Vidlán

Z Necyklopedia
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vidlán
Logoelan.jpg
Základné informácie
Pôvod Ťěžkoslovensko
Žáner(-re) Hard rock, pop,
Borgské bojové chorály
Pôsobenie 1968-budúcnosť
Členovia skupiny:
Váš Potopatejdl, Jožo GaRague, Ján Chrizostom Balague
Bývalí členovia
Juraj Farkash, Borisofil, Zdeno Balague
Raz.jpg
Váš Potopatejdlom, známy aj ako Locutus

Vidlán je slovenská, podľa paštekárov možno aj vidlácka popová skupina, v ktorej hudbe sa zvyknú vyskytovať elektrické gitary. Táto geriatrická hudobná úderka úspešne už niekoľko desaťročí serie všelijakých „tiež umelcov“ tým, že bez problémov dokáže vypredať hocijaké české, či slovenské futbalové ihrisko, či zabrnkať si v Madison Square Garden.

K tomu aby vystúpili sa ale musí splniť niekoľko základných podmienok (asi šesť):

 1. musia mať mobilný obsah alkoholu v krvi
 2. musia sa tam nejako dokrívať
 3. musí sa im chcieť...

... takže aspoň tri podmienky sa musia splniť. A to dôležité, lebo „tri“ je prvočíslo!

História[upraviť]

Hudobná skupina Vidlán vznikla koncom roku 1968 v Bratislave. Ich povestné Borgské bojové chorály však vtedajšie slovenské publikum zaujímali pramálo. Bolo to aj napriek tomu, že národ bol zvyknutý na rachot tankových pásov po kamenných mačacích hlavách a mohol mať tú povestnú „slinu“ na pravú ešte prvotnopospolnú fázu metalovej hudby. Takže aj naši výsadkári museli prehodnotiť svoju stratégiu.

Asimilovanie[upraviť]

Koncom 70. rokov asimilovali do kapely gitaristu Jána Chrizostoma Balague i nového textára, ktorý vystupoval pod pseudonymom Borisofil a mohla začať nová etapa skupiny Vidlán, známa ako originálna slovenská (po)tvorba.

Balague sa celkom skamošil s ďalším Vidlanáom menom Váš Potopatejdl a kompozične zjednodušili Borgské bojové chorály na prijateľné jedno až maximálne dvojhlasy, či tlmené trojhlasy. Básnik Borisofil pretextoval militatne ladené verše na texty o láske, pouličných bitkách a iných podobných dieloch sveta. Týmto spôsobom slovenskému publiku priblížili také medzigalaktické hity ako: „Kráľovná našich servomotorov“, „Chuť na človečinu“, „Borg nie je zlí“, „Hybaj von“ či „Picard neblázni“.

Borisofil na ich kľúčové stretnutie spomína takto:

Raz si tak sedím v kancelárii. Bolo horúco. Potil som sa ako prasa. Chcelo sa mi len tak robiť iba nič. Akurát som si štipal zaparené vajcia, keď tu niekto zaklope a do dverí a bez môjho „ďalej“ sa pchajú, vrútia sa traja mládenci. No poviem vám, pravdu, že som si aj vydýchol, keď som zistil, že tam nie je nijaká baba.
Najdrzejší bol GaRague. Povedal: ’My sme skupina Vidlán a potrebujeme texty. Tunák Jano je amatérsky elektrikár, vyzná sa, a tak ti vravím, že odpor je zbytočný.’

Borisofil sa asimilácii spočiatku vzpieral, no nakoniec bol fľašou vodky v intímnom prítmí (destilovaná iba dvakrát) presvedčený. Na druhý deň si to síce veľmi nepamätal, ale kýval sa mu aj jeden zub a dodnes má nápad, čím by sa dali (dočasne) liftingovať pery bez plytvania kyselinou hyalurónovou.

Ďalšie úspechy[upraviť]

Skupina Vidlán dala od samého začiatku o sebe vedieť. Významná bola taká súťaz hudobných, ktorá sa volala Bratislavská líra 1980. Na nej získala ich pieseň „Ôsma kolóna“ cenu za text od novinárov a predavačov zo stánkov PNS a Vášova skladba „Kráskadér“ vyhráva druhé miesto v hlavnom peltotóne a tým aj modré tričko najaktívnejšieho pretekára. Text skladby „Ôsma kolóna“ si Jožo drzo prerobí, aby sa mu lepšie spieval. Použil na to šavčiarsky nožík, ruský pilník a nemecké kladivo. Keď sa to Borisofil dozvedel, bolo zle a vyhlásil, že končí so spoluprácou, že pôjde radšej na Sibír stavať diaľnice. Fľaša dvakrát pálenej vodky ho po dlhom prehováraní spacifikovala. Zub sa kýval zasa.

