Žrádlo

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Done.png


Žrádlo
Raja Ravi Varma, The suckling child.jpg
Niekdajšie prijímanie potravy.
AdorationOfStarch.jpg
Traja králi pri zrodenom žrádle.
USDA Food Pyramid.gif
Moderná pyramída žrádla
LSflyingsmall.jpg
Posledné žrádlo. Ta, Vinči, ňe?

Žrádlo je substancia, ktorú konzumuje všetko živé na Zemi, teda aj živočíchy a aj ľudovia. Na Slovensku je žranie druhým najobľúbenejším športom po chlastaní. Napríklad taký sex, je v popularite až za reálnym (pozeraným) športom, policajtami, celebritami a blondýnkami. U dospelých žrádlo nahradzuje chlast, u mládeže žrádlo často nahradzujú drogy. V ďalších generáciách pôjde zrejme vývoj dopredu a fetiš žrania postupne nahradí chlast, drogy a EMO dokopy.

Cesty žrádla[upraviť]

Cesty žrádla sú (ne)vyspytateľné. Väčšinou sa pchá do takej diery v hlave, ktorá sa niekedy nazýva papuľa, ale aj ústa a vylieza (niekedy tryskom) z druhej diery, ktorá sa nespisovne volá „konečník“. No „konečník“-„nekonečník“, v konečnom dôsledku to je aj tak iba obyčajná riť. Žrádlo, ktoré z nej vylezie dostane hanlivé pomenovanie, že „hovno“, či „výkal“. Hovno nebýva (okrem Necyklopédie) veľmi populárne. Ešte sa nenašiel kuchár, ktorý by navaril také žrádlo, výkal z ktorého by bol obľúbenou špecialitou. Ani Jamie Oliver, ba ani Chuck Norris svetovej kuchyne, Petr Novotný, to ešte nedokázal. Tejto tematike(Tráviacemu traktu) sa bližšie venuje článok Žranie.

Zloženie žrádla[upraviť]

Žrádlo sa ani tak veľmi neskladá, ale väčšinou sa naberá na tanier. Substancia žrádla ale obsahuje niektoré neustále sa opakujúce zložky:

  • Karbohydráty - že vraj cukry
  • Tuky - ináč aj masti
  • Proteíny
  • Bielkoviny
  • Monooxidový Dihydrogén - slangovo aj voda
  • Farbivá (prírodné a umelé)
  • Železo (Fe - Ferrum)
  • NaC1 - druh chloridu, prezývaný aj Soľ.

Zložky žrádla sú v podstate jedy. Prežranie nimi často spôsobuje otravu, ktorá má rôzne fázy, končiace malátnosťou, obrnou, kómou až smrťou. Rôzne chemické reakcie, ktorými sa telo proti žrádlu bráni spôsobujú vonkajšie prejavy od fázy oxidačnej premeny črevného systému na plynovod kombinovaného s cválaním žrádla s dusotom kopýt pripomínajúcim bizónie stádo. Keby bol nablízku Buffalo Béla, hrozilo by, že jeho podmienený reflex spôsobí, že trpiaceho človeka usmrtí výstrelom do brušnej časti tela.

História žrádla[upraviť]

Väčšina historikov sa zhoduje, že moderné žrádlo má svoje korene, ktoré siahajú do 8 000 ročnej histórie. Ľudovia vtedy vplyvom prvého blahobytu prestali plniť svoje žalúdky preto, aby prežili, ale preto, že začali byť maškrtní. Prví uchýlovia, ktorí boli predchodcami dnešných kuchárov začali miešať základné potraviny s bylinami a semenami a žrádlo sa stalo zaujímavejšie.

Neskôr začalo dochádzať k ďalším extrémom. Našli sa indivíduá, ktoré sa začali oháňať tým, že mŕtvoly nežerú a prestali jesť mäso. Ich sekta sa dodnes nazýva Vegetariáni (popri tom žiadny veget nemajú). Iní extrémmisti, vylúčili žranie všetkého, čo pochádzalo zo živočíšnej ríše a pustili sa do rôznych bylinných potravín. Vrcholom absurdity týchto chudákov boli potraviny, ktoré sa extrahovali z rastliny, ktorá sa volá sója. Začali z nej vyrábať „sójové mäso“ a „syr tofu“. No nie je to smiešne: najprv pochybovať o mäse a syroch a potom žrať výrobky, ktoré sa tvária, že sú mäsom a syrom?

Náboženský výklad[upraviť]

Kresťania tvrdia, že pravé žrádlo poslal na Zem Boh po svojom vyslancovi Ježidovi. Prvé žrádlo sa vraj objavilo až pri narodení Krista a preto sa údajne počas sviatku jeho narodenia (Vianoc) treba celý deň postiť (najlepšie nič nejesť) a štedro sa nažrať až večer. Pred smrťou Ježida sa zas konalo posledné žrádlo, našťastie sa potom ukázalo, že to bolo len fingované a žerieme aj naďalej.

