Štamperlík

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie

Štamperlík je polovičný poldecák. Je to pohárik s nastavenou kubatúrou tak, aby bolo v porovnaní s klasickým poldecákom umožnené pri štrnganí dvojnásobne-krát povedať "Nazdravie!"

Chlastacie objemy pre destiláty[upraviť]

Slovensko je superštát, ktorý sa rozťahuje do tak veľkej šírky, že nie je jedno, čo môžete v jeho častiach očakávať, keď vás domorodec pozve na jeden pohárik destilovaného nápoja. To v ktorom ste regióne zistíte potom ako vám krčmár naleje objednaný "Za jeden!". Kubatúry pohárikov na páľenku sú nasledovné:

  • jeden deciliter (skrátene "jedno deci")- východ Slovenska/ jeden liter pálenky= desať decákov
  • poldeci (aj skrátene je to "poledci")- od východu cez stred Slovenska/ jeden liter pálenky= dvadsať poldecákov
  • štvrť decilitra (skrátene "štamperlík")- hlavne západné Slovensko až po Paštekáreň. Tento zlozvyk sa tiahne potom aj ďalej smerom na Čechy, kde tento objem často označujú ako "frťan"/ jeden liter pálenky= štyridsať štamperlíkov ("frťanov")

Dôvody existencie štamperlíka[upraviť]

Štamperlík je neduh spôsobený nedostatočným prídelom financií, respektíve nespravodlivo deleným rodinným rozpočtom. Vedci zistili, smerom na západ sú muži stále silnejšie pod papučou, až sa na riekou Moravou dostanú "pod pantofli". Rôzne komplexy, nedostatok peňazí, ako aj lakomosť v týchto regiónoch spôsobili, že sa títo tzv. "chlapi" uchýlili k objednávaniu kôl na počet, nie na spotrebu alkoholu.

Okrem toho sa začali požívať rôzne úhybné manévre, ku ktorým patria tzv. "ponorky", t.j. štamperlíky utopené v pohári piva. Táto barbarská metóda narábania s chlastom pravdepodobne vznikla potom, ako si niektoré manželky zvykli robiť výpady na svojich zbabelých papučiakov a tí v strachu, aby neboli prichytení pri chlastaní pálenky, hádzali štamperlíky do pohárov s pivom. Je to v protichode s východnými kultúrami krajiny, kde sa pivo používa, iba na čistý preplach hrdla po poldecáku, respektíve decáku a je efektívne využité na viacero osláv zdravia, čím sa do moču pri krčmových plotoch dostáva viac ušľachtilého alkoholu.

Alkohol určite nie je nevyhnutnou súčasťou Slovenska, no nájde sa ho trochu aj na NECYKLOPÉDII. Superior.png
Alcoholic.jpg

Logistika
AlkopilotChlastKrčmaPapučaPoldeciŠtamperlíkSlopobúdkaSmäd

Produkty
AlpaBecherovkaBorovičkaBorovičkaMojsej vodkaOkenaPivoRíbezľaRumSlivovicaVodkaVínoČučoŠpiritus

Alkoholický socializmus
AbstinentAlkohol v práciAlkoholizmusBurčákový nosKorheľ stálesmädnýLiehovistiMajstri meditácieNevinofobiaOknoOzembuchOchltOžranRuská JogaŠenkár nedolievavýŠenkár pančovaný