Šach

Z Necyklopedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šach
Milan mikulastik chessball 01.jpg
Populárny šachbal
Chess for Three - Hexagonal Board.jpg
Šach pre troch... či šiestich?

Šach je stolová hra s významnou úlohou náhody a šťastia. Napriek tomu, že sa to nezdá, je táto hra považovaná za šport. Takže hráči šachu, šachisti, by mohli byť označovaní za športovcov.

Charakteristiky[upraviť]

Vo svojej histórii šach prešiel svojim logickým až určitým vývojom. Jeho podstatou je súperenie dvoch bojových skupín figúrok, kde je daná hierarchia predného šíku pešiakov, ktorí zabezpečujú ochranu druhej rady. V tej druhej sa nachádza kráľovský pár a niekoľko (šesť) ďalších tupcov, ktorí charakterizujú spôsob vedenia tímu, teda menežment.

Pešiaci sú riešení podľa reálneho vedenia: jeden pešiak drie na jedného šéfa, takže ich je osem. Pešiaci pritom z hry vypadávajú ako prví, ale ich vedúci zostávajú a tak tí ostávajúci drú aj na tých.

Systém hry[upraviť]

Pri hre sa používa šachovnica, kocka a malé figúrky. Pri šachu vyššej ligovej úrovne sú aj hodiny a je ich tam dvojo. Pri šachu nižšej ligovej ba až krčmovej úrovne je bežný popolník, prípadne aj pohár piva.

Ako sme už spomenuli šachové figúrky sú rôzne. Majú svoje funkčné postavenie a vzhľadom na to trpia určitými reštrikciami pri pohybe po šachových poliach. Figúrky pešiakov napríklad absolvujú iba malý počet polí a sú určené hlavne na obetovanie. Iné sú obmedzované smerovaním svojich krokov. Sú identifikované aj podľa poslania ako napríklad strelci, veže, kone, či kráľovné a králi. Za určitých okolností sú takmer všetky vyhadzované z hry. Jediný, kto z hry vyhodený byť nemôže je kráľ a hráči.

Nesmieme opomenúť silný rasový motív tejto hry. Najčastejšie v nej súperia bieli proti čiernym. Niekedy v začiatkoch bolo pritom dané jedno (nie celkom čisté) pravidlo, že bieli vždy začínajú. Toto je fakt, respektíve jeden z dôležitých faktov, prečo bol Martin Luther King zavraždený v takom mladom veku. Túto diskrimináciu už nestihol vybaviť.

Hra šach je veľmi podobná ako preteky Formule 1, lebo cieľom hry je unudiť súpera tak aby sa v nečakanej chvíli po zadriemaní zobudil a zistil, že sa vzdal vedenia, respektíve sa dostal do fázy, že ani nevie ako prijal remízu. Oproti Formuly 1 je ešte ten pozitívny rozdiel, že aj po mikrospánku nehrozí strata telesnej integrity, ani jej skúmanie pomocou identifikácie a triedenia vzoriek motorového oleja a biologických zvyškov podľa DNA. Výnimkou sú pomerne vzácne prípady, keď si hráč počas klepnutia hlavou vypichne figúrkou oko... strelci a kráľovné sú veľmi rizikové.

Jedinci venujúci sa šachu[upraviť]

Šachu sa zvyčajne venujú introverti bez schopnosti nadväzovať akýkoľvek kontakt s okolím. Okrem nich aj ľudia ktorí majú veľa voľného času a nevedia čo s ním. Musia byť húževnatí a neúnavní. Dôležitou povahovou vlastnosťou úspešných šachistov je, že majú pocit, že za svoje výsledky vďačia vyššiemu číslu IQ. Bežne preto trpia syndrómom, respektíve psychickou poruchou, ktorá je ťažko liečiteľná a volá sa komplex nadradenosti. Kombinácia introvertnosti a menovaného komplexu ich preto odsúva na okraj spoločnosti.

Hráči šachu bývajú väčšinou štyria. Dvaja hýbu figúrkami a dvaja sú tzv, „kibici“. Šachisti majú neblahú povesť a preto sú častým terčom rôznych kontrôl moču na prítomnosť dopingu. Nebezpečné sú už nekalé praktiky s pitím kávy, ktoré spôsobuje nevyrovnané šance v zápolení. V histórii tohto športu už poznáme viacero prípadov vrátených titulov a medailí.

Výroky o šachu[upraviť]

Futbal je ako šach, iba sa nehrá s kockou. Lukas Podolski

Cé6 Vyhodil mu pinďúra, ale ešte má vežu a kráľa. štvornásobný komentátor šachu

Šport
Mario-sonic-olympic-games.jpg

BicykelBojové umeniaBunjijumpingCurlingFitnessFormula 1FutbalGolfHokejKorčuľovanieKrvavý kúpeľPoweriserRiťolezectvoStacionárny bicykelŠachTukosenieVolejbal

Me sfz.jpg

Hlášky slovenských komentátorovKorupciaIvan NiňajNiňajove hláškyOlympijské hryZimné olympijské hry 2014Púnske vojny