Slovenská autobusová doprava

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Slovenská autobusová doprava
Slovenská autobusová doprava

Názov spoločnosti Slovenská autobusová doprava
Odvetvie Autobusová doprava
Zakladateľ Komunisti
Štát sídla Slovensko
Územný rozsah Celé Slovensko
Počet zamestnancov Veľa
Slogan spoločnosti Čakajte somári, autobus dojde!
Domáca stránka Tých je veľa"Prechod na letný čas mi spôsobuje veľké problémy. Predtým sa mi ráno postavil doma, teraz až v autobuse"

- Vodič ČSAD

Slovenská autobusová doprava (SAD), predtým Čakajte somári, autobus dojde (skrátene ČSAD) je autobusový dopravca, ktorého úlohou je dopravovať obyvateľov vidieka.

Vozidlový park[upraviť]

Až donedávna tvorili vozidlový park SAD prevažne autobusy značky Vrakosa, avšak aj vidiecke obyvateľstvo sa stalo náročnejším, tak bola SAD nútená nakúpiť novšie autobusy Írskybus. Aj naďalej sa však občas Vrakosy objavia. Každý autobus spĺňa určitý komfort - je vybavený podlahou, oknami, sedačkami, volantom a radiacou pákou.

Preprava[upraviť]

Zastávka[upraviť]

Zastávka ČSAD

Bližšie informácie o zastávke nájdete v hlavnom článku zastávka.
Zastávka SAD sa zvykne nachádzať najmä na námestiach obcí, pri obchodoch COOP Jednota, školách alebo iných významných dedinských inštitúciách. Niekedy sa autobusár rozhodne na zastávke nezastaviť.
Za komunizmu autobusy ČSAD premávali aj do tej najväčšej diery, no dnes sa počet spojov výrazne redukuje.

Samotná preprava[upraviť]

"Pán vodič, idete s nami ako s hnojom!"

- Babka

"Čo nasadlo, to veziem"

- Vodič ČSAD

Medzi potencionálnych účastníkov prepravy - cestujúcich patria väčšinou ľudovia, ktorí nedisponujú vlastným dopravným prostriedkom (babky s cieľom u doktora alebo v hypermarkete, robotníci, ožrani a decká). Títo ľudovia prichádzajú na zastávku pár minút pred časom uvedeným v cestovnom poriadku, pričom príslušníčky ženského pohlavia často využívajú čakanie na autobus klebetením.
V prípade, že autobus predsa len dojde, ľudovia zahája nástup. Pri nástupe si musí každý ovčan kúpiť kúsok papiera, nazývaného aj cestovný lístok, ktorý musia počas celej prepravy poctivo strážiť, kvôli prípadnému príchodu revízora. Kupovanie lístka často sprevádzajú problémy s autobusárom, týkajúce sa najmä nepresného počtu peňazí, prípadne problémom s odbavovacím zariadením. Slovenská autobusová doprava preto vymyslela takzvané dopravné karty, ktoré majú zjednodušiť autobusárovi prácu a cestujúcim nástup. Nie vždy si však tieto karty svoju úlohu plnia. Na tejto karte musia mať ľudovia uloženú určitú finančnú čiastku, najmenej takú, aká je hodnota cestovného lístka. Po zložitom procese nástupu je cestujúcim, ktorí splnili podmienky nástupu, umožnené prejsť ďalej do autobusu. V prípade voľných sedačiek si ľudovia zvyčajne sadnú, v prípade že sú všetky obsadené, musia stáť. Ženské pohlavie pokračuje v klebetení.
Pri rozbiehaní autobusu môžete prísť k úrazu, najmä za predpokladu, že ste si ešte nestihli sadnúť.
Väčšina autobusárov SAD šetrí naftu pomalou jazdou, čím sa predlžuje čas prepravy. V prípade, že autobus nedostane poruchu alebo sa nestane iný incident a príde do cieľovej zastávky, musia cestujúci urýchlene prejsť k zadným dverám, z ktorých vystúpia. Predtým ale šofér poriadne dupne na brzdu, čo opäť môže spôsobiť pád a následné zranenie.

Porucha[upraviť]

Niekedy sa stane, že autobus dostane počas cesty poruchu. Vtedy musia ľudovia počkať približne pol hodinu na náhradný autobus (obvykle najstarší v podniku). Tento náhradný autobus sa občas tiež pokazí.
Ak sa porucha stane v blízkosti cieľovej obce, vodič zvyčajne pošle ľudov šlapať zvyšok cesty pešo. Ide mu o zdravie cestujúcich, pohyb nikomu neuškodí.

Šoféri[upraviť]

Necytaty.png Stránka Slovenská autobusová doprava patrí do kategórie zlatého fondu
NecitátoV   NECYKLOPÉDIE.

Bližšie informácie nájdete v hlavnom článku Autobusár.
Vodiči SAD, nazývaní aj SADisti sa pravidelne zúčastňujú školení, na ktorých sú učení agresivite.

Cestovný poriadok[upraviť]

Bližšie informácie nájdete v hlavnom článku Cestovný poriadok.
Cestovný poriadok je zmes čísel a názvov miest, kde by mal autobus zastaviť a naberať prostý ľud. Orientácia v cestovnom poriadku patrí medzi obtiažnejšie úkony, na ktoré sú odborníci študenti, ktorí sú na služby SAD bez milosti odkázaní. V skutočnosti sú tieto cestovné poriadky len formálne, pretože autobusári si tieto časy zaokrúhľujú o niekoľko minút nadol alebo nahor. Veľmi často sa stáva aj to, že autobus vôbec nejde, na čo bolo do roku 1993 upozorňované názvom Čakajte somári, autobus dojde, takže ľudovia vedeli, že príchod autobusu nie je istý.

Pozri aj[upraviť]

Autobusová doprava
Autobusy: Liorbus A380 | Vrakosa | Írskybus | Ikarus 280 | Autobusy DPMB Vrakosa.jpg
Dopravcovia: Slovenská autobusová doprava | DPMK | Dopravný podnik Bratislava | Arriva Liorbus | Eurobus Košice | Prepravný prieskum SAD
Druhy autobusovej dopravy: MHD | Prímestská doprava | Diaľková doprava
Ľudia: Autobusár | Revízor | Výroky autobusárov
Iné veci súvisiace s autobusovou dopravou: Cestovný poriadok | Zastávka | Teleportačná jama | Dopravno-zábavný podnik Bratislava