epopeje o Slovensku, ktoré predbehlo takmer o dve storčia svoju dobu... inými slovami, Brezno je práve tým kúzelným miestom, ktoré dalo Európe a tým aj celému svetu inšpiráciu pre vznik fenoménu zvaného „Kocúrkovo“.

Poloha[upraviť]

Brezno, Brezno... Je to raj, na Zemi. Šíria sa chýry že dokonca sám Chuck Norris by tu chcel bývať. Má najskvelejšiu polohu akú okresné mesto môže mať (až na Medzilaborce).

Je dopravnou tepnou. Leží v samom srdci Slovenska, križujú sa tu dôležité obchodné, vojenské, nákladné a osobné trasy (škoda, že len na oblohe). Brezno vlastní dokonca letisko (pre Brezňanov - Rohozná) kde bezpečne pristane akurát menší hmyz a možno sem tam nejaká včela, komár, mucha a aj ovad tam pristane na pysku (vybrané slovo!) dákej kravy.

Neďaleko letiska je vychýrené smetisko z ultra-novou technológiou separácie odpadu. Brezno je dokonca také veľké že ho, okrem Mesiaca, vidno aj z najväčších svätových veľhôr Nízkych Tatier. Vedci už teraz zistili totiž, že Nízke Tatry pokračujú aj pod zemou a vďaka tej zemi dosahujú výšku 9 000 metrov!

Tí, ktorých kroky budú smerovať do Nízkych Tatier, určite zjastríte malebné breznianske sídlisko Mazorník (slangovo "Mizerník"). Veľkou pozoruhodnosťou je aj vstup do kaňonu obývaného indiánmi, ktorý sa nachádza kúsok od námestia [1].

História[upraviť]

Mesto založil v roku 666 P.V.T. sám Lucifer a Rímski vojaci. Jeho cieľom bolo vybudovať sídlo, kde mu jeho sluhovia raz budú ťažiť palivo. Po vyťažení všetkého uhlia sa samozrejme všetci Luciferovci pobrali domov do pekiel a nechali mesto sedliakom, čo mal Lucifer taktiež v pláne keďže vedel aká biedna budúcnosť Brezno čaká.

V roku 765 P.V.T. malo Brezno 198 326 obyvateľov, z čoho 93% tvorili hugáni. Vďaka tomu bolo najväčším mestom vtedajšieho Breznianskeho veľkovojvodstva na čele z Luciferom. No akonáhle sa sa pobrali sluhovia makať inde, počet obyvateľov klesol na rovných 100 236.

Ďalšia vlna sťahovania breznianskych národov nastala v roku 833, keď Mojmír založil Veľkú Moravu. Potom to už len a len klesalo, dokonca sa sem do*ebali aj tí turkovia, ba aj janičiari, potom aj železničiari, a bačovia, teda ovčiari, ktorých musel zachrániť ožran Ondro Bombura. Ondro Bombura založil brezniansku vychýrenú krčmu s originálnym názvom „Bombura“. Pôvodne sa tak mala volať Kokakola, ale Ondro tým sprostým kapitalistom nepredal práva na značku.

Brezno ostalo nakoniec tak malé, že v druhej svetovej vojne sa sem prišli schovať aj partizáni, Indiana Jones a vyhlásili Brezno ako hlavné mesto imaginárneho partizánskeho štátu. Úpadku mesta pomohol aj krach intergalaktického závodu Mostáreň (Mostáreň paradoxne vyrábal žeriave(y) [neviem ako to je tam sakra!][2] nie mosty).

Dnešný obraz[upraviť]

Tak ako vo väčšine miest a obcí v Slovenskej Demokratickej Republike aj do okresného mesta Brezno dosiahli chápadlá politickej srandy SMRAD-SD. Na čele mesta je plyfunkčný človek p. profesor ****an CsC, ktorý je (nevedno, či sa dá rozštiepiť ako v Harrym Potterovi) aj primátorom mesta, aj poslancom NR SR.

V Brezne sú taktiež premnožení iní škodcovia ako politické strany. Keby Necyklopédia mala šíriť fóbie, tak by ich označila menami ako napr. Cigán Mestský, Cigán Obecný, Cigán Osadný alebo Potkan sivý a myš Genius. Pomenovania a jedinci sú fiktívni s ničím reálnym sa nezhodujú, sú výplodom fantázie a majú tendenciu zhromažďovať sa na rôznych miestach ako napr. Drakšiar, Predné a Zadné Halny, okolie malej stanice, okolie obchodov Billa, Tesco, Kaufland, kontajnery, a iné televízne kanále a stoky.

