Bitcoin

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bitcoin (slov. aj bitkojn, skratka BTC, čo nemá nič spoločné s bicyklom) je virtuálne perpetuum mobile riešiace všetky ekonomické problémy sveta. Jeho sila spočíva na nespochybniteľnej hybnej sile ľudskej spoločnosti, ktorou je chamtivosť. Akonáhle ľudia zacítia, že sa dá na niečom zarobiť, začne to mať cenu, aj keby to rovno bolo hovno.

Je predpoklad, že ak babka svojmu novonarodenému vnúčikovi nedá účet nejaké tie bitcoiny, dieťa je v budúcnosti predurčené utierať biedu. Ale babka nesmie zabudnúť súkromný kľúč k digitálnej peňaženke, ak zabudne, tak je dedičstvo v riti.

Základný princíp bitcoinu[upraviť]

Táto mena má oproti bežným peniazom všeobecne vyššie opodstatnenie, lebo má aj svoju pridanú hodnotu, ktorá je založená na jednotkách a nulách. Vedci už zistili, že existuje aj hmotnom skupenstve: fyzické bitcoiny sú vo forme vzduchu (sú hypotézy, že by to mohli byť aj prdy), uzavretého v gumových (aj o gume sú isté spory) guľkách a ich počet je obmedzený. Bitcoin teda v skutočnosti nie je virtuálnym hovnom ale virtuálnym zlatom (a naopak). Je súčasne open-source, čo jeho hodnotu automaticky znásobuje bulharskou konštantou. Vizuálne je dobre známy, lebo ho viackrát vidno na internete nakreslený a to dokonca aj v tridé.

Na rozdiel od väčšiny mien nie je bitcoin závislý na dôvere k jej vydavateľovi ani prostredníkovi (banke, štátu…), ale dôvere k niekomu, koho nikto nepozná (oficiálne je to akýsi Satoši Nakamoto, v čom je zakryptované známejšie Samo Sato), a na dôvere v nehynúcu ľudskú chamtivosť. Ako všetci vedia, štát je zlý. V prípade, že sa jeho mena dostane do problému, bude štát vyvíjať na banky a obchody na svojom území nátlak, aby ju aj tak prijímali alebo vymieňali. V prípade bitcoinu toto nehrozí. Ak sa dostane do problémov, nikto nebude nikoho nútiť, aby bitcoin akceptoval, čo je dobre zle veľmi dobre.

Vlastnosti[upraviť]

Bitcoin je navrhnutý tak, aby stúpal viac ako klesal. Ak napr. 1 BTC stúpne z 1000€ na 17 000€, stúpol 1 600%. Ak potom klesne zo 17 000€ na 0€, je to len pokles o 100%, čo je v porovnaní s 1 600% prakticky nič - stále ste zarobili 1500%, či?. Vďaka tomuto sa nikto nemusí báť do bitkojnu investovať. Existencia a kurzy bitcoinu nepopierajú žiadnu logiku a tak ho treba iba kupovať a virtuálne vlastniť (počuj mať). A netreba sa báť, lebo štatisticky sa ešte stále nájde dosť (do 85% z demografie) chujov, čo ho kúpia.

Bitcoin je navrhnutý tak, že jeho množstvo neprekročí vopred stanovenú sumu. Vďaka tomu nebude ohrozený infláciou, ale, naopak, požehnaný defláciou. Kritici strašia, že keď bude v obehu primálo peňazí, ekonomika prestane fungovať. Tohto sa však netreba obávať, pretože každý si môže založiť svoju vlastnú kryptomenu (zatiaľ ich je cca 1700). Vďaka tejto možnosti postupne zbohatne celé ľudstvo.

"Kto ešte nezaložil vlastnú virtuálnu menu, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu"

- dedinský rozhlas

Bitcoin je úplne decentralizovaný a všetky transakcie, ktoré v ňom urobíte, sú tajné. Okrem toho je celá história všetkých transakcií s daným blokom v ňom priamo uložená. Ak sa vám zdá, že je v tom rozpor, tak tomu nerozumiete.

Bitcoin umožňuje ľudom vykonávať transkacie lacno, rýchlo a bez bánk. V súčasnosti stojí transkacia cca 10-20€ a jej potvrdenie trvá nejakých 45 minút. Ak si teda za nejakých 0,00000211 BTC kúpite kávu, je to paráda, vyjde vás len nejakých 12€ a dostanete ju už vychladnutú, takže vám nevypadnú plomby.

Bitcoin konečne umožní, aby sa k peniazom dostali aj rôzni černoškovia a mulati z rozvojových krajín. Vďaka nemu sa ľahko dostanú aj k pôžičkám, ale vďaka skvelým vlastnostiam bitcoinu (perpetuum mobile) sa nemusíme báť, že to svet privedie do problémov. Černoškovia zbohatnú a svoj dlh hravo splatia. Dokonca sa tým vyrieši problém imigrácie.

Bitcoin je, na rozdiel od bežných mien, úplne nezávislý od ekonomiky akéhokoľvek štátu či celého sveta. Meny štátov, ktorým sa ekonomicky nedarí, klesajú, často tam nastane až hyperinflácia. Bitcoin bude aj v takýchto krajinách len rásť, takže konečne sa aj taká Uganda ekonomicky vzchopí. Všetci predsa chceme, aby ovčania Ugandy mohli robiť nikým neobmedzované transakcie a prestali nám konečne posielať tie otravné e-maily.

Bitcoin je navrhnutý tak, aby sa v ňom transakcie dali robiť po internete, dokonca aj medzinárodné transakcie, čo sa normálnymi peniazmi nedá. Výhodou je, že transakcia prebehne ihneď (o tých 45 minút). Všetci, čo si niekedy skúsili zabookovať hotel či letenku vedia, že s normálnou kreditkou musia čakať aj tri dni(vravi 11 z 10 priaznivcov bitkojnu).

Bitcoin je navrhnutý tak, aby mu Wikipedia dôverovala.V tomto prípade robiť také zúfalstvo, ako „uviesť zdroj“ nie je absolútne podstatné. Žiadny zdroj nechýba! Netreba ho!

Vplyv na psychiku[upraviť]

"Bitcoin nie je investícia, ale ruleta, s tým, že u rulety výherca aspoň nemá falošný pocit, že vyhral vlastným umom."

- skeptik

Bitcoin má schopnosť z každého urobiť ekonomického génia múdrejšieho ako všetci bankári a politici sveta dokopy, čo zas nie je až tak veľa. každý užívateľ bitkojnu sa automaticky stáva programátorom schopným pochopiť, že technológia blockchainu je úplne bezpečná, že všetky transakcie sú úplne spoľahlivé a naučí sa požívať slova fiatmena.


Mince.jpg Peniaze

BiedometerBitcoinBONDaneDlhEuroFinančné destilátyKurvítkoKorupciaMenaMeníme menu, nie cenuMzdaNeviditeľná ruka trhuPánboh zaplaťReformaRuletaSlováci a ich vzťah k hypotékamTridsať striebornýchVekslák