Šťastie

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie

"Naučte sa byť prirodzene šťastní, lebo okolnosti, ktoré v živote prežijete vám to samé neumožnia."

- Lavetta Sue Wegman
Šťastie
Toni Da Bird.jpg

Šťastie je stav mysle ľuda, ktorý je podmienený dosiahnutou spokojnosťou, láskou, dostatkom, radosťou vzťahovou spolupatričnosťou so spriaznenou osobou, alebo viacerými osobami. Šťastie je cieľom túžob ľudskej rasy.

Filozofické tézy[upraviť]

Je viac než jasné, že šťastný je ten, kto má to šťastie, že sa okolnosti spikli na neho tak, že je šťastný. To že je šťastný ten šťastný vo chvíli šťastia nevie. Zistí to až potom, keď sa dostane do situácie, že ho šťastie opúšťa a on skonštatuje, že je práve nešťastný. Šťastný ľudo teda vlastne nevie, kedy je šťastný. Ináč by sa dalo povedať, že šťastný je aj ten, kto príde ne to, že je práve šťastný, a vie aj prečo to šťastie má. Potom by mal vedieť ako a za akých podmienok sa udržať v šťastí. Paradoxom je, že keď máte šťastie dosiahnete úspech, ale to neznamená, že keď ste úspešní ste zároveň aj šťastní. Skúsenosti vedcov a psychológov skôr naznačujú, že tí úspešní sú najviac deprimovaní a nešťastní.

Šťastie a inteligencia[upraviť]

Pravdou ale bude to, že šťastím je skôr dobré zdravie a zlá pamäť. Bohaté fondy slovenského národa považujú za synonymum slova „šťastný“ slovo „blahoslavený“. Existuje známa možno aj biblická téza, ktorá konštatuje, že „... blahoslavený je chudobný duchom“, čo v skutku zmôže naznačovať, že medzi šťastím a výškou IQ je tzv. nepriama úmera, t.j. čím je niekto väčší idiot, tým je šťastnejší. Toto skonštatovali religionisti, ktorí vlastne tvrdia, že reálne uvedomený pocit šťastia je doménou debilov. Podľa tejto logiky a ich očakávaní je teda šťastie zrejme niekde mimo tohto sveta.

Šťastie je teda podmienené tým, ako si uvedomujeme realitu. Je to zas len tá nepriama úmera. Čím si menej uvedomujeme, pripúšťame, tým sme šťastnejší. Šťastie je nebyť pri zdravom rozume, nebyť zodpovedný, šťastie je byť opojený, omámený, šťastie je nič nemať a o nič sa nebáť, respektíve mať nič, no stále nie sme šťastní, keď sa bojíme o nič. Šťastní sú nadrogovaní, šťastní sú nemajetní, šťastní sú tí, ktorí sú nezodpovední... ale blázni šťastní nie sú aj keď sa im všade úspech lepí na päty. Šťastie môže byť len pocit, ktorý telu spôsobili hormóny. Nie vždy sú tieto hormóny vyvolané prirodzenou cestou.

Vedecký rozbor šťastia[upraviť]

Podľa všetkého úvodného zmätku viet a myšlienok je jasné, že presné definícia šťastia je nemožná. Šťastie je nedefinovateľná chyméra. Pocit šťastia v organizme zabezpečujú neurónové transmitery. Zaujímavým fenoménom je, že tieto transmitery ovplyvňujú aj pocity ostatných ľudov v okolí šťastlivca.

Funguje pritom všetkom akýsi zrkadlový efekt. Sú jedinci, ktorí toto šťastie navzájom zdieľajú, no nájdu sa aj takí (a tých býva väčšina), ktorí šťastie so šťastnými nezdieľajú, no navonok sa tvária, že hej. Títo jedinci sa snažia jednať tak, aby dosiahli u šťastlivcov opačný účinok. Ich absolútnym ideálom je spraviť tých druhých nešťastnými. Dá sa to nakoniec povedať tak, že šťastie tých druhých je ich nešťastím.

Z fyzikálneho hľadiska je ideálnym stavom rovnováha síl. Dobré je keď sú chvíľu šťastní jedni, potom tí druhí (teda oni) a nakoniec tí prví a zase naopak. V ideálnom prípade dochádza nakoniec k tomu, že si svoje šťastie/ nešťastie každý z nich vďaka tejto symbióze uvedomujú a sú si teda navzájom užitoční. Pragmatický záver by mohol teda obsahovať tvrdenie, že ak sú tí čo chcú naše nešťastie našimi nepriateľmi, sú vlastne priateľmi, lebo iba vďaka nim dokážeme byť naozaj šťastní. Ale aj nešťastní a musíme pripustiť, že trvalé šťastie nie je ani teoreticky možné.

Veľkého šťastkára s malým rozumom môžeme označovať pojmom Šidlo.

Necyk.png
NECYKLOPEDICKÉ zamyslenia
Thinker.gif

AnonymBludMnohoMotýlie krídlaNekonečnoNezmyselSomarinaKtoNiektoNiktoNiečizmusNiečoNiečo inéNičČosiČokoľvekVšetkoVšadeMalé tudleVeľké tudleOmylKamarátNepriateľDebilFilozofHovädoSviňaZmrdMoralistaKokoti medzi namiCharakterKoniec svetaKoniec koncovDnesHmotaNonameSlovoVtipnoPozeraj ako čítašPočuj ako píšešSmrťSpasenieNirvanaParadoxVesmírZázrakŠťastieMatka prírodaFaktPravdaPravda o zániku dinosaurovEuklidove vetyRacionalizmusVetrológiaMurphyVŕtanie si do kolenaStúpanie do hovnaHlas úduZákon padajúceho hovnaPrečo je filozofia nahovnoLogika
Chlad slovenských žien a ich vplyv na globálne otepľovanie.Energetická efektivita pri balení slovenských žienMýtus o Slovenkách ako najkrajších ženách na svete

Thinker 2.gif