Bitka pri Slavkove

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Bitka pri Slavkove
Slavkov.jpg
Mužstvá nastúpené na hracej ploche počas otváracieho ceremoniálu
2511496681 4e36caf4f8.jpg
Napoleon si zvykol pripíjať na svoj úspech obľúbeným koňakom


Bitka pri Slavkove bol športový turnaj v krviprelievaní a vo futbale, ktorý sa odohral 2. decembra a 20. novembra 1805 a ešte aj 11. frimaira v roku 14. Futbalové stretnutie pri Slavkove je jedným z najznámejších zápasov v histórii krviprelievania, a spolu s bitkou pri Gargamelovi a Púnskymi vojnami patrí medzi majstrovské diela futbalu.

Turnaj sa hral formou Francúzsko s každým. Stáli v ňom proti sebe iba mužstvá, ženstvá v ňom nestáli (nemalo im čo stáť). Konkrétne to boli politické mužstvá opozície a koalície. V úlohe opozície bolo Francúzsko pod vedením Napoleona Bonaparte, koalícia sa nemohla zúčastniť a tak ju zastupovalo Rakúske cisárstvo na čele s Františkom I. (vtedy ešte nebol pápežom) a Rusko, ktoré viedol Šaňo I.

Napoleon vyhral. Až do konca života považoval tento turnaj za svoje najväčšie víťazstvo, na čo bol patrične hrdý a pripíjal si na svoj úspech jeho obľúbeným koňakom.

Zápasy[upraviť]

Technické podmienky[upraviť]

Zápas sa mal odohrať pri českom Slavkove. Nevedno prečo, ale nakoniec tomu tak nebolo. Odohral sa pri slovenskom Slavkove a hralo sa na ihrisku o rozlohe asi 120 km².

Zápas bol naplánovaný na 6:30, ale o zápas bol veľký záujem a tvorili sa preto kolóny, v ktorých uviazla väčšina zostavy koalície. Preto sa začalo hrať neskôr. Francúzske mužstvo prišlo rýchlejšie, a to aj napriek tomu, že vsadilo na peší spôsob dopravy. Pešo išli až z Francúzska a Napoleon týchto baranov hnal až rýchlosťou 1,66 km/h.

Priebeh hry[upraviť]

Nakoniec sa to všetko začalo o siedmej hodine ráno. Francúzsko hralo v prvom polčase defenzívnu hru, hlavné francúzske sily sa spočiatku skrývali - používali na to hmlu. V druhom polčase sa to všetko otočilo a skončilo to poriadnym debaklom pre súperov.

2. december 1805
20. november 1805
11. frimaire 14
Rakúsko Rakusko flag.png skóre: 10 : 60 Flag of Free France.png Francúzsko Slavkov
Divákov: nedochovalo sa


2. december 1805
20. november 1805
11. frimaire 14
Francúzsko Flag of Free France.png skóre: 95 : 4 Flag of Russia.png Rusko Slavkov
Divákov: nedochovalo sa

Záverečná tabuľka[upraviť]

Tím B Z V R P GS GI GR
Flag of Free France.png Francúzsko 6 2 2 0 0 155 14 +141
Rakusko flag.png Rakúsko 0 1 0 0 1 10 60 -50
Flag of Russia.png Rusko 0 1 0 0 1 4 95 -91

Dohra[upraviť]

Keďže nešlo o priateľský zápas, víťaz získal odmenu, ktorou bolo 63 000 km² územia s takmer 3 000 000 obyvateľmi.

V tých časoch bolo v móde podpisovať aj rôzne miere. Preto sa všetky médiá sústredili na Bratislavu, kde bol podpísaný bratislavský mier, v poradí už štvrtý.

Flag Czech republic.jpg Niektoré české témy Cesky erbik.png

BecherovkaBitka pri SlavkoveJára CimrmanČechČechomorČeskoVáclav HavelJožin z bažinVáclav KlausMoravaOstravaPardubaPetr NovotnýPrahaTornádo v UrčiciachŤěžkoslovensko
Poznámka:Všetky články sú prísne subjektívne a nezaujaté! Chcú byť v rámci srandy a nemajú za cieľ hanobiť národ!


Vojny
Make-war.jpg Bitka pri WaterlooAmerická vojna za nezávislosťPrvá svetová vojnaDruhá svetová vojnaTretia svetová vojnaPúnske vojnyStudená vojnaVlažná vojnaTeplá vojnaOperácia OverlordIracká vojnaBitka pri SlavkoveÚtokÚstupVendettaAtómový BimboNintendoFlamewarKomando Necyklopédie Tu býva Vojna.jpg
Adolf HitlerJosif Visarionovič StalinSaddám Husajn