Ústa

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Done.png


Ústa
Beautiful lips.jpg
Lips.png
Papula.jpg
To to nie sú ústa. to je už papuľa jak hovädo

Ústa (ináč aj huba) je diera v ksichte ktorá slúži ako vstup do tela a vyústi kdesi celkom dolu na mieste, ktoré poznáme pod jasným pomenovaním, že „riť“.

Kto všetko má ústa[upraviť]

Ústa má každý správne vyvinutý ľudo. Podobná diera v hlave, ktorú má ľudoop alebo iný klasifikovaný živočích sa v skutočnosti nazýva že tlama, či papuľa. Pravdou je, že v istých situáciách majú tlamu, či papuľu aj ľudovia.

Funkcia úst[upraviť]

Keď sa povie že akože „ústa“, väčšina ľudov povie, že sú na žranie, no ústa majú funkcií viacej:

  • žranie - teda ako prijímanie tuhej potravy. V tomto prípade je viac-menej jasné, že ústa sú prepojené s riťou.
  • pitie - ide o prijímanie tekutín. Vedci dokázali, že bez žrania telo vydrží dlhšie, ako bez pitia, t.j. na Slovensku bez chlastu. Zároveň zistili, že ľudské telo dá signál „si smädný“ hneď potom ako mu obsah vody klesne o jedno precento. V tomto prípade sa stane zázrak, lebo druhým koncom pitia je močový mechúr a pipíš a/ alebo pipina. Niekedy nie celkom. Je to vtedy, keď má človek riedke sranie s hustým behaním.
  • grcanie - je úzko spojené so žraním a pitím. Ide o prípady, keď pri prijímaní potravy a pitia absentuje druhé zakončenie (riť, alebo močové cesty).
  • fajčenie - väčšinou ide o prijímanie ústami, ktoré vo väčšine prípadov nemá nutričnú hodnotu. Teda existuje aj fajčenie, ktoré by akú-takú nutričnú hodnotu aj malo, ale s prijímaním potravy/ tekutín to nemá veľa spoločné. Povedzme to priamo: toto fajčenie súvisí so sexom.
  • rozprávanie - táto funkcia úst je kombinovaná. Podľa spätnej väzby napr.: „zožrať tie kecy aj s navijákom“, by mohlo ísť o potravu, ale iní hovoria: „nerob si z úst riť“, no a to ešte pomlčíme o „sraní si do huby“. Všeobecne sa ale dá povedať že rozprávanie je o komunikícii v určitom jazyku.
  • pľutie - nie je celkom jasné s ktorou životnou funkciu táto činnosť súvisí, no povedzme, že je to šetrenie filtrovania jedov v organizme (asi pečene), no šetria sa tým aj močové cesty. Vedci predsa dokázali, že bežný človek za deň vyprodukuje jeden liter slín. Podľa toho, že pľutie vidno u mužského pohlavia častejšie, bude ušetrený hlavne pipíš. Pľutie býva aj súčasťou kultúrnej komunikácie medzi dvoma ľudami, ktorí sa celkom nemusia. V tomto prípade ide skôr o komunikačné preferencie ženského pohlavia.
  • zívanie - tak dôvod tohto používania úst nie je celkom jasný. Ide o predĺžený vdych s otvorenými ústami vraj pri únave, ospalosti, či emocionálnej infekcii v skupine. Prečo ale to nevie ani Nikto. Môže byť aj prejavom nudy, podráždenia či rozladenosti. Pri komunikácii môže ale zívanie mierne nasierať.

Čo nájdeme v ústach?[upraviť]

V ústach sa dá nájsť všeličo, no medzi základné komponenty ústnej výbavy patria:

  • jazyk - jazyk je tu:
    • preto, aby každý kto aspoň trochu myslí si mohol jedlo vychutnať - zistiť jeho chuť
    • preto aby pomáhal pri artikulácii v rozprávaní
    • preto aby pomáhal pri sexe
  • zuby - ďalšia dôležitá vec v ústach, zdravý ľudo má svoje vlastné, ak je už starý nič sa nedeje určite má potom ich umelú náhradu, tzv. štátne zuby
  • sliny - aby nebolo v ústach celkom sucho, tak sú tam sliny, tie vraj sa potom miešajú so žrádlom - to je ich primárna funkcia. Sekundárna funkcia je však tiež dôležitá, každý si rád odpľuje alebo pre istotu niekomu napľuje do tváre. Sliny sú dobré aj v prípade, že Niekto potrebuje niečo navlhčiť.

Menej bežné ústne komponenty, alebo tiež veci ktoré sa do úst dostali z nejakej inej príčiny:

  • žuvačka - celkom príjemná vec v ústach na osvieženie a hlavne na spríjemnenie smradľavého dychu. Dajú sa s ňou robiť bubliny, alebo aj jednoducho do nej hrýzť - teda jednoducho ju žuvať.
  • zubná kefka - tiež pomerne dôležitý servisný komponent určený na čistenie zubov. Je odporúčané čistiť si ziby aspoň dvakrát denne (ráno a večer), prípadne si zuby čistiť nemusíme - veď je tu ešte žuvačka.
  • zubná pasta - používa sa v kombinácii so zubnou kefkou na čistenie zubov, odstránenie zbytkov jedla a navodenie mentolového závanu.

Prísne vedecké pojednania NECYKLOPÉDIE na tému anatómia.

Traviaci trakt.jpg
Human anatomy cs.jpg

HlavaMozogKsichtVlasyOčiUšiNosÚstaJazykZubyKrkPohlavie

TeloKostraKozyBruchoPrsiaŽranieSrdceKrvOhanbieOhrdieVagínaBoborRiťSranieŠťanie

ÚdNohyRukyPrstyPenisErekcia