Piatok

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Po Ut St
Týždeň Št
Ne So Pi
víkend


"Piatok je zlý začiatok, ale dobrý koniec"

- Slovenské preslovie

"Nechoď dcero na jezero, vodníkovi stálo péro, a pátek, nešťastný je den, nechoď, dceruško, k vodě ven!"

- Karel Jaromír Erben

Piatok (rusky пятница - mimochodom má ženský rod) je deň týždňa, pri ktorom je aj debilovi (teda nielen nám) jasné, že je piaty. Takže, to že sa na Slovensku počíta týždeň od pondelka je úplne normálne. Nenormálne je začínať týždeň ničnerobením v nedeľu.

História piatkov[upraviť]

V pohanských časoch bol piatok najšťastnejší deň v týždni. Údajne tomuto dňu vládne planéta Venuša, ktorá je symbolom lásky a šťastia. Aj v skutočnosti bol piatok venovaný a v angličtine (Friday) aj pomenovaný podľa Freyi, bohyni lásky.

Dlho sa to tajilo, ale piatok je najdôležitejším a najmystickejším a najobľúbenejším dňom týždňa. Napríklad podľa tvrdenia Biblii v legende, ktorá je populárna ako Genezis práve v piatok skutočne ožil svet. V tento deň Boh makal ako besný, lebo stvoril milióny druhov celkom milých zvierat, hmyzu, rýb, vtákov... ale aj nepríjemnej hávede, ktorá žije vo vzduchu na zemi, na vode, ale aj po zemou, či pod vodou. Je známe, že všetko živé, čo sa premnoží sa stane v tom momente háveďou. Dosť bolo moralizovania... no pre kresťanov piatok aj tak nebol ten najlepší deň. Hovorí sa, že Adam a Eva práve v tento deň jedli zakázané ovocie a dokonca v piatok umreli. Aj Ježiš bol ukrižovaný údajne asi v piatok.

Piatok a Robinson

Po stáročia aj námorníci odmietali vyplávať na more v piatok. Táto povera bola natoľko silná, že aj počas vojen boli piatkové námorné operácie tabu. Britská admiralita sa preto rozhodla dokázať raz a navždy, že táto povera nie je založená na pravde. Rozhodli, že postavia novú loď. S jej výrobou začali v piatok, pomenovali ju „H.M.S. Friday“ na na more toto plavidlo vyplávalo v piatok. Na tejto prvej plavbe lodi velil kapitán James Friday. Po tom ako táto loď opustila prístav už nikto nikdy o nej, či o jej posádke nič nepočul. Preto o tejto udalosti začalo kolovať medzi námorníkmi, že je to iba taký mýtus čo si ktosi vymyslel.

Až do začiatku 20. storočia prevládal vo svete strach pred piatkovým cestovaním. Aj dlho potom boli vlaky a autobusy počas piatkov najmenej vyťažené. Americká FBI má vo svojich štatistikách konštatovanie, že najviac zločinov a hlavne lúpeží sa stáva tiež práve v piatok.

Piatok je ale v modernej dobe významný deň pre nás v tom, že po ukončení práce nám začína malý víkend, ktorý je určite tisíckrát príjemnejší ako nedeľa popoludní. Piatok po práci je plný očakávaní a evokuje príjemný pocit z plánov ako sa počas tých niekoľkých nasledujúcich voľných dní populácia vyblázni. Piatok je sviatok.

Piatky sú plné očakávaní a plánov. Všetci sa tešia a väčšinou nie všetko sa musí vydariť. Preto po vzore pranostík pri predpovedi počasia vznikli určite prísne a vedecky podložené poznania. Sú nimi napríklad piatky trinásteho, kedy sa prihodí nešťastie. Nešťastie v piatok môže byť, napríklad, keď do rodiny v tento deň príde na víkendovú návštevu svokra a podobne. Ľudovia majú z piatku trinásteho takú hrôzu, že napríklad ekonomika USA v tento deň stratí 800 až 900 miliónov dolárov len preto, že ľudia v ten deň nejdú do roboty. Iní vierozvestci tvrdia, že piatok trinásteho treba svätiť, a tak ak sa nič vážneho nechce diať, treba dať popapuli, prípadne napľuť medzi oči najbližšiemu policajtovi, alebo ak sa to dá stihnúť, tak šéfovi, respektíve niektorému z jeho vriťolezov.

Ďalším celosvetovo známym piatkom je Piatok s veľkým „P“. V tomto prípade nemyslíme niekoho prirodzenie, ale to, že v istom celosvetovo známom románe istý Defoe pridal v jednej chvíli jeho hrdinovi s menom Robinzon Krúzó spoluúčinkujúceho, ktorého pomenoval podľa zázračného dňa v týždni.