Medzi chrakteristické znaky kapely Vidlán patrila aj ich „pôjdiová šou“. Jožo GaRague spolu s Balagueom boli povestní svojim rozkrokom pri vystupovaní. Knísali sa pritom zboka na bok, už to vyzeralo na šnúru. Vetrali si takto vajcia a tak sa im podarilo dobyť Olymp slovenskej komunistickej pop music a mohli pokračovať v jej úplnej premene na Borg pop.

Vidláni sýtili muzikou aj gigantický Ťěžkoslovenský hudobný trh. Mohli si dokonca dovoliť trieštiť sily a preto sa od kapely oddelil Váš Potopatejdl a okrem sólových projektov, niektorých zameraných na intelektuálnu masáž detského publika, sa aktívne zapájal aj do iných asimilačných aktivít.

Roku 2019 sa rozhodli Vidláni ukázať, že nemajú radi "potkany na uliciach" a je treba ich deratizovať. Preto o tom natočili videoklip s rovnomenným názvom, kde je možné vidieť Joža fajčiť cigaru, piť lacnú whiskey, a mieriť na potkany pištoľou. Video veľmi urazilo všetky potkany, ktoré sa vyjadrili, že sa nebudú k Vidlánom vyjadrovať.

Výsadková skupia Vidlán[upraviť]

Výsadková jednotka Borgského impéria. Cieľ: príprava obyvateľstva planéty Zem na kompletné splynutie s kolektívnym vedomým rasy Borgov. Čiastkový cieľ: nivelizácia slovenskej hudobnej kultúry, potlačenie akejkoľvek alternatívy, postupná premena slovenského popu na Borg pop. Obľúbene slovné spojenia:

 • Umenie je irelevantné.
 • Kultúra je irelevantná.
 • Texty sú irelevantné.
 • Odpor je zbytočný.
 • Budete asimilovaní.
 • Prachy, ne?

Oficiálne vystupujú ako hudobná skupina.

Kľúčoví Členovia skupiny[upraviť]

 • Jožo GaRague - basová gitara, spev
 • Váš Potopatejdlom - klávesy, spev
 • Juraj Farkash - sólová gitara, spev
 • Zdeno Balague - bicie

Neskôr asimilovaní:[upraviť]

 • Ján Chrizostom Balague - sólová gitara, spev
 • Martin Karvash - klávesy
 • Borisofil - texty

Diskografia[upraviť]

Skupina vydala týchto pätnásť regulérnych štúdiových albumov, v nasledovnom poradí:

 1. 1981 - Ôsma kolóna
 2. 1982 - Nie sme kokoti
 3. 1983 - Vidlán 3.1415926
 4. 1985 - Hodina azerbajdžanddžiny
 5. 1986 - Pátračofka
 6. 1988 - Nebezpečná nakládka alebo Nebezpečný základ
 7. 1989 - Rabaka (v preklade do borgčiny: už sú skoro pripravení.)
 8. 1991 - Ohava z planéty X2C
 9. 1994 - Na hodinu do húštiny
 10. 1997 - Hodina klamstiev
 11. 2002 - Vidlán 3000,1
 12. 2003 - Deviaty otvor v gebuli
 13. 2010 - Anjelov prd
 14. 2014 - Mŕtvych nás nevykopú
 15. 2019 - Najhlbší pád


Popeblues.JPG Hudobné skupiny (nie Metalové)
Bodom from childrenBuran BuranBurzumČechomorDead KomunistsDeathly eyesDepressive DirectionsGrín DejH16JakačiJoy DivisionManic Street PreachersNazarethNemŕtvy či neživýOlympikPeking PensionPil PivoSuper Bomb TrioTublatankaVeverička z MarsuVidlán
Tí, čo spievajú
50 KorúnAmy WinehouseBritney SpearsLady GagaDávid HajzelhófMartin KittnerKukoNemŕtvy či neživýJožo GaRagueVkeli KlaksónElvis PresleyKarel GottMichael JacksonBranislav JobusRobo KazíkEva MázikováPeter StrašákJozef PáterovičRihannaHelena von Dráčková
*** Bonus ***