Nečíslo
Nečíslo (☻) |
---|
![]() |
Nečíslo je vyjadrenie čísla, ktoré nadobúda inú dimenziu. Reálne nečíslo má svoje vedecké matematické vyjadrenia, ale môže ním byť aj niečo podobné ako číslo, ale Nikto nevie o aké konkrétne množstvo v tomto prípade ide.
Matematická definícia nečísla[upraviť]
Renomovaní, rovnoramenní matematici sa sporia s teoretikmi všeobecnej numerografie o definícii nečísla, lebo vychádzajú z reálnych čísel. Ich poučky vychádzajú z nasledovných, no celkom logických, postulátov:
Medzi prirodzenými číslami zostávajú niektoré čísla trvale nezaradené (napr. 4), tieto čísla nazývame nečísla. Za nečísla sa definitoricky považujú aj 0 a 1 ako aj všetky celé čísla predškrtnuté škrtacím operátorom (-) mínus.
Podľa najnovších výskumov môžme zoradiť aj nečísla. Napríklad také neprvočíslo je prvé voľné nečíslo nachádzajúce sa pred prvočíslom. Prvé neprvočíslo teda je už spomínaná 1, ďalej 0, nasleduje 4 a tak ďalej. Veľmi dôležitými neprvočíslami sú nečísla 150 a 70422. Podobne môžme definovať nedruhočíslo, ako druhé voľné nečíslo nachádzajúce sa pred neprvočíslom (-2, -3, -4...), netreťočíslo, neštvrtočíslo, nepäťočíslo atď.
Záver: Ak si po prečítaní tohto odstavca pripadáte ešte blbší ako predtým, tak sme u vás dosiahli to, čo sme chceli.
Nečísla ťažko definovateľné[upraviť]
V bežnej praxi sú často využívané aj nečísla, ktoré nie sú kvantifikované a teda sa nedajú s nimi vykonávať bežné matematické operácie ako sú napríklad: sčítanie, odčítanie, delenie a násobenie a ich klony. Dokáže to len Chuck Norris. Je teda jasné, že v matematických dimenziách uvažujeme aj vtedy, keď používame tieto druhy nečísel. Tiež si musíme uvedomiť o čom hovoríme, aby sme zo všetkého nevzišli ako úplní kokoti.
Tieto nečísla vieme rozdeliť do troch základných skupín a to sú tieto štyri:
- množstevné nečísla - stanovujeme nimi množstvá
- nečísla určujúce dĺžkové miery - požívame ich na určenie vzdialeností, dĺžkových mier a rôznych dimenzií, či rozmerov
- časové nečísla - tieto nečísla mierne kolidujú s dĺžkovými nečíslami, lebo aj keď si to veľmi neuvedomujeme aj čas je určovaný jeho dĺžkou. V číselnej podobe má svoje konkrétne jednotky, v nečíselnej forme je je stanovenie dĺžky času univerzálne.
Množstevné nečísla[upraviť]
Značné množstvo[upraviť]
Medzi množstevné nečísla, ktoré znamenajú značné množstvá patria napríklad:
- nekonečno - je najuniverzálnejšie nečíslo, lebo ho môžeme využiť na množstvá, ako aj na meranie dĺžky vzdialenosti, ale aj časovej dĺžky.
- veľa - je klasické nečíslo na určenie veľkého množstva, bez akýchkoľvek vedľajších náznakov.
- Príklad:
- Otázka: „A koľko by si teda chcel zarábať?“ Odpoveď: „Veľa!“ (táto odpoveď je poistkou aby sa neskôr mohlo povedať: „Ale ja som chcel predsa viac!“)
- Príklad:
- mnoho - je ďalšie klasické nečíslo na určenie veľkého množstva
- pokokot - je špecifické nečíslo na určenie veľkého množstva, ktoré nemá mnoho spoločného s využitím mužských genitálií.
- Príklad:
- „V tej firme je síce pokokot pracovníkov, no skoro každý je vedúci... kto tam má robiť.“ (tento príklad nenesie so sebou nijaký erotický podtón)
- Príklad:
- viac - viac ako mnoho, veľa, či pokokot... veľmi užitočné nečíslo!
- kopec - je označením vyvýšeniny, ktoré môžeme smelo použiť ako nečíslo na určenie veľkého množstva niečoho
- plná piča - v tomto prípade ide o expresívne nečíslo na určenie veľkého množstva. Napriek prvotnému eroticko-pornografickému vnuknutiu, teraz nejde o nijaké sexuálne motivované sčítanie.
- Príklad:
- „Tých švábov je tam plná piča.“, nemá určite so sexuálnou tématikou nič spoločné a ani neupozorňuje na ženský intímny hygienický problém. Môže sa jednať o konštatovanie po návšteve pracovných priestorov pivovaru, ale aj mníchovského Októberfestu.
- Príklad:
- fršnásť - jazykovo originálne podkuté číslo, ktoré otvára brány poslucháčovej fantázie, no zároveň mu napovedá, že je to asi menej ako dvadsať a viac, ako desať, takže je priestor na to, aby sa dalo ešte jednať.
Malé množstvo[upraviť]
- nič - je klasické nečíslo na určenie žiadneho množstva. Toto nečíslo je zákerným konkurentom čísla nula.