Žranie a životná filozofia[upraviť]

Živočíchy majú v mozgu zakódované aby žrali keď jesto. Človek má smolu, lebo vďaka tomu, že tento kód má väčšina ľudov tiež žerie kým jesto a málokedy má dosť. Ľudovia si preto prejavujú navzájom priazeň ponúkaním žrádla a chválením žrádla. Paradoxne ten, ktorý je ponúknutý od niekoho žrádlom ho často potom za chrbtom osiera. Vedľajším výsledkom nadmerného žrania je vytvorenie blízkeho až intímneho vzťahu s jednou populárnou tetou, tetou (Obe)Zitou.

Na druhej strane aj ten človek, ktorý akože žerie málo a nemá žrádlo ako svoju prioritu (vraj viac duchovne založený) môže tento názor ľahko zmeniť. Vedci zistili, že stačí trochu psychológie, pár dní servírovať nejakú gebuzinu, alebo nič a z kultivovaného tvora sa stane také isté hovädo, ako sú tí druhí. S nežraním súvisí povolanie model(ka) (odborne nazývané aj Anorexia).

Žrádlové dílerstvo[upraviť]

Žrádla[upraviť]

So žraním úzko súvisia povolania kuchára, cukrára a pekára, čo je vlastne to isté. Sú to nebezpeční žrádloví díleri. Vo svete je dosť rozšírený kuchár káčer McDonald, ale po uliciach smrdia aj iné substancie sko sú napríklad produkty čínskej, Japonskej, či talianskej kuchyne.

Číňanov je veľmi veľa a tak žerú všetko vrátane psov, mačiek, rôzneho hmyzu a dokonca aj produkty zo sóje. Japonci asi trpia na oheň a tak za špecialitu považujú okrem ryže aj surové ryby a (spolu s Francúzmi) aj škeble. Je to vraj fajné, ale niekedy sa dá ztoho dosrať skôr, než to stihnete zapiť. Taliani zase na uliciach rôznych svetových miest, dedín a ostatných dier vidia ako vyzerá pizza.

Američania sú celí posratí z kreviet, čipsov, horúcich psov, či hranoliek a z európskych špecialít sú na svete najvychytenejšími: gulyás, bryndzové halušky, vepřo knedlo zelo, svíčková, vyprážaný syr a lángoš.

Na stanici veľkého mesta na juhu Slovenska zastane strašne rýchly rýchlik. Popod jeho okná sa rozbehne týpek s obrovským dreveným platom na ktorom sú akésí placky voňajúce po cesnaku. Týpek kričí zvučným hlasom a krásnym prízvukom:
-„Lángos! Lángos! Lángos, lángos..!“
V jednom z okien vlaku je vystrčený poblednutý ksicht. Nie je celkom isté, či mu nevonia cesnak, alebo má žážitky z rýchlosti rýchlika, či je parádne naslopaný (možno všetko dokopy), ale vo chvíli keď týpek s platom prechádza popod toto okno bledý ksicht vyprodukuje grc ako vyšitý... rovno na lángoše. Týpek si pozrie na plece, kde má to plato s plackami, jednu milisekundu stopne svoj krik a pokračuje zvučným hlasom a krásnym prízvukom:
-„Pizza! Pizza! Pizza, pizza..!“

Ťažké návykové žranice[upraviť]

Zo sladkých žrádel sa najviac chytá čokoláda, ale aj rôzne cukríky (obľúbené sú gumené medvede), torty, koláče a zákusky. Sladkosti a ich ponúkači sú zákerné svine (nebolo myslené ako urážka), lebo ponúkajú niečo po žrádle, čomu sa nedá chytiť miera... a končí sa to po pár týždňoch tlstou riťou. Podobné svinstvá sú aj rôzne telkové zoby: popkorn (kukurica sa pôvodne používala na štopanie husí a američanov), kešu, pistácie, arašídi, čipsy a pod.

Francúzi na to hovoria Žer mén (počúvaj Germain).

Budúcnosť žrádla[upraviť]

Vedcom, manažérom a sociálnym inžinierom sa čoraz viac darí nahrádzať žrádlo niečím iným (čímkoľvek, len to nesmie byť zdravé a musí byť menej kvalitné ako pôvodná zložka). Napríklad ropnými produktmi, rôznym odpadom po spracovaní čohokoľvek (ide vlastne o formu recyklácie), pilinami, sádrou a p., všetko „v súlade so zmenou preferencií chutí spotrebiteľov“. Vďaka tomuto vývoju nehrozí, že by sa v budúcnosti ešte mohol vyskytnúť hlad. Pôvodné žrádlo sa bude predávať za stonásobnú cenu pod označením super ultra de lux bio, čo je tiež v súlade s preferenciami spotrebiteľov.

Galéria[upraviť]

Žrádlo
Drunk.jpg BanánBryndzaCibulaCigaretyCukorDžúsDyňaGebuzinaGyrosGulášHaluškyHamburgerHotdogHovädoChliebJedKeksyKokosKumpaoKvargľaKvasená kapustaLángošLečoMedMlátoMliekoMäsoMozartove guleMuchotrávka zelenáPizzaPrasaRybie filéSamove zásobníkySviečkováŠiškyŠnicleŠpiritusSušienkyTalkneTreska v majonézeVšehodžúsUhorkaUchotrávka zelenáVajciaZemiakZyklonádaŽinčica

Súvislosti: GastropatGrgGrcPrdChlastLietajúce špagetové monštrumMikrovlnkaPetr NovotnýNápojový lístokZvracanie
Bryndza.jpg