Historické budovy a dominanty[upraviť]

Najväčšia dominanta je samozrejme prekrásny obchodný dom z obdobia socializmu nádherne zakomponovaný do barokového námestia. Skvele zapadá do jeho štvorcového pôdorysu s parkom a kostolom uprostred.

Na námestí ležia, iní zvrdia, že stoja, hlavné orientačné body pre ožratú mládež putujúcu domov po prehýrenej noci, sú to: zvonica (ktorej zvony sú v podstate len prehrávané cez reproduktor) a prekrásna betónová fontána, ktorú breznianske čierne hlodavce často využívajú či už ako odpľúvadko, pisoár, alebo aj ako atrakciu v ktorej sa dostanú do styku z vodou. Keď bola táto fontána nová (roky šesťdesiate), hlodavce tam nežili, lebo ich rušili kravy, ktoré každé ráno chodili cez námestie osierajúc túto pamätihodnosť a svojimi zvoncami (trepáčmi) budiac miestne, vtedy ešte pracovité, respektíve zamestnané, obyvateľstvo.

Ďalšou historickou dominantou je kultúrny dom alebo aj jediné 8D kino na svete. Pri jeho pozeraní (filmu) sú zapojené všetky zmysly, t.j. aj tie o ktorých vie iba Boh a CIA. Je to prenádherná budova opäť zo socializmu a bryzolitického obdobia. Dom kultúry je celý obalený kvalitným hnedým bryzolitom a pokrytý je strechou neurčitej farby (podľa toho akú majú takú dajú [čo je samozrejme blbosť keďže sa strecha od postavenia nemaľovala]). Brizolit je špičkový a odolný stavebný materiál, ktorý nenapádajú, neleptajú kyselinové podiely zvratkov.

Jedna z najneprehliadnutejších, ehm... najneprehliadnejovskejšovejších... no proste budova ktorú si určite všimnete je aj prekrásny panelový dom v Zadných Halnách. Je obývaný breznianskymi hlodavca... pardon, rómami, t.j. prapotomkami rímskych (Rím: Roma) zakladateľov mesta.

Tento skvost stojí najmä vďaka značným kvalitám neznámeho architekta ktorý vedel na čo bude slúžiť tento dom, preto má 167 metrové základy z tvrdenej ocele (čo zatiaľ rómovia neodhalili). V tomto dome nenájdete ani smietku železa, skla alebo obkladačiek (až na základy) pretože vynaliezaví rómovia zistili, že ak odmontujú radiátor a predajú ho do zberných surovín zarobia na pol krabičky cigariet a objavia termálny prameň.

Miestne deti si zase nevedeli dať rady z nudou a keďže ich už nebavilo hrať počítačové hry, začali rozbíjať okná, obkladačky a podobne. Tak isto je na tomto mieste zaznamenávaná najvyššia hustota osídlenia na Zemi (a pravdepodobne aj v celom vesmíre). Číslo je tak závratné že sa ho dokonca aj necyklopedickí numerológovia boja vysloviť.

Významné osobnosti Brezna[upraviť]

Ondro Bombura[upraviť]

Ondrík (Ondro) Bombura (je)bol osobnosť vtedajšieho Rakúsko-Uhorska. S tichým súhlasom Chucka Norrisa zachránil Brezno, Valaskú, Bratislavu a Podbrezovú spod tureckého nátlaku a od panovníka Franza Lizsta dostal husle a privilégium postaviť krčmu. Ondro nelenil a krčmu postavil. Nazval ju „Bombura,“ podľa svojho brata (Igor Bombura). Dnes mu stále ešte stojí... tá krčma a je viac navštevovaná ako Sirius Club (jediný klub na Horehroní, a na okolitých vrchoch).

Palko Habera[upraviť]

Pavol Pešta Habera je napriek tomu, že je aj spevákom aj diva, čudo a král celosvetovej rockovej hudby a celebrita. Okrem toho, že je nezlomným popularizátorom krátkych gatí, je aj prominentný porotca najsledovanejších reality show na svete a stratosfére: Slovensko hľadá Superkár, Československo hľadá Superkár, Talentnemámánia.

Jeho hity sú známe v celej slnečnej sústave. Má svoje čestné miesto aj v breznianskom staničnom bufete. Dávno tam nebol a ani u starej mamy v Ratkovej... Sirku? Viac o tomto skvostnom hudobníkovi snáď nebude treba hovoriť.

=== Janko "Štiavnik" Puška === https://www.facebook.com/pages/Janko-Pu%C5%A1ka/168366290756 Breznianska star. Breznania ho poznajú lepšie ako Ivana Gašparoviča. Chuck Norris ho označil po sebe ako najvplyvnejšiu osobnosť súčastnosti. Ale kto Ján Puška je? Je to meteorológ, podnikateľ, kupec, predavač, zabávač, bachar, básnik, polygot a polyhistor s iba miernou rečovou vadou. Má perfektnú pamäť (keď sa mu chce) dokáže presne na slovíčko zopakovať to, čo dávali v rádiu (vedel, kým mu ho neukradli). Vie aj veštiť budúcnosť (Jano mi osobne predopvedal NH) ,,Včera sa bude na D1tke výkojalojiť TITANIK... Havaria veľké. Počasie nebude."