- málo - je klasické nečíslo na určenie malého množstva, bez akýchkoľvek vedľajších náznakov.
- hovno - v tomto prípade nejde o fekálie, ale o vyjadrenie veľmi malého množstva ba až ničoho.
- Príklad:
- „bol som v tom novom obchode a hovno tam majú...“ - obchody, kde by bolo v regáloch skutočné hovno redaktori Necyklopédie ešte nevideli a predsa je adresátovi tejto vety jasné o čo tu ide...
- Príklad:
- ani kokot (niekedy aj kokot z toho) - ide v podstate o nič, respektíve takmer o nič, pritom samotný kokot v tomto prípade fizycky nehrá žiadnu rolu (t.j. vzorový príklad jasného nečísla). V tomto prípade v porovnaní so spomínaným nečíslom pokokot konštatujeme akým je kokot nedoceňovaným fenoménom, lebo svojim vplyvom zasahuje do veľmi širokého vyjadrovacieho spektra slovenského jazyka. Môžeme smelo konštatovať, že je strategicky dokázateľné, že stojí na úrovni takých pojmov, ako ja napríklad slovo jebať.
Nečísla v dimenziách[upraviť]
Nečísla v dimenziách nie sú jasne definované, ale zväčša sa myslí napr. tvar ktorý obsahuje nemožné. Dobrý príklad je v knihe Stopárov sprievodca galaxiou:
V roku 3742 ρ.Z. sa na kraji vesmíru vytvorila trhlina prepájajúca našu dimenziu a inú ktorú ale Nikto nepozná. Trhlina mala na šírku 0,00 mm a na dĺžku bilióny svetelných rokov ktorá trvala presne jednu nultinu sekundy. Z ničoho nič z nej vypadli piati skoro meter vysokí analytici ktorí okamžite umreli z časti na udusenie z časti od mrazu a z väčšej časti od prekvapenia. Následne z nej vypadla obria praženica ktorá dopadla na planétu ktorú zužoval hladomor. Všetci ľudovia následne umreli od hladu až na jedného, ktorý umrel na otravu cholesterolom potom, ako sa snažil zjesť praženicu.
Kde sú nečísla v texte:
- 0,00 mm široká
- Bilióny svetelných rokov dlhá
- 1 nultina sekundy
Tiež skratka ρ.Z.je nečíslo. Je to časový údaj prechádzajúci medzi dimenziami. 1/0 s. je údaj 4. dimenzie ktorú opísal Zweinstein teda čas. 0,00 mm široká a Bilióny svetelných rokov dlhá sa v metroch štvorcových prepočíta ľahko. Výsledné číslo v je nečíslo 2. dimenzie. V metroch kubických je nečíslo keď jeden rozmer v metroch je nečíslo. Napr. a=0,00cm b=E=mc²cm, c=5cm. Výsledok je nečíslo v 3. dimenzii. V 1. dimenzii je nečíslo keď rozmer zodpovedá nečíslu. Napr. úsečka meriaca -6cm. A v 0 dimenzii definované ako bod je nečíslo vždy pretože sa prepája 0. a 2. dimenzia.
- Záver: Ak si po prečítaní tohto odstavca pripadáte ešte blbší ako predtým, tak sme u vás dosiahli to, čo sme chceli.
Dĺžkové nečísla[upraviť]
Svoje špecifiká majú aj dĺžkové nečísla. Ich jedno až dva slová a predstavivosť nám napovedia aké rozmery sú vo výklade:
Veľké rozmery[upraviť]
- ďaleko - je klasické dĺžkové nečíslo na meranie veľkej vzdialenosti
- veľmi ďaleko - v regiónoch Slovenska povedané aj "odtálto až hentam do piče", je dĺžkové nečíslo na meranie ešte väčšej vzdialenosti
- dlho - respektíve dlhé je univerzálnejšie nečíslo, ktoré môžeme využiť na meranie dĺžky vzdialenosti, ale aj časovej dĺžky.
- kusisko - tu sa natíska vylepšenie s prídavkom kusisko cesty, ale aj: „povedali mi, že je to iba kúsok a prešiel som riadne kusisko“.
Malé rozmery[upraviť]
- blízko - je klasické dĺžkové nečíslo na meranie malej vzdialenosti
- krátko - respektíve krátke je univerzálnejšie nečíslo, ktoré môžeme využiť na meranie dĺžky vzdialenosti, ale aj časovej dĺžky.
- pičin chlp - je pre svoju lepšiu predstavivosť nečíselne výraznejšie stanovená rozmerovo veľmi blízka vzdialenosť: „bolo to na pičin chlp“ (bežne sa využíva aj na časovú dĺžku)
- zastrúhaný vlas - toto nečíslo poukazuje na veľmi, veľmi malý úzky rozmer: „... ani zastrúhaný vlas by si mu do riti nestrčil.“
Časové nečísla[upraviť]
- z času na čas - toto nečíslo poukazuje na neurčitý časový úsek: „... odborníci odporúčajú z času na čas vypiť polliter piva.“
Matematika |
Základné numerické operácie Vety Konštanty Druhy čísel Čísla Geometria |