Šťastie

Z Necyklopedia
Verzia z 19:44, 17. február 2013, ktorú vytvoril Psanec (diskusia | príspevky) (pre začiatok)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šťastie je stav mysle ľuda, ktorý je podmienený dosiahnutou spokojnosťou, láskou, dostatkom, radosťou vzťahovou spolupatričnosťou so spriaznenou osobou, alebo viacerými osobami.

Je teda viac než jasné, že šťastný je ten, kto má to šťastie, že sa okolnosti spikli na neho tak, že je šťastný. To že je šťastný ten šťastný vo chvíli šťastia nevie. Zistí to až potom, keď sa dostane do situácie, že ho šťastie opúšťa a on skonštatuje, že je práve nešťastný. Šťastný ľudo teda vlastne nevie, kedy je šťastný. Ináč by sa dalo povedať, že šťastný je aj ten, kto príde ne to, že je práve šťastný, a vie aj prečo to šťastie má. Potom by mal vedieť ako a za akých podmienok sa udržať v šťastí. Paradoxom je, že keď máte šťastie dosiahnete úspech, ale to neznamená, že keď ste úspešní ste zároveň aj šťastní. Skúsenosti vedcov a psychológov skôr naznačujú, že tí úspešní sú najviac deprimovaní a nešťastní.

Pravdou ale bude to, že šťastím je skôr dobré zdravie a zlá pamäť. Bohaté fondy slovenského národa považujú za synonymum slova „šťastný“ slovo „blahoslavený“. Existuje známa možno aj biblická téza, ktorá konštatuje, že „... blahoslavený je chudobný duchom“, čo v skutku zmôže naznačovať, že medzi šťastím a výškou IQ je tzv. nepriama úmera, t.j. čím je niekto väčší idiot, tým je šťastnejší. Toto skonštatovali religionisti, ktorí vlastne tvrdia, že reálne uvedomený pocit šťastia je doménou debilov. Podľa tejto logiky a ich očakávaní je teda šťastie zrejme niekde mimo tohto sveta.

Šťastie je teda podmienené tým, ako si uvedomujeme realitu. Je to zas len tá nepriama úmera. Čím si menej uvedomujeme, pripúšťame, tým sme šťastnejší. Šťastie je nebyť pri zdravom rozume, nebyť zodpovedný, šťastie je byť opojený, omámený, šťastie je nič nemať a o nič sa nebáť, respektíve mať nič, no stále nie sme šťastní, keď sa bojíme o nič. Šťastní sú nadrogovaní, šťastní sú nemajetní, šťastní sú tí, ktorí sú nezodpovední... ale blázni šťastní nie sú aj keď sa im všade úspech lepí na päty. Šťastie môže byť len pocit, ktorý telu spôsobili hormóny. Nie vždy sú tieto hormóny vyvolané prirodzenou cestou.