Narodenie Jána Pušku je zahalené rúškom tajomstva. Skrytá je v anále CIA. na vrejenosť preniklo, že je pravdepodobné že ho porodila (t.j. vyvrhla) rovnaká vlčica ktorá vychovávala Romulusa a Rema. No keďže vlčica porodila vajce, hneď sa ho vzdala. Vajce našiel Shrek pri hľadaní nástupcu na trón a keď videl čo sa z vajca vyliahlo, hodil novo vyliahnutého Janka v košíku do rieky. Janko putoval riekami a moriami proti prúdu, až ho sám Hron doniesol na brehy Brezna.

Ďalej rozpráva sám Janko:

Som bol tam, vieš ako tam čo ten uelký čierny pes býva... Tam u Belkov, čo majú toho psa, komisára Reka. Uieš? Tam bývam. A ma zobrali do vezby. V Bystrici som boul. Ma zobrali do vezby lebo som kradol. Som ukradol 450€. A bol som vo vezba a ma j*bali. Ráno na obed večer v noci ma j*bali. Mali také kukurice a j*bali ma nimi...“ - Toto bol autentický rozhovor.

Nie je známe kde sa Janko zdržiava teraz. Naposledy bol videný (istým redaktorom) na diaľnici medzi Banskou Bystricou a Zasratou uličkou pri Budči (Zvolenom).

Meteorológia by Puška:

Zajtra ráno bude oblačno ale aj oblačno, miestami zamračené. V priebehu dňa aj najvyššie možné teploty. Poobede bude oblačno, ale aj miestami pršať.

Tónko[upraviť]

Po Jankovi je druhou najvplyvnejšou osobnosťou Tónko - Podnikateľ . Nik nevie, či sa tak volá celým menom, alebo či Tónko - Podnikateľ nie je len jeho umelecké meno. O Tónovi sa toho toľko nevie, býva vo Valaskej, každodenne chodí pešo do Brezna a späť. Neprijme ani odvoz od nikoho lebo sa "ponáhľa". Tóno je brezniansky podnikateľ, ktorý dokáže za deň zarobiť na dva vína a pár rožkov. Okrem iného je aj imitátor, spevák, hudobník, textár. Je známy ako imitátor Karla Gotta. Jeho najobľúbenejšou pesničkou je Včielka Maja, avšak pozor! Tóno vám zaspieva zadarmo len ak vás dobre pozná, inak pýta peniaze, čo sa však absolútne oplatí...

Poznámke[upraviť]

  1. Nájdete tu jediné pueblo na Slovensku, s výnimkou Mečiarovej Elektry, ale Elektra nie je naozajstné pueblo, to len Dzurinda nevedel, čo to je.
  2. Grániky, ty nevzdelalanec. Gránike sa po bystricky. Iba žeby aj po po brezniansky.
 
500px-Flag of Slovakia.png
Mestá, obce a iné diery Slovenska

Banskobystrický kraj:
Banská Bystrica, Brezno, Hronský Beňadik, Psiare, Klenovec, Las Walas, Nová Baňa, Predná Hora, Zvolen

Bratislavský kraj:
Bratislava, (Devín, Gajary, Pétržka, Dlhé diely..), Čataj, Senec

Poloha slovenska.jpg

Košický kraj:
Košice, Michalovce, Spišská Nová Ves

Nitriansky kraj:
Nitra, Nitrianska Blatnica, Nové Zámky, Štitáre, Šurany, Topoľčany, Žihárec

Prešovský kraj:
Prešov, Humenné, Kežmarok, Jakubova Voľa, Medzany, Mirkovce, Štrba, Sabinov, Nová Lesná

Trenčiansky kraj:
Brunovce, Dubnica nad Váhom, Horná Streda, Maríková, Myjava

Trnavský kraj:
Trnava, Hlohovec, Jaslovské Bohunice, Moravany nad Váhom, Piešťany, Pustá Ves

Žilinský kraj:
Žilina, Čadca, Dolný Kubín, Kláštor pod Znievom, Košťany nad Turcom, Košúty 2, Kysuce, Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok, Majtánky, Martin, Trebostovo, Oščadnica, Ružomberok, Strečno, Terchová, Turzovka, Zákamenné

Slovenské legendy: Canada, Corgoň, Horná Dolná, Kerestúr, Kocúrkovo, Letapičinovce